Operacje i zabiegi
Rak przełyku – objawy, przyczyny i rokowanie
Palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy choroba refluksowa to najczęstsze przyczyny powstawania raka przełyku. Nowotwór ten dotyka przede wszystkim osoby starsze. Jak objawia się rak przełyku, kiedy udać się do lekarza i jakie są rokowania pacjentów z tym rodzajem nowotworu?
Rak ucha: jakie daje objawy i na czym polega leczenie?
Rak ucha to stosunkowo rzadko spotykany nowotwór złośliwy, który rozwijać się może zarówno w obrębie małżowiny usznej, jak i w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Objawy raka ucha uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji zmiany i mogą nimi być m.in. dolegliwości bólowe, ale i pogorszenie słuchu czy wyciek różnego rodzaju wydzieliny z ucha. Jakie mogą być przyczyny raka ucha i na czym polega leczenie tej choroby?
Otoplastyka: co to za zabieg, w jakim celu i jak się go przeprowadza?
Otoplastyka to zabieg związany z uszami – mianem tym określa się operacje, których celem jest korekta kształtu małżowin usznych. Przeprowadzana ona bywa u pacjentów, którzy przyszli na świat z jakimiś nieprawidłowościami dotyczącymi kształtu małżowin usznych, ale i u osób, u których już w trakcie życia doszło do jakiegoś zniekształcenia tychże struktur.
Ucho z implantem w modelu matematycznym
Optymalne umieszczenie implantu aktywnego w uchu chorego stanowi bardzo duże wyzwanie. Właściwe umiejscowienie pozwala na odbiór wysokiej jakości dźwięku oraz wysoki stopień przewodzenia do ucha środkowego. Analizy najlepszego miejsca do wszczepienia implantu nie można dokonywać podczas zabiegu, a należy przygotować się wcześniej, określając odpowiednią lokalizację. Temu właśnie ma służyć opracowywany matematyczny model ucha z implantem przez naukowców z Politechniki Lubelskiej.
- Reklama
Sukces otolaryngologów z Poznania
Nowy typ implantu słuchowego został wszczepiony pacjentowi leczonemu w klinice otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Szykuje się ogromny przełom dla pacjentów!
Ciało obce w nosie i uchu – gdzie szukać pomocy?
Ciało obce w nosie lub uchu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jak postępować z ciałem obcym?
Nowa metoda leczenia dla osób z problemami słuchu
W Polsce sukcesem zakończyła się 1. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a 4. w ogóle na świecie operacja wszczepienia implantu słuchowego najnowszej generacji. Implant działa na zasadzie przewodnictwa kostnego, a pacjent odbiera naturalny, czysty dźwięk. To nadzieja dla pacjentów z wadami słuchu, u których inne terapie nie przynosiły efektów – podkreślają laryngolodzy. Z nowego urządzenia będzie mogło skorzystać kilkanaście procent chorych – przede wszystkim z wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu czy po nieudanych próbach ratowania słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi.
Implanty zakotwiczone w kości jako metoda leczenia niedosłuchu
Aparaty słuchowe stosowane u pacjentów z niedosłuchem, opierają swoje działanie na przewodnictwie powietrznym lub na przewodnictwie kostnym. Implanty zakotwiczone w kości, bazujące na przewodnictwie kostnym stanowią mniejszy odsetek aparatów słuchowych, choć w opiniach pacjentów znacznie poprawiają jakość życia oraz jakość słyszenia dźwięków. Procedura umieszczenie implantu wymaga interwencji chirurgicznej, polegającej na wszczepieniu implantu i umieszczeniu na min procesora, za pomocą którego dźwięki transmitowane są przez kości czaszkowe, do ucha wewnętrznego.
Plastyka uszu - informacje o zabiegu
Korekcja odstających małżowin usznych zwana otoplastyką, należy do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Zabieg ten nie jest podyktowany względami medycznymi, a jedynie estetycznymi - deformacja niejednokrotnie staje się powodem kompleksów, zaniżonej samooceny a w skrajnych przypadkach prowadzi również do depresji. Odstające uszy mogą również przysporzyć kłopotów w codziennym funkcjonowaniu (m.in. trudności z założeniem ochronnego nakrycia głowy jak kask).
Trzeci migdał - usuwać czy nie?
Migdałek gardłowy (trzeci) jest niewidoczny gołym okiem. Umiejscowiony jest za podniebieniem miękkim oraz języczkiem do tyłu i do góry podążając po tylnej ścianie gardła. Organ ten tworzy tkanka limfatyczna obejmująca komórki likwidujące drobnoustroje a także wytwarzającej przeciwciała. Migdałek gardłowy wraz z migdałkami bocznymi (podniebiennymi) i innymi mniejszymi zbiorowiskami tkanki limfatycznej (m.in. migdałki trąbkowe, językowe) - buduje barierę ochronną organizmu (tzw. pierścień chłonny gardłowy).
- Reklama
Otoskleroza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Otoskleroza to choroba dotycząca błędnika. W jej przebiegu dochodzi do przebudowy kostnej z rozwojem nieprawidłowej tkanki w obrębie kosteczek słuchowych ucha środkowego, doprowadzając do ich unieruchomienia. W konsekwencji pojawia się niedosłuch. Przyczyna schorzenia nie jest znana, uważa się, że w części przypadków pewien wpływ może mieć podłoże genetyczne. Częściej występuje u kobiet.
Ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ciała obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym są dość częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarzy otolaryngologów. Szczególnie często zdarza się to u dzieci. Najczęściej w uchu znajdowane są elementy zabawek, koraliki itp. Czasem w okresie wiosenno-letnim mogą to być również owady.
Usuwanie polipów nosowych
Polipy nosa, to nic innego jak łagodne i delikatne przerosty błony śluzowej nosa, które wywołuje stan zapalny. Zdarza się tak, iż polipy nosowe, muszą zostać usunięte. Ich rozpoznanie, wymaga przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wykonanie dodatkowych badań, takich jak: badanie laryngologiczne o badania dodatkowe (badanie jamy nosowej oraz zatok).
Wycięcie migdałków
Migdałki, to skupienia komórek odpornościowych, których funkcja jest ochrona organizmu przed różnego rodzaju infekcjami (wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi). Wyróżniamy migdałki podniebienne (które widoczne są po otwarciu jamy ustanej) oraz gardłowe (nie widać ich po szerokim otwarciu jamy ustnej). Położone są one za nozdrzami w jamie ustnej, u jednych pacjentów nie dają jakichkolwiek objawów u innych prowadzą do ciągłych infekcji.
Adenotomia - co to takiego?
Adenotomia, to inaczej zabieg polegający na wycięciu trzeciego migdałka (jest on częścią układu immunologicznego).