Zaloguj
Reklama

Chrapanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Drzemka w ciągu dnia
Fot. medforum
Drzemka w ciągu dnia
(0)
Reklama

Chrapanie, jest dolegliwością, która znacznie częściej dotyka mężczyzn, choć spotykana jest także u kobiet. Przyczyn chrapania jest bardzo wiele, podobnie jaki i sposobów radzenia sobie z nim. Jedni preferują domowe sposoby walki z chrapaniem (odpowiednie odżywianie, spanie na brzuchu, tryb życia i inne) inni sięgają porady specjalisty. W sytuacji gdy chrapanie staje się uciążliwe dla nas oraz członków naszej rodziny, uniemożliwia nam zdrowy i spokojny sen a co ważne obniża natlenienie organizmu, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który zajmie się leczeniem problemu związanego z chrapaniem.

Objawy i przebieg chrapania

Jakie są przyczyny chrapania?

Przyczyn chrapania jest bardzo wiele, dotyka ono zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku. Zdarza się tak, iż osoby młoda nie ma problemów z chrapaniem a pojawiają się one wraz z wiekiem, ale i tak, że bardzo młode osoby chrapią. Badania naukowe i obserwacje dzieci, wskazują na to, iż chrapanie zdarza się także u nich. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn chrapania są m.in.: zbyt wysoka masa ciała (otyłość), palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, picie alkoholu, przerost migdałków (u osoby w każdym wieku), wiek pacjenta oraz nieprawidłowości w budowie gardła i brak drożności nosa. Nieprawidłowości te mogą mieć charakter wrodzony oraz nabyty (np. różnego rodzaju urazy bądź choroby). 

Leczenie chrapania

Domowe sposoby na chrapanie

Wielu pacjentów, u których chrapanie zaburza prawidłowy sen, zgłasza się do lekarza. Zanim jednak podjęte zostanie fachowe leczenie, próbują oni za pomocą domowych sposobów poradzić sobie z chrapaniem. Zaczynają one od zmiany trybu życia, odżywiają się prawidłowo, rzucają palenie, unikają alkoholu oraz innych używek a także nie biorą np. leków uspokajających przed snem. Jeśli wszystkie domowe sposoby zawodzą warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze