Leczenie ostrego infekcyjnego zapalenia nosa i zatok przynosowych - zasady ogólne

Leczenie ostrego infekcyjnego nieżytu nosa jest objawowe:
- środki przeciwzapalne,
- preparaty uszczelniające śródbłonek naczyń - witamina C, rutyna,
- leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa,
- płukanie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną w celu oczyszczenia jam nosa.
Ostre zapalenia nosa - Objawy i przebieg
Utrzymywanie się objawów ostrego nieżytu nosa ponad 10 dni lub wyraźne nasilenie objawów po 5 dniach trwania kataru powinny budzić podejrzenie zapalenia zatok przynosowych, które jest następstwem zakażenia wirusowego i może trwać ponad 2 tygodnie, ale nie dłużej niż 12 tygodni (postwirusowe ostre zapalenie nosa i zatok przynosowych).
W tym czasie należy podać miejscowo działający glikokortykosteryd przez 7-14 dni.
Kiedy rozpoznajemy bakteryjne zapalenie zatok przynosowych i wdrażamy antybiotykoterapię?
- Jeżeli objawy infekcji wirusowej nie ustępują w ciągu 2 tygodni leczenia, a pojawia się gorączka, ból głowy, twarzy przy utrzymujących się objawach niedrożności nosa, rosną wskaźniki stanu zapalnego.
- Jeżeli po 5 dniach po początkowej poprawie objawy gwałtownie narastają lub gdy po 10 dniach nie ma poprawy lub narastają objawy miejscowe i ogólne (gorączka >38 st.C, ból głowy, uczucie rozpierania w obrębie twarzy, zaburzenia drożności nosa, ropna wydzielina z nosa).
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2013, s. 9, 115-116
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.