Zaloguj
Reklama

Na czym polega zabieg tracheotomii?

Lekarz przed operacją
Fot. Panthermedia
Lekarz przed operacją
(0)
Zabieg tracheotomii
Reklama

Tracheotomia, to jeden z zabiegów medycznych, który polega na wykonaniu otworu w tchawicy. Wykonywana jest ona u pacjentów w każdym wieku, u których dochodzi do problemów z oddychaniem przez usta oraz przez nos (tzn. jeśli występuje przeszkoda w drogach oddechowych).

Zabieg tracheotomii - Objawy i przebieg

Może być ona wykonywana bez zaplanowania, w trybie ostrym gdy pojawi się zagrożenie życia pacjenta lub być zabiegiem zaplanowanym, ustalonym, w sytuacji gdy musi zostać wytworzona nowa droga oddechowa. Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz.

Na czym polega zabieg tracheotomii?

Tracheotomia, zaliczana jest do zabiegów chirurgicznych, w którym w stanach nagłych, ostrych bądź po odpowiednim przygotowaniu pacjenta lekarz- chirurg, rozcina chrząstki tchawicy podłużnie lub poprzecznie. Na wysokości 3-4 chrząstki, wykonywane jest nacięcie skóry oraz warstwy znajdującej się pod nią, po to by uwidocznić tchawicę. Kolejnym etapem jest rozcięcie chrząstek, po czy do światła tchawicy, wprowadza się rurkę.

Zabieg ten wykonywany jest w trybie ostrym, gdy pacjent nie może oddychać przez usta oraz przez nos np. podczas obrzęku krtani czy gdy uszkodzone są grogi oddechowe. Tracheotomię można także wykonywać tymczasowo, w sytuacji gdy pacjent jest np. nieprzytomny ale nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Zabieg ten wykonywany jest także na stałe. Pacjent oddycha wtedy przez rurkę tracheotomijną, jednak oddychanie w ten sposób pozbawione jest fizjologicznych mechanizmów oddychania (ogrzewanie i nawilżanie wydychanego powietrza). W konsekwencji tego drogi oddechowe są wysuszone, co prowadzi z kolei do produkcji dużej ilości wydzieliny, która musi być odsysana. Decyzje o zabiegu tracheotomii podejmuje lekarz.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze