Ucho
Otoskopia
Gdy pacjent zgłasza się do lekarza z dolegliwościami ze strony uszu, pierwszymi czynnościami jakie wykonuje lekarz, są wywiad oraz badanie ucha zewnętrznego, polegające na jego oglądaniu.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego-przyczyny
Wysiękowe zapalenie zaliczane jest do chorób nieposiadająych zbyt wiele objawów. Wielu pacjentów nie jest świadomych, że na nią cierpi.
Przesiewowe badania słuchu u noworodków
Badania przesiewowe mają na celu wczesne wykrycie schorzenia celem podjęcia odpowiedniego leczenia oraz zapobiegnięciu następstwom choroby.
Czym jest stapedotomia?
Ma na celu poprawę słuchu, co wpływa na jakość życia i funkcjonowania pacjenta.
- Reklama
Rodzaje zaburzeń słuchu
Zaburzenia słuchu mogą pojawić się w każdym wieku - u dzieci, u osób dorosłych oraz u osób starszych.
Rekonstrukcja błony bębenkowej
Rekonstrukcja błony bębenkowej, to zabieg wykonywany bardzo często u pacjentów z jej perforacją. Jest to bardzo ważna część, chroniąca ucho m.in. przed różnymi infekcjami.
Jak orientacyjnie sprawdzić słuch u noworodka i niemowlęcia?
Do oceny słuchu u dziecka wykorzystuje się metody orientacyjne i obiektywne za pomocą odpowiedniej aparatury.
Dlaczego przesiewowe badanie słuchu jest ważne?
Wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci jest ważne dla ich prawidłowego, harmonijnego rozwoju. Dziecko z niedosłuchem lub głuchotą rozwija się gorzej, ma zaburzenia mowy, zachowania, emocji, problemy z poznawaniem świata oraz przystosowaniem społecznym.
Czym się zajmuje otorynolaryngologia ?
Wielu pacjentów, którzy mają problemy z uszami, gardłem nosem, zatokami bądź krtanią nie wie do jakiego lekarza się zgłosić, i jaka dziedzina medycyny zajmuje się tymi problemami.
Czym są trąbki słuchowe?
Trąbka słuchowa, inaczej przewód Eustachiusza, jest to kanał, który ma długość do 4 centymetrów. Łączy on jamę bębenkową uch środkowego z górną częścią gardła. Podstawowym zadaniem trąbki słuchowej jest wyrównywanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej.
- Reklama
Ucho środkowe
Narząd słuchu składa się z trzech elementów: ucha, drogi słuchowej oraz ośrodków słuchowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Nerw przedsionkowo- ślimakowy, wychodzi przez kąt mostkowo- móżdżkowy do pnia mózgu i stanowi połączenie między obwodową i ośrodkową częścią narządu słuchu.
Ostre zapalenie ucha środkowego
Ostre zapalenie ucha środkowego to stan, gdy proces zapalny obejmuje błonę śluzową wyściełającą struktury ucha środkowego. U osób dorosłych występuje przede wszystkim w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. U dzieci natomiast jest to druga co do częstości choroba po zapaleniach górnych dróg oddechowych.
Powikłania zapalenia ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego to jedno z częściej występujących schorzeń laryngologicznych, szczególnie u dzieci. Bardzo ważne jest jego odpowiednio wczesne rozpoznanie i adekwatne leczenie, aby zapobiec powikłaniom.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to jedno z najczęstszych schorzeń ucha wieku dziecięcego, określane nazwą glue ear. W przebiegu schorzenia dochodzi do gromadzenia w uchu środkowym śluzowego lub surowiczego płynu, co doprowadza do powstania niedosłuchu. Ważne jest odpowiednio wczesne postawienie rozpoznania, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom.
Badanie audiometryczne
Przewodzenie dźwięku w uchu odbywa się na drodze przewodzenia powietrznego i kostnego. W przypadku przewodzenia powietrznego, dźwięk dostaje się z ucha zewnętrznego, przez ucho środkowe do ucha wewnętrznego.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem bardzo często występującym u dzieci. Ból ucha jest bardzo dotkliwy, dziecko nie może spać, jeść, mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, mdłości, wysoka temperatura, wymioty, biegunka oraz problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci - co o nim wiemy?
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, które może pojawić się u każdego z nas, w każdym wieku. Niektórzy z nas nigdy nie doświadczyli bólu ucha środkowego, inni już od młodych lat, mają nawracające epizody jego zapalenia. Ból ucha jest częstym schorzeniem spotykanym u dzieci do około 3 roku życia. Im dziecko starsze tym zachorowalności jest mniejsza.
Ciało obce w uchu dziecka - zasady postępowania
Wśród dzieci częściej niż u dorosłych zdarza się wkładanie ciał obcych do otworów naturalnych. Ciała obce mogą być pochodzenia organicznego (nasiona, owady) lub nieorganicznego (drobne zabawki lub ich części, guma do żucia, papier, baterie guzikowe).
Czyrak ucha zewnętrznego - objawy, diagnoza, leczenie
Zmiany zapalne ucha zewnętrznego lokalizują się najczęściej w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Najczęstszymi patogenami są bakterie: gronkowiec złocisty i pałeczka ropy błękitnej oraz grzyby.
Wyciek z ucha - czy może być groźny?
Wyciek z ucha oznacza pojawienie się w przewodzie słuchowym zewnętrznym wydzieliny, która w normalnych warunkach tam nie występuje.