Zaloguj
Reklama

Ucho

Przeglądaj w kategorii Ucho:
Reklama

Ucho to narząd słuchu, który można opisać anatomicznie, skupiając się na budowie kolejnych elementów, oraz czynnościowo, mając na względzie funkcje, jakie dane elementy sprawują.

Budowa ucha: anatomicznie ucho dzieli się na ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne (składające się z błędnika i ślimaka), oraz na część słuchową nerwu przedsionkowo - ślimakowego (nerw VIII czaszkowy).
Podział czynnościowy ucha natomiast obejmuje w uchu część przewodzeniową i odbiorczą.

Ocena sprawności narządu słuchu jest dokonywana na podstawie różnych badań słuchu u laryngologa.
Do badań słuchu należą m.in. badanie akumetryczne (badanie szeptem), badanie stroikami oraz badanie audiometryczne, podczas którego stosuje się generatory tonów czystych.

Choroby ucha są dość częste, szczególnie u dzieci. Zapalenie ucha środkowego jest bardzo charakterystyczne dla dzieci do 2 roku życia - wynika to ze szczególnej budowy trąbki słuchowej u dzieci w tym wieku, która usposabia do infekcji bakteryjnych i wirusowych w tej strukturze. Wśród częstych wad wrodzonych ucha zewnętrznego możemy wymienić przetokę przeduszną. Jest to niewielkie zagłębienie lub dołek w tkankach miękkich okolic ucha.
Pacjenci zgłaszają także ból ucha po czyszczeniu patyczkiem. Jest to związane z mechanicznym urazem błony bębenkowej. Krwawienie ucha to także częsty problem, który powinien być skonsultowany z lekarzem. Wyciek może być związany z zabiegami higienicznymi lub stanem zapalnym (np. ucha środkowego). Krwotok z ucha może być także spowodowany urazem głowy.

Lekarze przyjmują także dużo dzieci, którym utknęło ciało obce w uchu.
Pacjenci zgłaszają się także do laryngologa z zaburzeniem błędnika. Najczęściej prowadzą do niego infekcje ucha środkowego lub wewnętrznego oraz różnego rodzaju urazy głowy.
Do gabinetu laryngologa zgłaszają się dorośli z bólem ucha o różnej etiologii. Jedną z najczęstszych jest zalegająca woskowina w uchu, która powoduje zatkanie ucha, duży dyskomfort oraz niekiedy upośledza słuch.

Leczeniem dolegliwości w obrębie ucha zajmuje się lekarz laryngolog. Natomiast wszystkie interwencje chirurgiczne, w tym narządzie, prowadzone są przez specjalistę otolaryngologa.
Pacjentom mającym deficyty słuchu zaleca się korzystanie z aparatu słuchowego.