Zaloguj
Reklama

Operacje i zabiegi

Przeglądaj w kategorii Operacje i zabiegi:
Reklama

Dział, w którym zawarte są informacje na temat zabiegów i operacji osób dorosłych.

Operacje i zabiegi laryngologiczne wykonuje lekarz otolaryngolog. Należy pamiętać, że lekarz laryngolog zajmują się nie tylko chorobami uszu, gardła, nosa oraz krtani. Pacjenci zmagają się także z chrapaniem, zapaleniem zatok, chrypką, kaszlem, trudnościami w połykaniu, z zawrotami głowy.

Najczęstsze zabiegi w laryngologii to tonsillektomia czyli usunięcie migdałków podniebiennych, septoplastyka czyli prostowanie przegrody nosowej. Wśród innych zabiegów laryngologicznych można wymienić drenaż uszu (najczęściej u dzieci), konchoplastykę (plastyka małżowin nosowych), endoskopową operację zatok szczękowych FESS/FEOZ.

Do lekarza pacjenci zgłaszają się także na zabiegi związane z krwotokami z nosa. Powszechnym problemem jest także chrapanie. Chrapanie można leczyć operacyjnie. Często chrapanie spowodowane jest pośrednio przez nadwagę, ale także przez obturacyjny bezdech senny, czyli bezdech nocny.

W stanach nagłych, ostrych lub zaplanowanych (operacja) lekarze wykonują zabieg tracheotomii. Tracheotomia wykonywana jest w celu wytworzenia nowej drogi oddechowej.

O migdałkach podniebiennych (trzecim migdale) i drenażu uszu więcej przeczytasz w dziale Laryngologia dziecięca.

Prostowanie przegrody nosowej to zabieg wykonywany przeważnie u osób dorosłych. Krzywa przegroda nosowa przyczynia się do problemów z oddychaniem. Częstym powikłaniem jest zapalenie zatok, które pojawia się na skutek zaburzonego przepływu powietrza.

Konchoplastyka czyli plastyka małżowin nosowych to zabieg, który polega na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych. Wskazania do zabiegu konchoplastyki to m.in.: częste infekcje dróg oddechowych, problemy ze swobodnym oddychaniem, niedrożność nosa, chrapanie, bezdech nocny, pogorszenie zmysłu powonienia. Efekt zabiegu to lepsza drożność nosa czyli zmniejszenie takich dolegliwości jak częsty katar, zaburzenia węchu czy chrapanie.

Endoskopowa operacja zatok szczękowych jest metodą leczenia stanów zapalnych zatok szczękowych, jak również usuwania polipów nosa. FESS (functional endoscopic sinus surgery) to w języku polskim skrót FEOZ. Endoskopowa operacja zatok szczękowych jest przeprowadzana przez otwory nosowe, wykorzystuje się do tego narzędzia mikrochirurgiczne oraz wizualizację endoskopową. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, trwa od 1 do 2 godzin. Efektem operacji jest poprawa drożności dróg oddechowych.