Zaloguj
Reklama

Choroba Menier’a - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Ból głowy spowodowany hałasem
Fot. medforum
Ból głowy spowodowany hałasem
(0)
Reklama

Choroba Menier’a dotyczy struktur ucha wewnętrznego, związana jest z powstaniem wodniaka błędnika błoniastego.

Szumy uszne - Objawy i przebieg

Typowe objawy, które temu towarzyszą to szumy uszne, zawroty głowy oraz upośledzenie słuchu. Zawroty głowy często poprzedzone są epizodem szumów usznych i uczuciem „pełności” w uchu. Czasem towarzyszą im nudności i wymioty. Jeśli chodzi o zaburzenia słuchu charakterystyczna jest następująca po sobie sekwencyjnie poprawa i pogorszenie słuchu. Zmiany te pojawiają się w okresie pomiędzy napadami zawrotów głowy. W przypadku dużego zaawansowania choroby może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu, ma ono wówczas charakter odbiorczy. Stopień upośledzenia słuchu zależny jest również od liczby przebytych epizodów zawrotów głowy.

Szumy uszne - Kiedy udać się do lekarza

Leczenie rozpoczyna się od leczenia zachowawczego, które polega na ograniczeniu stosowania soli w diecie, aby zapobiec gromadzeniu wody w organizmie. W części przypadków podaje się miejscowo steroidy. W przypadku, gdy takie postępowanie nie przynosi efektu pozostaje leczenie chirurgiczne, które polega na destrukcji pewnych struktur ucha wewnętrznego. Jedną z metod jest przecięcie nerwów przedsionkowych, następuje wówczas złagodzenie objawów z możliwością zachowania słuchu.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze