Ucho
Powikłania zapalenia ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego to jedno z częściej występujących schorzeń laryngologicznych, szczególnie u dzieci. Bardzo ważne jest jego odpowiednio wczesne rozpoznanie i adekwatne leczenie, aby zapobiec powikłaniom.
Ostre zapalenie ucha środkowego
Ostre zapalenie ucha środkowego to stan, gdy proces zapalny obejmuje błonę śluzową wyściełającą struktury ucha środkowego. U osób dorosłych występuje przede wszystkim w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. U dzieci natomiast jest to druga co do częstości choroba po zapaleniach górnych dróg oddechowych.
Badanie audiometryczne
Przewodzenie dźwięku w uchu odbywa się na drodze przewodzenia powietrznego i kostnego. W przypadku przewodzenia powietrznego, dźwięk dostaje się z ucha zewnętrznego, przez ucho środkowe do ucha wewnętrznego.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem bardzo często występującym u dzieci. Ból ucha jest bardzo dotkliwy, dziecko nie może spać, jeść, mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, mdłości, wysoka temperatura, wymioty, biegunka oraz problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy.
- Reklama
Zapalenie ucha środkowego u dzieci - co o nim wiemy?
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, które może pojawić się u każdego z nas, w każdym wieku. Niektórzy z nas nigdy nie doświadczyli bólu ucha środkowego, inni już od młodych lat, mają nawracające epizody jego zapalenia. Ból ucha jest częstym schorzeniem spotykanym u dzieci do około 3 roku życia. Im dziecko starsze tym zachorowalności jest mniejsza.
Ciało obce w uchu dziecka - zasady postępowania
Wśród dzieci częściej niż u dorosłych zdarza się wkładanie ciał obcych do otworów naturalnych. Ciała obce mogą być pochodzenia organicznego (nasiona, owady) lub nieorganicznego (drobne zabawki lub ich części, guma do żucia, papier, baterie guzikowe).
Czyrak ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zmiany zapalne ucha zewnętrznego lokalizują się najczęściej w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Najczęstszymi patogenami są bakterie: gronkowiec złocisty i pałeczka ropy błękitnej oraz grzyby.
Wyciek z ucha - czy może być groźny?
Wyciek z ucha oznacza pojawienie się w przewodzie słuchowym zewnętrznym wydzieliny, która w normalnych warunkach tam nie występuje.
Rola woszczyny
Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. W przewodzie słuchowym zewnętrznym znajdują się włosy, gruczoły potowe oraz liczne gruczoły łojowe i woskowinowe, których produktem jest żółta lub brunatna substancja zwana woskowiną, woszczyną lub woskiem usznym.
Zakażenia górnych dróg oddechowych i ostre zapalenie ucha środkowego a żłobki i przedszkola
Uczęszczanie do żłobka w pierwszym roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia górnych dróg oddechowych lub ostrego zapalenia ucha środkowego.
- Reklama
Ostre zapalenie ucha środkowego – brak skuteczności kampanii edukacyjnej
Kampania edukacyjna na pediatrycznym oddziale ratunkowym nie spowodowała istotnych zmian w zakresie prawidłowego stosowania antybiotyków.
Przewlekłe i nawracające zapalenie ucha środkowego – metaanaliza czynników ryzyka
Zakażenie górnych dróg oddechowych, chrapanie i bierne palenie najbardziej zwiększają ryzyko zapalenia ucha środkowego.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci, a szczepienie przeciwko pneumokokom
Cochrane Collaboration, niezależna organizacja międzynarodowa, która opracowuje dowody opierające się o zasadach EBM i publikuje je w postaci systematycznych przeglądów, doniosła w 2009 roku, że skuteczność szczepień przeciwko pneumokokom w populacji dziecięcej nie ma istotnego wpływu na częstość zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego.