Zaloguj
Reklama

Krwawienie z nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Wizyta w gabinecie POZ
Fot. medforum
Wizyta w gabinecie POZ
(4)
Reklama

Krwawienie z nosa to jedno z częstszych schorzeń laryngologicznych.

Objawy i przebieg krwawienia z nosa

Najczęściej dochodzi do krwawienia ze splotu Kisselbacha, który jest zlokalizowany w obrębie przednio-dolnej części przegrody nosowej. Wśród przyczyn najczęściej wymienia się urazy, zapalenie lub uszkodzenie błony śluzowej nosa, ciała obce i wiele innych.

Pamiętać należy również o tym, że krwawienie z nosa może wynikać z podwyższonego ciśnienia tętniczego, co wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii.

Leczenie krwawienia z nosa

Przy doraźnym opanowaniu krwawienia nie powinno się odchylać do tyłu głowy, gdyż krew spływająca do gardła może sprowokować wymioty oraz utrudnić badanie pacjenta w celu lokalizacji miejsca krwawienia. Gdy krwawienie jest nasilone konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Wykonuje się wówczas tamponadę, która polega na założeniu setonu z gazy. W przypadku powtarzających się krwawień jedną z metod leczenia jest embolizacja odpowiedniego naczynia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.
    2. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze