Krótkie wędzidełko języka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wędzidełko to fałd śluzówki, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Skrócone wędzidełko języka należy do najczęstszych wad wrodzonych jamy ustnej. Występu-je u około 4-10% dzieci z częstością 1:2000 urodzeń, stwierdza się skłonność do występowa-nia rodzinnego. Przyczyna skrócenia wędzidełka nie została do końca poznana.
Objawy i przebieg krótkiego wędzidełka języka
Krótkie wędzidełko jest pogrubiałe i zwłókniałe, ogranicza ruchomość języka, który przy próbie wysunięcia na zewnątrz ma sercowaty, a nie typowo owalny zarys. Powszechnie uważa się, że może stwarzać problemy przy karmieniu piersią i przyczyniać się do wystąpienia wad wymowy w postaci nieprawidłowej artykulacji niektórych głosek, jednak nie ma spójnego poglądu dotyczącego podcinania wędzidełka.
Leczenie krótkiego wędzidełka języka
Zwolennicy wczesnego podcinania wędzidełka już u noworodka uważają, że dziecko z tą wadą nabywa nieprawidłowych wzorców ssania, żucia i połykania, ma większe prawdopodobieństwo nabycia wady zgryzu, wymowy, chorób przyzębia.
Mimo, że sam zabieg nie jest obciążający, można wykonać go w znieczuleniu miejscowym, nie powinien być przeprowadzany profilaktycznie, lecz tylko w przypadkach sugerujących związek objawów ze skróconym wędzidełkiem – przy problemach z karmieniem już u niemowląt, przy wadach wymowy w 2 rż po obserwacji foniatrycznej i logopedycznej.
Nie zaleca się dokonywania prostego przecięcia wędzidełka, ponieważ pozostająca blizna również upośledza ruchomość języka. Zaleca się plastykę typu Z lub Y.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
1] Ostapiuk B., Propozycja standardowego postępowania w logopedycznej diagnozie i terapii ankyloglosyjnej, Standardy postępowania logopedycznego, Logopedia, 2008, tom 37
2] Sekuła A., Żebryk-Stopa A., Hassmann-Poznańska E., Rozwój i zaburzenia mowy, zagadnienia logopedyczne, Częste problemy w praktyce pediatrycznej w pytaniach i odpowiedziach, Medycyna Praktyczna Pediatria, wydanie specjalne 1/2014
3] Walker M., Conquering Common Breastfeeding Problems, Journal of Perinatal and Neonatal 2008, 22(4), 269-274
4] Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2013, s. 135-136
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.