Zaloguj
Reklama

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Katar
Fot. Pantherstock
Katar
(3)
Reklama

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, inaczej alergiczny nieżyt nosa jest chorobą, która występuje coraz częściej. Jej główną przyczyną jest reakcja alergiczna błony śluzowej nosa na kontakt z określonym alergenem. Schorzenie to dzieli się na okresowe, inaczej sezonowe czy okazjonalne (objawy trwają krócej niż cztery tygodnie) oraz przewlekłe, nazywane długotrwałym czy całorocznym (objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie). W chwili obecnej powstała nowa klasyfikacja tej choroby, która dzieli ją na łagodną, umiarkowaną oraz ciężką.
Pacjent klasyfikowany jest to danej grupy na podstawie odczuwanych przez siebie dolegliwości, ich ciężkości oraz długości trwania. Pod uwagę brane jest także to, w jaki sposób wpływają one na jakość życia osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Objawy i przebieg alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

Przyczyny i objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

Podział alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa przedstawia się następująco:

  1. Postać łagodna, w której objawy są bardzo delikatne, nieuciążliwe dla pacjenta, a co ważne nie zakłócają funkcjonowania w życiu codziennym (zarówno w ciągu dnia jak i w nocy).
  2. Postać umiarkowana oraz ciężka, są do siebie bardzo podobne. Objawy uniemożliwiają pacjentowi normalne funkcjonowanie, prowadzą do problemów ze snem i zaburzają aktywność w ciągu dnia. Osoba chora wymaga stałego, kompleksowego leczenia.

Wśród przyczyn prowadzących do rozwoju okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa wymienia się pyłki roślin, w przypadku postaci przewlekłej są to m.in.: sierść, roztocza kurzu domowego, pleśnie i inne.

Objawami charakterystycznymi dla tego schorzenia są:

  • kichanie,
  • łzawienie i swędzenie  oczu,
  • świąd,
  • niedrożność nosa,
  • wodnisty wyciek z nosa,
  • zaczerwienienie oczu,
  • spływanie wydzieliny z nosa przez nozdrza do nosogardła,
  • uczucie ciągłego zatkania w nosie.

Wielu pacjentów uskarża się także na ból głowy oraz oczu, problemy z węchem oraz smakiem (utrata), zatykanie uszu oraz obrzęk gardła. W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych objawów i innych im towarzyszących powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Choroba ta zawsze wymaga leczenia, które w wielu przypadkach jest długotrwałe.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze