Zaloguj
Reklama

Migdał gardłowy, tzw. trzeci migdał - co o nim wiemy?

Dziecko
Fot. Panthermedia
Dziecko
(0)
Migdał gardłowy
Reklama

Zdarza się tak, że niektórzy pacjenci (zarówno dzieci jak i osoby dorosłe) mogą mieć trzeci migdał, tzw. migdał gardłowy. Niektórzy nie odczuwają, iż go posiadają, inni mają z nim poważne problemy, w konsekwencji czego konieczne jest jego usunięcie. Migdał ten obecny jest w jamie ustnej do około siódmego roku życia, po czym zanika. W wielu przypadkach migdał ten, zwłaszcza u dzieci przerasta. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u laryngologa i podjęcie decyzji o leczeniu bądź jego usunięciu.

Migdał gardłowy - Objawy i przebieg

Co wiemy o migdałach gardłowych?


Migdał gardłowy (trzeci migdał), jest częścią układu immunologicznego u małych dzieci, rozwija się zaraz po urodzeniu, swą maksymalną wielkość osiąga do 5go roku życia po czym zanika koło 7go roku życia. U nastolatków jest on prawie niewidoczny a w późniejszych latach zanika całkowicie. Położony jest „za nosem”, ma wygląd małej grudki. Bierze on udział w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji (wirusowych, bakteryjnych oraz grzybiczych). Migdałek ten nie jest widoczny, po tym jak pacjent otworzy usta, zobaczyć go można za pomocą fiberoskopu. Migdałek gardłowy, u dzieci w wielu przypadkach przerasta wraz z nim może dojść do przerostu migdałków podniebiennych. Do jego przerostu dochodzi na skutek częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych, alergii. Zdarza się tak, że dzieci mają wrodzony przerost migdałka. Prowadzi to w konsekwencji do problemów z oddychaniem, pobieraniem pokarmów oraz przełykaniem. Taki stan jest zagrożeniem dla życia dziecka. W takiej sytuacji konieczne jest wizyta u laryngologa oraz wycięcie trzeciego migdałka.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze