Ucho
Choroba Menier’a - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Menier’a dotyczy struktur ucha wewnętrznego, związana jest z powstaniem wodniaka błędnika błoniastego.
Otoskleroza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Otoskleroza to choroba dotycząca błędnika. W jej przebiegu dochodzi do przebudowy kostnej z rozwojem nieprawidłowej tkanki w obrębie kosteczek słuchowych ucha środkowego, doprowadzając do ich unieruchomienia. W konsekwencji pojawia się niedosłuch. Przyczyna schorzenia nie jest znana, uważa się, że w części przypadków pewien wpływ może mieć podłoże genetyczne. Częściej występuje u kobiet.
Zaburzenia wentylacji i odpływu z ucha środkowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Problemy ze stanami zapalnymi ucha środkowego są jednymi z najczęstszych chorób zapalnych wieku dziecięcego. Wieloletnie obserwacje i praktyka lekarzy specjalistów, wskazują iż największa zachorowalność przypada miedzy 6 a 24 miesiącem życia dziecka. Około 25% wizyt pediatrycznych, dzieci do pierwszego roku życia, kończy się rozpoznaniem związanym ze stanem zapalnym ucha środkowego, przy czym mniej więcej 20% dzieci boryka się z nawracającymi stanami zapalnymi. Spadek zachorowalności następuje wraz z wiekiem dziecka.[1]
Budowa ucha wewnętrznego
Tajemnica budowy narządu słuchu nurtowała już od bardzo dawna fizyków i to dzięki badaniom prowadzonym przez nich, dzisiejszy stan wiedzy na ten temat jest tak zasobny.
- Reklama
Ucho jako bardzo skomplikowany narząd - budowa
Dla wielu pacjentów, ucho to ten fragment narządu, który jest przez nas widoczny np. w lustrze. Nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budowa ucha jest bardzo skomplikowana a jego funkcje są nieocenione. Dzięki uszom, słyszymy muzykę, szum liści, czyjeś kroki czy tykanie zegara.
Choroby ucha zewnętrznego
Narząd słuchu to trzy elementy - ucho, droga słuchowa oraz ośrodki słuchu w ośrodkowym układzie nerwowym. Ucho oraz część ślimakowa nerwu przedsionkowo- ślimakowego to część obwodowa narządu słuchu. Małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny to elementy z jakich składa się ucho zewnętrzne.[1]
Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Schorzenie to towarzyszy zwykle ostrym infekcjom górnych dróg oddechowych, związane jest z obrzękiem błony śluzowej okolicy ujścia gardłowego trąbki słuchowej. Szczególnie często występuje u dzieci, gdzie najczęstszą przyczyną jest przerost migdałka gardłowego. Czasem może również towarzyszyć alergii.
Ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ciała obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym są dość częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarzy otolaryngologów. Szczególnie często zdarza się to u dzieci. Najczęściej w uchu znajdowane są elementy zabawek, koraliki itp. Czasem w okresie wiosenno-letnim mogą to być również owady.
Otoskopia
Gdy pacjent zgłasza się do lekarza z dolegliwościami ze strony uszu, pierwszymi czynnościami jakie wykonuje lekarz, są wywiad oraz badanie ucha zewnętrznego, polegające na jego oglądaniu.
Rodzaje zaburzeń słuchu
Zaburzenia słuchu mogą pojawić się w każdym wieku - u dzieci, u osób dorosłych oraz u osób starszych.
- Reklama
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego-przyczyny
Wysiękowe zapalenie zaliczane jest do chorób nieposiadająych zbyt wiele objawów. Wielu pacjentów nie jest świadomych, że na nią cierpi.
Przesiewowe badania słuchu u noworodków
Badania przesiewowe mają na celu wczesne wykrycie schorzenia celem podjęcia odpowiedniego leczenia oraz zapobiegnięciu następstwom choroby.
Czym jest stapedotomia?
Ma na celu poprawę słuchu, co wpływa na jakość życia i funkcjonowania pacjenta.
Rekonstrukcja błony bębenkowej
Rekonstrukcja błony bębenkowej, to zabieg wykonywany bardzo często u pacjentów z jej perforacją. Jest to bardzo ważna część, chroniąca ucho m.in. przed różnymi infekcjami.
Jak orientacyjnie sprawdzić słuch u noworodka i niemowlęcia?
Do oceny słuchu u dziecka wykorzystuje się metody orientacyjne i obiektywne za pomocą odpowiedniej aparatury.
Dlaczego przesiewowe badanie słuchu jest ważne?
Wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci jest ważne dla ich prawidłowego, harmonijnego rozwoju. Dziecko z niedosłuchem lub głuchotą rozwija się gorzej, ma zaburzenia mowy, zachowania, emocji, problemy z poznawaniem świata oraz przystosowaniem społecznym.
Czym się zajmuje otorynolaryngologia ?
Wielu pacjentów, którzy mają problemy z uszami, gardłem nosem, zatokami bądź krtanią nie wie do jakiego lekarza się zgłosić, i jaka dziedzina medycyny zajmuje się tymi problemami.
Ucho środkowe
Narząd słuchu składa się z trzech elementów: ucha, drogi słuchowej oraz ośrodków słuchowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Nerw przedsionkowo- ślimakowy, wychodzi przez kąt mostkowo- móżdżkowy do pnia mózgu i stanowi połączenie między obwodową i ośrodkową częścią narządu słuchu.
Czym są trąbki słuchowe?
Trąbka słuchowa, inaczej przewód Eustachiusza, jest to kanał, który ma długość do 4 centymetrów. Łączy on jamę bębenkową uch środkowego z górną częścią gardła. Podstawowym zadaniem trąbki słuchowej jest wyrównywanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to jedno z najczęstszych schorzeń ucha wieku dziecięcego, określane nazwą glue ear. W przebiegu schorzenia dochodzi do gromadzenia w uchu środkowym śluzowego lub surowiczego płynu, co doprowadza do powstania niedosłuchu. Ważne jest odpowiednio wczesne postawienie rozpoznania, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom.