Ucho
Jak przebiega operacja zakładania implantu ślimakowego?
Jak przebiega operacja wszczepienia implantu ślimakowego? Czy jest bezpieczna dla pacjenta? Czy niesie ze sobą jakieś powikłania?
Co wiemy o implantach ślimakowych?
Implant ślimakowy jest bardzo znaną i powszechnie stosowaną elektroniczną protezą zmysłu słuchu u ludzi. Zakładany jest u pacjentów w różnym wieku i dzięki niemu osoby niesłyszące bądź głuche mają szanse na to by słyszeć. Jak najszybsze wszczepienie implantu ślimakowego dzieciom pozwala na szybszą stymulację mózgu oraz modulację układu słuchowego. Kto odpowiada za kwalifikację do wszczepienia implantu ślimakowego? Kto wykonuje zabieg i jak on przebiega?
Otoemisje akustyczne
OAE czyli otoemisje akustyczne, są sygnałami wysyłanymi z ucha wewnętrznego jako efekt skurczu komórek rzęsatych zewnętrznych wywołanego stymulacją akustyczną. Podstawą generowania sygnału otoemisji jest elektrokurczliwość czyli swoista zdolność komórek słuchowych zewnętrznych do zmiany kształtu oraz długości pod wpływem oddziaływania przyłożonego napięcia.
Wysiękowe zapalenie ucha - objawy, diagnoza, leczenie
Wysiękowe zapalenie ucha to bardzo poważna choroba, która zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Jest to schorzenie bardzo przebiegłe, gdyż nie zawsze wiemy że mamy z nim do czynienia. Objawy tej choroby są podobne tych towarzyszących zapaleniu ucha. Niestety nieleczone wysiękowe zapalenie ucha może doprowadzić nawet do trwałego niedosłuchu. Jakie są objawy tej choroby? Jaki jest sposób jej diagnozowania i leczenia?
- Reklama
Leczenie szumów usznych
Szumy uszne definiowane są przez pacjentów w różny sposób. Jedni słyszą piski, pukanie, warczenie a inni dudnienie, gwizdy bądź syczenie. Mogą one pojawiać się sporadycznie albo towarzyszyć pacjentowi cały czas. W tym drugim przypadku stają się one uciążliwe i utrudniają normalne oraz sprawne funkcjonowanie. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele (miażdżyca, silny stres, nadciśnienie). Czy istnieją sposoby na ich leczenie? Czy wizyta u laryngologa jest konieczna gdy szumy uszne nam doskwierają?
Szumy uszne
Szumy uszne opisywane są jako różnego rodzaju piski, dudnienie, szelest, gwizdy, szumienie, pukanie czy dzwonienie, które uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Przeszkadzają one także w nocy.
Definicja i przyczyny szumów usznych u osób starszych
Szumy w uszach są bardzo częstą dolegliwością spotykaną u osób starszych, oczywiście mogą także występować u młodych dorosłych oraz u dzieci.
Woskowina w uszach u dziecka
Woskowina, która tworzy się w przewodzie słuchowym zewnętrznym u dzieci jest zjawiskiem normalnym (fizjologicznym). Spełnia ona bardzo wiele funkcji w tym chroni ucho przed patogenami, bierze udział w jego nawilżaniu, oczyszczaniu i natłuszczaniu. Jeśli występuje w normalnej ilości nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, zdarza się jednak tak, że niewłaściwe dbanie o uchy prowadzi do jej zalegania i wytworzenia tzw. czopu. Nadmiar woskowiny powinien być zawsze dokładnie usuwany. Niewłaściwa higiena uszu może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Uraz akustyczny - jak pomóc choremu
Uraz akustyczny to uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem. Wyróżnia się uraz ostry i przewlekły. Uraz ostry wywołany jest jednorazowym głośnym dźwiękiem, jak na przykład przy wybuchu. Uraz przewlekły z kolei spowodowany jest długotrwałym działaniem hałasu – jest rozpatrywany jako choroba zawodowa osób pracujących w hałasie.
Zapalenie błędnika
Błędnik to element ucha wewnętrznego, odpowiedzialny jest za równowagę oraz słuch.
- Reklama
Zapalenie ślinianek - objawy, diagnoza, leczenie
Zapalenie ślinianek może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub swoiste czyli wywołane przez takie schorzenia jak gruźlica czy toksoplazmoza. Najczęściej zajęta przez proces zapalny jest ślinianka przyuszna.
Kieszonki retrakcyjne jako powikłanie zapalenia ucha środkowego
Długotrwały proces zapalenia ucha środkowego może prowadzić do powstania powikłań. Jednym z nich są kieszonki refrakcyjne. Powstają wskutek wciągnięcia błony bębenkowej do jamy bębenkowej, a w ich obrębie następuje gromadzenie złogów keratyny. Są one pewną formą przepukliny. Powstają w następstwie osłabienia elementów tworzących błonę bębenkową. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżnia się trzy ich typy: odwracalne, nieodwracalne-kontrolowane oraz typ trzeci, niekontrolowane, gdzie kieszonka nie opróżnia się prawidłowo.
Choroba Menier’a - objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Menier’a dotyczy struktur ucha wewnętrznego, związana jest z powstaniem wodniaka błędnika błoniastego.
Otoskleroza - objawy, diagnoza, leczenie
Otoskleroza to choroba dotycząca błędnika. W jej przebiegu dochodzi do przebudowy kostnej z rozwojem nieprawidłowej tkanki w obrębie kosteczek słuchowych ucha środkowego, doprowadzając do ich unieruchomienia. W konsekwencji pojawia się niedosłuch. Przyczyna schorzenia nie jest znana, uważa się, że w części przypadków pewien wpływ może mieć podłoże genetyczne. Częściej występuje u kobiet.
Zaburzenia wentylacji i odpływu z ucha środkowego
Problemy ze stanami zapalnymi ucha środkowego są jednymi z najczęstszych chorób zapalnych wieku dziecięcego. Wieloletnie obserwacje i praktyka lekarzy specjalistów, wskazują iż największa zachorowalność przypada miedzy 6 a 24 miesiącem życia dziecka. Około 25% wizyt pediatrycznych, dzieci do pierwszego roku życia, kończy się rozpoznaniem związanym ze stanem zapalnym ucha środkowego, przy czym mniej więcej 20% dzieci boryka się z nawracającymi stanami zapalnymi. Spadek zachorowalności następuje wraz z wiekiem dziecka.[1]
Budowa ucha wewnętrznego
Tajemnica budowy narządu słuchu nurtowała już od bardzo dawna fizyków i to dzięki badaniom prowadzonym przez nich, dzisiejszy stan wiedzy na ten temat jest tak zasobny.
Choroby ucha zewnętrznego
Narząd słuchu to trzy elementy - ucho, droga słuchowa oraz ośrodki słuchu w ośrodkowym układzie nerwowym. Ucho oraz część ślimakowa nerwu przedsionkowo- ślimakowego to część obwodowa narządu słuchu. Małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny to elementy z jakich składa się ucho zewnętrzne.[1]
Ucho jako bardzo skomplikowany narząd - budowa
Dla wielu pacjentów, ucho to ten fragment narządu, który jest przez nas widoczny np. w lustrze. Nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budowa ucha jest bardzo skomplikowana a jego funkcje są nieocenione. Dzięki uszom, słyszymy muzykę, szum liści, czyjeś kroki czy tykanie zegara.
Ostre nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej
Schorzenie to towarzyszy zwykle ostrym infekcjom górnych dróg oddechowych, związane jest z obrzękiem błony śluzowej okolicy ujścia gardłowego trąbki słuchowej. Szczególnie często występuje u dzieci, gdzie najczęstszą przyczyną jest przerost migdałka gardłowego. Czasem może również towarzyszyć alergii.
Ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym
Ciała obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym są dość częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarzy otolaryngologów. Szczególnie często zdarza się to u dzieci. Najczęściej w uchu znajdowane są elementy zabawek, koraliki itp. Czasem w okresie wiosenno-letnim mogą to być również owady.