Zaloguj
Reklama

Choroba Menier’a - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Ból głowy spowodowany hałasem
Fot. medforum
Ból głowy spowodowany hałasem
(0)
Reklama

Choroba Menier’a dotyczy struktur ucha wewnętrznego, związana jest z powstaniem wodniaka błędnika błoniastego.

Objawy i przebieg choroby Menier’a

Typowe objawy, które temu towarzyszą to szumy uszne, zawroty głowy oraz upośledzenie słuchu. Zawroty głowy często poprzedzone są epizodem szumów usznych i uczuciem „pełności” w uchu. Czasem towarzyszą im nudności i wymioty. Jeśli chodzi o zaburzenia słuchu charakterystyczna jest następująca po sobie sekwencyjnie poprawa i pogorszenie słuchu. Zmiany te pojawiają się w okresie pomiędzy napadami zawrotów głowy. W przypadku dużego zaawansowania choroby może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu, ma ono wówczas charakter odbiorczy. Stopień upośledzenia słuchu zależny jest również od liczby przebytych epizodów zawrotów głowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę Menier’a

Leczenie rozpoczyna się od leczenia zachowawczego, które polega na ograniczeniu stosowania soli w diecie, aby zapobiec gromadzeniu wody w organizmie. W części przypadków podaje się miejscowo steroidy. W przypadku, gdy takie postępowanie nie przynosi efektu pozostaje leczenie chirurgiczne, które polega na destrukcji pewnych struktur ucha wewnętrznego. Jedną z metod jest przecięcie nerwów przedsionkowych, następuje wówczas złagodzenie objawów z możliwością zachowania słuchu.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze