Porady specjalisty z kategorii: Ucho
Ucho pływaka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ucho pływaka to określenie medyczne na stan zapalny ucha zewnętrznego. Wiadomo, że jest to schorzenie o podłożu i charakterze infekcyjnym. Ma to najczęściej miejsce, gdy przewód słuchowy narażony jest na wilgoć oraz wodę. Niektórzy uważają, że musi to być długotrwała ekspozycja, inni twierdzą, że wystarczy jeden wyjazd na basen. Mimo wszystko, dolegliwość ta jest najczęściej spotykana u pływaków, ale także u dzieci, które zaczynają swoją przygodę z wodą. Woda zalegająca w uchu stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii, ale także grzybów. Jest to schorzenie bardzo dokuczliwe, w związku z powyższym, gdy zauważymy już pierwsze niepokojące objawy powinniśmy zwrócić się do laryngologa. Objawy ucha pływaka nie ustąpią samoistnie lecz będą się rozwijały i przybierały na sile.
Głuchota przewodzeniowa i odbiorcza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Utrata słuchu (głuchota) bez względu na to czy obejmuje ucho prawe, lewe bądź oboje uszu zawsze wymaga konsultacji z laryngologiem. W większości przypadków następuje ona stopniowo. Zdarza się jednak, że pojawia się nagle bez konkretnej przyczyny.Przyczyn rozwoju głuchoty jest wiele, od urazów, uszkodzeń, przewlekłych stanów zapalnych ucha, zażywania niektórych leków, po bardzo poważne schorzenia takie jak: nowotwory, guzy czy stwardnienie rozsiane. Głuchota może mieć niewielkie nasilenie po bardzo głębokie. Niestety w wielu przypadkach prowadzi ona do całkowitej utraty słuchu.Do rozwoju tego schorzenia dochodzi w wyniku uszkodzenia bądź dysfunkcji jednego z elementów ucha jak np. kosteczek słuchowych, nerwu przedsionkowo-ślimakowego czy jądra znajdującego się w pniu mózgu. W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów głuchot. Jedną z nich jest utrata słuchu przewodzeniowa i odbiorcza.
Problemy ze słuchem u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Każdy noworodek ma bardzo dokładnie badany słuch przed opuszczeniem szpitala. Później rodzice zobowiązani są do regularnego badania słuchu u dzieci (w okresie przedszkolnym oraz szkolnym). W sytuacji gdy zauważymy, że nasze dziecko może mieć problemy ze słuchem powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa dziecięcego. Pamiętajmy o tym, że przyczyn problemów ze słuchem u dzieci jest bardzo wiele od wrodzonych (pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia) po nabyte, które mogą pojawić się po paru latach na skutek np. urazu, wypadku, nieprawidłowej higieny uszu czy ich chorób.Problemy ze słuchem u dzieci są dość często występującą dolegliwością. Badania naukowe pokazują, że ma je ponad połowa dzieci. Szybkie podjęcie leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Bardzo ważną kwestią jest to by nie leczyć naszej pociechy samemu a udać się do specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze słuchem u dzieci? Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka? Do kogo się z tym problemem zgłosić?
Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Perlakowe zapalenie ucha środkowego zaliczane jest do bardzo ciężkich postaci przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Choroba ta może prowadzić do całkowitej głuchoty jeśli nie będzie odpowiednio leczona. Jej charakterystycznym objawem jest guzkowaty twór, nazywany perlakiem, który doprowadza do uszkodzenia kostek słuchowych oraz wszelkich struktur znajdujących się w ich otoczeniu.Perlak, to nic innego jak masa złogów naskórka, które bardzo łatwo ulegają zakażeniu. Należy podkreślić, że ten guzkowaty twór jest bardzo bogatym podłożem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii. Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest wiele, podobnie jak jego objawów, które upośledzają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także w nocy. Perlakowe zapalenia ucha środkowego jest szczególnie niebezpieczne u dzieci. Pamiętajmy by nie bagatelizować pierwszych objawów tej choroby. Należy udać się na wizytę do specjalisty - laryngologa.
- Reklama
Krwawienie z ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Krwawienie z ucha może zdarzyć/pojawić się w każdym wieku (od małych dzieci, po osoby dorosłe oraz starsze) niezależnie od płci. Przyczyn jego wystąpienia jest bardzo wiele. Krew wypływa z przewodu słuchowego w większości przypadków w bardzo niewielkiej ilości. Możemy mieć do czynienia z wyciekiem świeżej krwi (te przypadki są najczęstsze) bądź krwi z wydzieliną ropną. W przypadku pojawienia się obfitego wycieku z ucha wydzieliny, która nie zawiera krwi, możemy mieć do czynienia z wydostaniem się płynu mózgowo- rdzeniowego.Kluczową kwestią są okoliczności, w których doszło do krwawienia z ucha (stan zapalny, silny ból ucha, uderzenie, uraz, dostanie się do niego ciała obcego). W przypadku pojawienia się wycieku z ucha powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z laryngologiem. Stanu tego nie można bagatelizować gdyż może on się skończyć nawet utratą słuchu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z ucha? Jakich badań wymaga pacjent, u którego doszło do wycieku krwi z ucha?
Odstające uszy - wada genetyczna
Za odstające uszy odpowiadają geny a nie jak kiedyś sądzono, sposób kładzenia noworodka do snu. Jeśli jeden z rodziców ma odstające uszy, jest duża szansa na to, że i dziecko będzie miało ten sam problem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwie wykształcona grobelka, czyli niewielki element chrząstki, za którym małżowina zgina się w kierunku czaszki. Zdarza się także tak, że grobelka nie wykształca się w ogóle co prowadzi do wzrostu ucha na zewnątrz. Rodzice mogą dowiedzieć się już w trakcie ciąży czy dziecko będzie miało odstające uszy (dokładnie około 12 tygodnia życia płodowego).
Zatkane uszy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Coraz więcej pacjentów zgłasza się do laryngologa z problemem zatkanego ucha. Występuje on u pacjentów w każdym wieku, od bardzo małych dzieci po osoby dorosłe a także starsze. Zatkane ucho przeszkadza nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, np. w odbieraniu dźwięków, prowadzi do zdenerwowania, dyskomfortu czy zawrotów głowy. Przyczyn problemów z zatkanymi uszami jest wiele, za każdym razem powinniśmy zgłosić się do laryngologa, który obejrzy ucho, zleci badania i włączy leczenie.
Jak przebiega operacja zakładania implantu ślimakowego?
Jak przebiega operacja wszczepienia implantu ślimakowego? Czy jest bezpieczna dla pacjenta? Czy niesie ze sobą jakieś powikłania?
Wysiękowe zapalenie ucha - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wysiękowe zapalenie ucha to bardzo poważna choroba, która zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Jest to schorzenie bardzo przebiegłe, gdyż nie zawsze wiemy że mamy z nim do czynienia. Objawy tej choroby są podobne tych towarzyszących zapaleniu ucha. Niestety nieleczone wysiękowe zapalenie ucha może doprowadzić nawet do trwałego niedosłuchu. Jakie są objawy tej choroby? Jaki jest sposób jej diagnozowania i leczenia?
Szumy uszne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szumy uszne definiowane są przez pacjentów w różny sposób. Jedni słyszą piski, pukanie, warczenie a inni dudnienie, gwizdy bądź syczenie. Mogą one pojawiać się sporadycznie albo towarzyszyć pacjentowi cały czas. W tym drugim przypadku stają się one uciążliwe i utrudniają normalne oraz sprawne funkcjonowanie. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele (miażdżyca, silny stres, nadciśnienie). Czy istnieją sposoby na ich leczenie? Czy wizyta u laryngologa jest konieczna gdy szumy uszne nam doskwierają?
- Reklama
Woskowina w uszach u dziecka
Woskowina, która tworzy się w przewodzie słuchowym zewnętrznym u dzieci jest zjawiskiem normalnym (fizjologicznym). Spełnia ona bardzo wiele funkcji w tym chroni ucho przed patogenami, bierze udział w jego nawilżaniu, oczyszczaniu i natłuszczaniu. Jeśli występuje w normalnej ilości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, zdarza się jednak tak, że niewłaściwe dbanie o uchy prowadzi do jej zalegania i wytworzenia tzw. czopu. Nadmiar woskowiny powinien być zawsze dokładnie usuwany. Niewłaściwa higiena uszu może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Uraz akustyczny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Uraz akustyczny to uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem. Wyróżnia się uraz ostry i przewlekły. Uraz ostry wywołany jest jednorazowym głośnym dźwiękiem, jak na przykład przy wybuchu. Uraz przewlekły z kolei spowodowany jest długotrwałym działaniem hałasu – jest rozpatrywany jako choroba zawodowa osób pracujących w hałasie.
Zapalenie ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zapalenie ślinianek może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub swoiste czyli wywołane przez takie schorzenia jak gruźlica czy toksoplazmoza. Najczęściej zajęta przez proces zapalny jest ślinianka przyuszna.
Kieszonki retrakcyjne jako powikłanie zapalenia ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Długotrwały proces zapalenia ucha środkowego może prowadzić do powstania powikłań. Jednym z nich są kieszonki refrakcyjne. Powstają wskutek wciągnięcia błony bębenkowej do jamy bębenkowej, a w ich obrębie następuje gromadzenie złogów keratyny. Są one pewną formą przepukliny. Powstają w następstwie osłabienia elementów tworzących błonę bębenkową. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżnia się trzy ich typy: odwracalne, nieodwracalne-kontrolowane oraz typ trzeci, niekontrolowane, gdzie kieszonka nie opróżnia się prawidłowo.
Choroba Menier’a - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Menier’a dotyczy struktur ucha wewnętrznego, związana jest z powstaniem wodniaka błędnika błoniastego.
Zaburzenia wentylacji i odpływu z ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Problemy ze stanami zapalnymi ucha środkowego są jednymi z najczęstszych chorób zapalnych wieku dziecięcego. Wieloletnie obserwacje i praktyka lekarzy specjalistów, wskazują iż największa zachorowalność przypada miedzy 6 a 24 miesiącem życia dziecka. Około 25% wizyt pediatrycznych, dzieci do pierwszego roku życia, kończy się rozpoznaniem związanym ze stanem zapalnym ucha środkowego, przy czym mniej więcej 20% dzieci boryka się z nawracającymi stanami zapalnymi. Spadek zachorowalności następuje wraz z wiekiem dziecka.[1]
Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Schorzenie to towarzyszy zwykle ostrym infekcjom górnych dróg oddechowych, związane jest z obrzękiem błony śluzowej okolicy ujścia gardłowego trąbki słuchowej. Szczególnie często występuje u dzieci, gdzie najczęstszą przyczyną jest przerost migdałka gardłowego. Czasem może również towarzyszyć alergii.
Ciało obce w uchu dziecka - zasady postępowania
Wśród dzieci częściej niż u dorosłych zdarza się wkładanie ciał obcych do otworów naturalnych. Ciała obce mogą być pochodzenia organicznego (nasiona, owady) lub nieorganicznego (drobne zabawki lub ich części, guma do żucia, papier, baterie guzikowe).
Czyrak ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zmiany zapalne ucha zewnętrznego lokalizują się najczęściej w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Najczęstszymi patogenami są bakterie: gronkowiec złocisty i pałeczka ropy błękitnej oraz grzyby.