Ucho
Usuwanie woskowiny z ucha: jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie?
Woskowina w uchu wbrew pozorom odgrywa niezwykle istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania przewodu słuchowego. Jej główną rolą jest ochrona przewodu słuchowego przed grzybami, bakteriami oraz pyłkami. Woskowina jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i gruczołów potowych. Pod względem chemicznym jej głównymi składnikami są skwalen, lanosterol i cholesterol.
Szumy uszne - przyczyny
Tak jak szumy uszne miewają różny charakter i utrzymują się przez różny czas, tak dla większości osób są one dolegliwością bardzo uciążliwą – dość często zdarza się, że w znacznym stopniu utrudniają one pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Zawsze istotne jest znalezienie ich przyczyny – leczenie szumów usznych, przynoszące pacjentowi upragnioną ulgę, przebiegać może różnie w zależności od tego, co je wywołało.
Czym objawia się łuszczyca uszu?
Łuszczyca kojarzona jest jako choroba skóry powodująca jej swędzenie, która występuje w miejscach takich jak łokcie, kolana, skóra głowy i plecy. Może jednak występować na innych częściach ciała, również w uszach.
Dlaczego dzwoni nam w uszach?
Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą powodować zatkanie lub dzwonienie w uszach. Niektóre z nich sprawiać chwilowy dyskomfort, inne z kolei mogą mieć wpływ na trwałe problemy ze słuchem. Co najczęściej powoduje tego typu problemy?
- Reklama
Nosisz lub powinieneś nosić aparat słuchowy? Ostatni dzwonek na skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej
Osoby niepełnosprawne bądź ich opiekunowie podczas rozliczenia podatkowego za 2021 r. mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Zaliczają się do niej wydatki związane z zakupem aparatów słuchowych oraz ich naprawami, a także koszty akcesoriów dodatkowych (np. baterie, środki pielęgnacyjne).
Jak poradzić sobie z problemem zatykania lub dzwonienia w uszach?
Istnieje wiele powodów zatykania lub dzwonienia w uszach. Niektóre czynniki, takie jak infekcje czy lot samolotem wprawiają w taki stan jedynie na chwilę, jednak przewlekłe stany zapalne i guzy mogą w konsekwencji spowodować poważne problemy ze słuchem.
Zaburzony zmysł równowagi: jakie mogą być tego przyczyny?
Zaburzony zmysł równowagi to problem, który może mieć rozmaite przyczyny. Zdarza się, że pojawia się on w związku z przyjmowaniem jakichś leków, możliwe jest jednak również i to, że zaburzenia równowagi będą stanowiły przejaw jakiejś choroby neurologicznej. Jakie dokładnie mogą być przyczyny zaburzonego zmysłu równowagi i do jakiego lekarza powinien udać się pacjent, który zaobserwuje u siebie taką dolegliwość?
Uszkodzenie słuchu – czy można go odzyskać?
Uszkodzenia słuchu stanowią znaczący problem populacyjny. Są przyczyną niepełnosprawności słuchowej u około 5% populacji na świecie. Uszkodzenia słuchu mogą mieć wiele przyczyn, jednak zwykle pojawienie się głuchoty lub niedosłuchu jest wypadkową wielu czynników. Naukowcy badając procesy zachodzące w uszkodzeniach słuchu, zsyntetyzowali nowy, innowacyjny lek, który w dotychczasowych badaniach przyczynił się do częściowego jego odzyskania.
Ostre zapalenia ucha środkowego a grypa
Ostre zapalenie ucha środkowego może pojawić się jako powikłanie po grypie, co głównie dotyczy wieku dziecięcego. Jednak również u dorosłych może dojść do pojawienia się tego schorzenia. W większości przypadków choroba przebiega łagodnie, aczkolwiek powikłania mogą mieć nieodwracalne skutki w postaci uszkodzenia lub utraty słuchu.
Ciało obce w nosie i uchu – co robić?
Energia rozpiera dzieci – czasami wystarczy odwrócić wzrok na kilka sekund, a maluch potrafi spłatać figla. Zdarza się, że nieświadome niebezpieczeństwa dzieci wkładają do nosa lub uszu różne przedmioty – klocki, groch, kulki, a nawet małe samochodziki, ludziki czy… chrząszcze. Co robić, jeśli dziecko włoży coś do nosa lub ucha?
- Reklama
Krwawienie z ucha – przyczyny, przebieg, powikłania
Pojawienie się krwi wyciekającej z ucha powinno wzbudzić naszą czujność oraz zmobilizować do wizyty u lekarza. Jakie są przyczyny pojawiania się krwawienia z ucha? Czy jest niebezpieczne dla życia?
Domowe sposoby na ból ucha
Ból ucha to problem, który zdecydowanie wymaga skonsultowania się z lekarzem. Zanim jednak pacjenci udadzą się na wizytę do specjalisty, nierzadko podejmują się oni prób wykorzystania różnych domowych sposobów na ból ucha. Domowe metody, owszem, mogą zmniejszyć nasilenie dolegliwości bólowych, należy jednak z nich korzystać z zachowaniem wyjątkowej ostrożności – nieodpowiednie sposoby nie tylko nie pomogą, ale mogą one nawet i nasilić dyskomfort.
Ostre zapalenie ucha zewnętrznego
Ostre zapalenie ucha zewnętrznego to rozlany proces zapalny w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, obejmujący niekiedy błonę bębenkową oraz małżowiną uszną. Występuje częściej u pływaków oraz osób zamieszkujących ciepłe klimaty o podwyższonej wilgotności. Niekiedy podłoża choroby upatruje się w genetyce – predyspozycja do tego rodzaju infekcji u osób o grupie krwi A.
Ocet jabłkowy: czy można stosować go do leczenia zapalenia ucha?
Związane z zapaleniem ucha pogorszenie słuchu i inne objawy tego schorzenia bywają na tyle uciążliwe, że pacjenci podejmują się wykorzystania bardzo różnorodnych metod, które umożliwiłyby im pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Poza uznanymi przez lekarzy sposobami pacjenci czasami posiłkują się alternatywnymi metodami – jedną z takowych jest stosowanie w leczeniu zapalenia ucha octu jabłkowego. Czy rzeczywiście może to być skuteczne, a przede wszystkim – czy jest to bezpieczne?
Zatkana trąbka Eustachiusza – czy to groźne?
Problemy z zatykającą się trąbką Eustachiusza mogą mieć różne podłoże. Zatykająca się trąbka przysparza jednak sporo niedogodności w życiu codziennym, takich jak słabsze słyszenie, niekiedy szumy i trzaski w uchu, a w wielu przypadkach jest preludium do rozwoju poważniejszej jednostki chorobowej.
Czy korzystanie z zatyczek do uszu jest bezpieczne dla zdrowia?
Spanie w zatyczkach do uszu bywa jedynym sposobem na przespanie całej nocy m.in. wtedy, gdy nocujemy w hotelu położonym przy ruchliwej ulicy czy też wtedy, gdy śpiąca z nami osoba… bardzo głośno chrapie. Pojawiać się tutaj może jednak pewna wątpliwość – otóż czy korzystanie z tychże przedmiotów jest bezpieczne dla zdrowia? Ogólnie zatyczki uszu nie powinny przysporzyć żadnych problemów zdrowotnych, zawsze należy jednak mieć na uwadze to, że pewne zagrożenia związane z ich stosowaniem jednak istnieją.
Czop woskowinowy – rozpoznawanie i postępowanie
Woskowina jest substancją naturalną, w warunkach fizjologicznych wydzielaną do przewodu słuchowego zewnętrznego. W większości przypadków jej produkcja nie powoduje żadnych dolegliwości, które pojawić się mogą dopiero wtedy, gdy jest jej zbyt dużo. Powstaje wtedy tzw. czop woskowinowy. Występuje on u 10% dzieci, 5% zdrowych dorosłych oraz 57% osób starszych przebywających w domach opieki.
Oliwa: naturalne lekarstwo dla uszu?
Stosowanie oliwy jest domowym i naturalnym sposobem na usuwanie woskowiny z uszu. Umieszczanie kilku kropli rozgrzanej cieczy w uchu osoby, która boryka się z infekcją tego narządu, może być kojące i przynosić ulgę. Jednak czy oliwa z oliwek jest bezpieczna dla naszych uszu?
Ocena kliniczna narządu równowagi
Zaburzenia równowagi i zawroty głowy są subiektywnymi odczuciami związanymi z objawami uszkodzeń czy też nieprawidłowości w układzie równowagi. Z uwagi na fakt znacznego obniżenia jakości życia pacjentów skarżących się na zaburzenia równowagi ważna jest wczesna diagnostyki i rehabilitacja, gdyż z jednej strony tego typu nieprawidłowości mogą świadczyć o nieznacznym problemach, ale z drugiej strony mogą sugerować rozwój poważanego schorzenia. Do diagnostyki klinicznej zaburzeń równowagi służyć mogą zarówno testy funkcjonalne, jak i platformy balansowe.
Teleinformatyka w audiologii
Systemy telemetryczne oraz teleinformatyczne rozwijają się coraz prężniej pod wpływem postępu w zakresie innowacyjnych technologii. Medycyna również korzysta z tego typu rozwiązań, co przynosi wymierne efekty i korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy specjalistów. Wiele dziedzin opieki medycznej korzysta już tego typu rozwiązań, dając mozliwość ciągłego monitorowania pacjenta w przypadku kardiologii czy dokonywania pomiarów i programowania urządzenia na odległość w przypadku audiologii.