Zaloguj
Reklama

Chrapania - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Spokojony sen
Fot. Panthermedia
Spokojony sen
(0)
Reklama

Chrapanie dotyka w większości przypadków mężczyzn ale zdarza się także, że jest przypadłością występującą u kobiet. Dlaczego chrapiemy i czy istnieje tak naprawdę skuteczna i sprawdzona metoda by pozbyć się chrapania?

Objawy i przebieg chrapania

Chrapanie, ma miejsce podczas snu, gdyż w tym czasie, nasze mięśnie ulegają zwiotczeniu. W związku z tym, wdychane powietrze zaczyna swobodnie się przemieszczać i wibrować co w konsekwencji prowadzi do powstawania różnych głośnych dźwięków. Chrapanie występuje u pacjentów, którzy mają np. przerośnięty języczek bądź migdałki ale także u tych ze skrzywioną przegrodą nosową. Badania naukowe i obserwacje wykazały, że czynnikami, sprzyjającymi chrapaniu są m.in.: spanie na wznak, zażywanie środków nasennych oraz uspokajających, picie alkoholu, palenie tytoniu oraz otyłość. Chrapanie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia jeśli towarzyszą mu przerwy w oddychaniu (mogą one trwać nawet do minuty i prowadzić np. do nadciśnienia, arytmii czy zawału) . W sytuacji gdy chrapanie staje się dla nas oraz naszych bliskich uciążliwe, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, jeśli oczywiści domowe, wypróbowane przez nas sposoby na chrapanie zawiodą.
 
Domowe sposoby na chrapanie

W chwili obecnej, nie ma jednego sprawdzonego sposobu, który pozwoliłby pacjentom, pozbyć się, nieodwracalnie chrapania.

Osoby chrapiące, próbują wszystkich sposobów, wśród, których najczęściej wymienianymi są:

  • spanie na boku,
  • podkładanie poduszki pod głowę podczas snu,
  • unikanie alkoholu i innych używek,
  • unikanie środków nasennych i uspokajających,
  • dbanie o sposób odżywiania (większość pacjentów z nadwagą, zaczyna od odchudzania się),
  • stosownie przed snem, dostępnych w aptece kropli do nosa bądź preparatów do płukania gardła,
  • spanie w maseczce,
  • inhalacje przed snem i wiele innych.

Ponieważ przyczyn chrapania jest wiele, konieczne jest sprawdzenie, która dotyczy właśnie nas. Na tej podstawie dobierane jest leczenie chrapania. W niektórych przypadkach jedynym sposobem na pozbycie się chrapania jest zabieg operacyjny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze