Zaloguj
Reklama

Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Omówienie diagnozy przez lekarza pacjentowi
Fot. medforum
Omówienie diagnozy przez lekarza pacjentowi
(3)
Reklama

Schorzenie to towarzyszy zwykle ostrym infekcjom górnych dróg oddechowych, związane jest z obrzękiem błony śluzowej okolicy ujścia gardłowego trąbki słuchowej. Szczególnie często występuje u dzieci, gdzie najczęstszą przyczyną jest przerost migdałka gardłowego. Czasem może również towarzyszyć alergii.

Objawy i przebieg ostrego nieżytowego zapalenia trąbki słuchowej

Jeśli chodzi o objawy oprócz objawów ostrej infekcji dróg oddechowych dodatkowo występują zaburzenia słuchu oraz typowe uczucie „zatkania ucha”. Jest to choroba łagodna, wraz z ustępowaniem objawów infekcji ustępują również objawy nieżytu trąbki słuchowej.

Leczenie ostrego nieżytowego zapalenie trąbki słuchowej

Leczenie sprowadza się do typowego leczenia jakie stosowane jest w infekcji. Ważne jest oprócz tego oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny, można również stosować krople obkurczające błonę śluzową. Konsultacja z lekarzem otolaryngologiem konieczna jest wówczas, gdy dołączą się dolegliwości bólowe ucha, ponieważ może to wskazywać na rozwój powikłań pod postacią zapalenia ucha środkowego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.
    2. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze