Zaloguj
Reklama

Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej

Autorzy: Patrycja Nowak
Omówienie diagnozy przez lekarza pacjentowi
Fot. medforum
Omówienie diagnozy przez lekarza pacjentowi
(3)
Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej
Reklama

Schorzenie to towarzyszy zwykle ostrym infekcjom górnych dróg oddechowych, związane jest z obrzękiem błony śluzowej okolicy ujścia gardłowego trąbki słuchowej. Szczególnie często występuje u dzieci, gdzie najczęstszą przyczyną jest przerost migdałka gardłowego. Czasem może również towarzyszyć alergii.

Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej - Objawy i przebieg

Jeśli chodzi o objawy oprócz objawów ostrej infekcji dróg oddechowych dodatkowo występują zaburzenia słuchu oraz typowe uczucie „zatkania ucha”. Jest to choroba łagodna, wraz z ustępowaniem objawów infekcji ustępują również objawy nieżytu trąbki słuchowej.

Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej - Leczenie

Leczenie sprowadza się do typowego leczenia jakie stosowane jest w infekcji. Ważne jest oprócz tego oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny, można również stosować krople obkurczające błonę śluzową. Konsultacja z lekarzem otolaryngologiem konieczna jest wówczas, gdy dołączą się dolegliwości bólowe ucha, ponieważ może to wskazywać na rozwój powikłań pod postacią zapalenia ucha środkowego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.
    2. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze