Wiadomości z kategorii: Ucho
Ostre zapalenia ucha środkowego a grypa
Ostre zapalenie ucha środkowego może pojawić się jako powikłanie po grypie, co głównie dotyczy wieku dziecięcego. Jednak również u dorosłych może dojść do pojawienia się tego schorzenia. W większości przypadków choroba przebiega łagodnie, aczkolwiek powikłania mogą mieć nieodwracalne skutki w postaci uszkodzenia lub utraty słuchu.
Otoplastyka: co to za zabieg, w jakim celu i jak się go przeprowadza?
Otoplastyka to zabieg związany z uszami – mianem tym określa się operacje, których celem jest korekta kształtu małżowin usznych. Przeprowadzana ona bywa u pacjentów, którzy przyszli na świat z jakimiś nieprawidłowościami dotyczącymi kształtu małżowin usznych, ale i u osób, u których już w trakcie życia doszło do jakiegoś zniekształcenia tychże struktur.
Ciało obce w nosie i uchu – co robić?
Energia rozpiera dzieci – czasami wystarczy odwrócić wzrok na kilka sekund, a maluch potrafi spłatać figla. Zdarza się, że nieświadome niebezpieczeństwa dzieci wkładają do nosa lub uszu różne przedmioty – klocki, groch, kulki, a nawet małe samochodziki, ludziki czy… chrząszcze. Co robić, jeśli dziecko włoży coś do nosa lub ucha?
Ucho z implantem w modelu matematycznym
Optymalne umieszczenie implantu aktywnego w uchu chorego stanowi bardzo duże wyzwanie. Właściwe umiejscowienie pozwala na odbiór wysokiej jakości dźwięku oraz wysoki stopień przewodzenia do ucha środkowego. Analizy najlepszego miejsca do wszczepienia implantu nie można dokonywać podczas zabiegu, a należy przygotować się wcześniej, określając odpowiednią lokalizację. Temu właśnie ma służyć opracowywany matematyczny model ucha z implantem przez naukowców z Politechniki Lubelskiej.
- Reklama
Krwawienie z ucha – przyczyny, przebieg, powikłania
Pojawienie się krwi wyciekającej z ucha powinno wzbudzić naszą czujność oraz zmobilizować do wizyty u lekarza. Jakie są przyczyny pojawiania się krwawienia z ucha? Czy jest niebezpieczne dla życia?
Domowe sposoby na ból ucha
Ból ucha to problem, który zdecydowanie wymaga skonsultowania się z lekarzem. Zanim jednak pacjenci udadzą się na wizytę do specjalisty, nierzadko podejmują się oni prób wykorzystania różnych domowych sposobów na ból ucha. Domowe metody, owszem, mogą zmniejszyć nasilenie dolegliwości bólowych, należy jednak z nich korzystać z zachowaniem wyjątkowej ostrożności – nieodpowiednie sposoby nie tylko nie pomogą, ale mogą one nawet i nasilić dyskomfort.
Ostre zapalenie ucha zewnętrznego
Ostre zapalenie ucha zewnętrznego to rozlany proces zapalny w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, obejmujący niekiedy błonę bębenkową oraz małżowiną uszną. Występuje częściej u pływaków oraz osób zamieszkujących ciepłe klimaty o podwyższonej wilgotności. Niekiedy podłoża choroby upatruje się w genetyce – predyspozycja do tego rodzaju infekcji u osób o grupie krwi A.
Ocet jabłkowy: czy można stosować go do leczenia zapalenia ucha?
Związane z zapaleniem ucha pogorszenie słuchu i inne objawy tego schorzenia bywają na tyle uciążliwe, że pacjenci podejmują się wykorzystania bardzo różnorodnych metod, które umożliwiłyby im pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Poza uznanymi przez lekarzy sposobami pacjenci czasami posiłkują się alternatywnymi metodami – jedną z takowych jest stosowanie w leczeniu zapalenia ucha octu jabłkowego. Czy rzeczywiście może to być skuteczne, a przede wszystkim – czy jest to bezpieczne?
Sukces otolaryngologów z Poznania
Nowy typ implantu słuchowego został wszczepiony pacjentowi leczonemu w klinice otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Szykuje się ogromny przełom dla pacjentów!
Czy korzystanie z zatyczek do uszu jest bezpieczne dla zdrowia?
Spanie w zatyczkach do uszu bywa jedynym sposobem na przespanie całej nocy m.in. wtedy, gdy nocujemy w hotelu położonym przy ruchliwej ulicy czy też wtedy, gdy śpiąca z nami osoba… bardzo głośno chrapie. Pojawiać się tutaj może jednak pewna wątpliwość – otóż czy korzystanie z tychże przedmiotów jest bezpieczne dla zdrowia? Ogólnie zatyczki uszu nie powinny przysporzyć żadnych problemów zdrowotnych, zawsze należy jednak mieć na uwadze to, że pewne zagrożenia związane z ich stosowaniem jednak istnieją.
- Reklama
Czop woskowinowy – rozpoznawanie i postępowanie
Woskowina jest substancją naturalną, w warunkach fizjologicznych wydzielaną do przewodu słuchowego zewnętrznego. W większości przypadków jej produkcja nie powoduje żadnych dolegliwości, które pojawić się mogą dopiero wtedy, gdy jest jej zbyt dużo. Powstaje wtedy tzw. czop woskowinowy. Występuje on u 10% dzieci, 5% zdrowych dorosłych oraz 57% osób starszych przebywających w domach opieki.
Ciało obce w nosie i uchu – gdzie szukać pomocy?
Ciało obce w nosie lub uchu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jak postępować z ciałem obcym?
Ciało obce w uchu
Ciała obce to wszelkiego rodzaju przedmioty, elementy roślin, owady, które dostały się tam przypadkiem bądź zostały tam umieszczone umyślnie. Ostatnia sytuacja szczególnie często ma miejsce u dzieci w wieku 3-5 lat, kiedy to następuje etap poznawania świata i badanie go również poprzez wkładanie sobie różnych przedmiotów nie tylko do ust, ale właśnie ucha bądź nosa.
Jak bezpiecznie odkorkować zatkane ucho?
Zatkane ucho powoduje ogromny dyskomfort. Co powoduje zatykanie kanału słuchowego? Czy można pomóc sobie domowymi sposobami? Kiedy niezbędna jest wizyta u laryngologa?
Świąd uszu: jakie mogą być jego przyczyny?
Świąd uszu nie jest częstą przypadłością, kiedy jednak już nam się przytrafi, nierzadko dość długo nawet zastanawiamy się, skąd się wziął. Prawda jest z kolei taka, że doprowadzić do takiej dolegliwości mogą naprawdę przeróżne stany, bo zarówno infekcje, jak i alergia czy różne schorzenia skóry. Kiedy więc należy ze świądem uszu udać się do lekarza, a kiedy można oczekiwać, aż problem ustąpi? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma – wszystko zależy od tego, jakie inne jeszcze, poza swędzeniem, dolegliwości odczuwa pacjent.
Perspektywy w zapobieganiu i leczeniu odbiorczych uszkodzeń słuchu
Niedosłuch oraz zaburzenia słuchu są dziś rozpatrywane jako problem populacyjny dotykający coraz większą liczbę osób. Zaburzenia tego zmysłu mogą mieć zróżnicowane przyczyny i mogą wystąpić w różnym wieku, jednak na dzisiaj medycyna nie posiada rozwiązania, które gwarantowałoby wyleczenie. Stąd niezwykle ważna jest zarówno profilaktyka i zapobieganie powstawaniu ubytków słuchu, jak również wczesne ich wykrycie.
Czym jest słuch fonematyczny?
Słuch fonemowy, znany również jako fonematyczny, określa zdolność do rozróżniania fonemów, czyli wyrazów, sylab i poszczególnych zgłosek. Niekiedy zdarza się, że diagnozuje się problem z rozróżnianiem fonemów. Wtedy niezbędne jest wsparcie terapeuty, który pozwoli na wyleczenie problemu.
Czyszczenie uszu: co można, a czego nie wolno robić?
Woskowina w uszach niejednej osobie wręcz spędza sen z powiek – przy jej nadmiarze dochodzić może bowiem zarówno do pojawienia się dyskomfortu, jak i do pogorszenia słuchu. Kiedyś do czyszczenia uszu stosowano przede wszystkim patyczki higieniczne, obecnie lekarze wyraźnie przestrzegają przed ich stosowaniem do usuwania woskowiny. Jakimi więc metodami powinno się oczyszczać uszy i… czy w ogóle powinno się to robić?
Problemy z błędnikiem – kiedy udać się do specjalisty?
Błędnik stanowi część ucha wewnętrznego, która odpowiedzialna jest za zmysł słuchu i równowagi. Niestety problemy z błędnikiem mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Kiedy najlepiej udać się do specjalisty?
Jak prawidłowo czyścić uszy – poradnik dla małych i dużych
Prawidłowa higiena uszu jest niezwykle ważna. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o względy zdrowotne. Niedbanie o higienę uszu może skutkować problemami ze słuchem, zatkaniem kanałów słuchowych czy nawet zapaleniem ucha. Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?