Wiadomości z kategorii: Nos
Polipy w nosie – kiedy należy je usunąć chirurgicznie?
Polipy w nosie to problem, z którym boryka się całkiem spora grupa osób. Niestety, wielu pacjentów nawet nie wie, że ma tego typu problem. Czym są polipy i jak można je usunąć?
Kiedy krwotok z nosa wymaga pilnej konsultacji z lekarzem?
Szacuje się, że krwotoki z nosa – w ciągu całego życia – miewa około 6 na 10 osób, spośród wszystkich ich przypadków około 10% wymaga zaś interwencji medyków. Większość krwotoków z nosa można więc opanować samemu, czasami jednak konieczne jest udanie się do lekarza – co wskazywać może na taką konieczność?
Zanik węchu przy COVID-19 a wizyta u laryngologa: czy warto?
Panująca od 2020 roku pandemia COVID-19 przyniosła ze sobą wiele różnych problemów i mowa tutaj nie tylko o męczących wszystkich obostrzeniach, ale i o rozmaitych problemach natury zdrowotnej. Wśród możliwych następstw zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wymieniana jest m.in. mgła mózgowa, ale i zaburzenia węchu. Problemy z powonieniem polegać mogą zarówno na osłabieniu, jak i na utracie węchu – czy w razie ich wystąpienia warto udać się do laryngologa?
Zatkany nos – jak przespać noc?
Zatkany nos może utrudniać lub nawet uniemożliwić zasypianie. Istnieje jednak kilka sprawdzonych domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę. Podpowiadamy, co zrobić, aby przespać spokojnie noc pomimo zatkanego nosa.
- Reklama
Dłubanie w nosie – co należy wiedzieć?
Dłubanie w nosie to niestety bardzo powszechne zjawisko, nawet wśród osób dorosłych. Ma wiele przyczyn, jednak w większości przypadków ludzie dłubią w nosie, aby usunąć zaschniętą wydzielinę lub ciała obce. Czasem jednak dłubanie w nosie może stanowić zachowanie kompulsywne. Niezależnie od powodu dłubanie w nosie może wiązać się z ryzykiem wielu nieprawidłowości, w tym grozi zarażeniem koronawirusem.
Jakie są przyczyny pieczenia w nosie?
Uczucie pieczenia w nosie może wynikać z infekcji, reakcji alergicznej lub innej przyczyny podrażnienia. Osoba narażona na takie dolegliwości może również odczuwać pieczenie, podrażnienie lub swędzenie oczu, gardła, a także zatok.
Anosmia: czym jest i jakie mogą być jej przyczyny?
O anosmii wiele osób po raz pierwszy usłyszało w 2020 roku, kiedy to okazało się, że może ona być jednym z objawów COVID-19. Infekcja ta zdecydowanie nie jest jednak jedyną możliwą przyczyną wspomnianego wyżej problemu – w jakich jeszcze więc przypadkach u ludzi dochodzić może do utraty powonienia?
Bolesne rany w obrębie nosa – co może być przyczyną ich występowania?
Bolesne rany w obrębie nosa miewają różne przyczyny. Najczęściej za problem odpowiadają niegroźne jednostki, zdarza się jednak, że za obecność budzących dyskomfort zmian w obrębie jamy nosowej odpowiadają poważne schorzenia. Jakie jednostki mogą skutkować ranami w obrębie nosa i kiedy tego rodzaju zmiany powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem?
Zapalenie zatok u dziecka – objawy, leczenie
Uczucie zatkanego nosa, rosnący ucisk w pobliżu kości policzkowych, czoła i oczu, gorączka – to pierwsze objawy wskazujące, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok.
Jakie mogą być przyczyny odczuwania pieczenia w nosie?
Uczucie pieczenia w nosie raczej nie jest dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza, bywa ono jednak bardzo uciążliwe. Doprowadzać do tego problemu mogą rozmaite jednostki, występować on może m.in. w przypadku reakcji alergicznych, ale i w przebiegu wielu różnych infekcji. Po czym więc stwierdzić, co doprowadziło do tego, że pacjent odczuwa nieprzyjemne pieczenie w nosie?
- Reklama
Zaburzenia węchu – przyczyny i rodzaje nieprawidłowości
Zaburzenia węchu mogą pojawić się na skutek urazu, przebytej infekcji czy stanu chorobowego. Długotrwałe zaburzenie powonienia powinno wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza laryngologa.
Koronawirus a astma i inne choroby alergiczne
Coraz wyższa liczba pacjentów zmaga się z chorobami alergicznymi. W okresie ciągle zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju, wiele osób może być zaniepokojonych wpływem chorób alergicznych na przebieg infekcji koronawirusem. Z tego względu eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie.
Katar a spanie: jak ułatwić sobie zasypianie, kiedy mamy zatkany nos?
Nieżyt nosa – popularnie określany mianem kataru – potrafi utrudniać funkcjonowanie pacjentom nie tylko za dnia, ale i w nocy. Zatkanie nosa skutkować może trudnościami z zapadnięciem w sen, jak i sprawiać, że pacjent będzie się w nocy wielokrotnie budził. Istnieją jednak pewne sposoby na to, aby katar w jak najmniejszym stopniu wpływał na możliwość spokojnego przespania nocy i wbrew pozorom pomocne do uzyskania takiego efektu może być nie tylko zażywanie jakichś farmaceutyków.
Co może odpowiadać za stałe odczuwanie nieprzyjemnego zapachu?
Nieprzyjemne zapachy w otoczeniu zdarza się odczuwać każdemu z nas, czasami jednak ludzie odczuwają jakąś niemiłą woń, której nikt poza nimi nie czuje. Przyczyną takiego nietypowego zjawiska mogą być naprawdę różne problemy – niekoniecznie musi ono wynikać z jakiejś choroby psychicznej i związanych z nią omamów węchowych, ale i doprowadzać do odczuwania nieprzyjemnego zapachu mogą choroby zatok, nadmierna suchość w jamie ustnej oraz choroby przyzębia.
Choroby układu oddechowego najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w Polsce
Choroby układu oddechowego są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i niemowląt, co wynika ze specyficznej budowy tego układu– drogi są krótsze oraz węższe, a ponadto system immunologiczny u takiego dziecka jest nierozwinięty w pełni i nie posiada na tyle dużych zdolności obronnych. Zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików, astma czy przerost migdałków to najczęstsze powody leczenia szpitalnego z powodu chorób układu oddechowego u małych dzieci.
Poprawa słuchu – czy jest alternatywa dla aparatów słuchowych?
Niedosłuch jest problemem obejmującym coraz więcej ludzi w społeczeństwie. Niezależnie, co stanowi jego przyczynę, istnieje wiele możliwości jego kompensacji – począwszy od aparatów słuchowych, przez wzmacniacze dźwięku, aż po nowoczesne programy komputerowe wspomagające słuch. Niektóre z urządzeń są skierowane do osób niedosłyszących, jednak nie wszystkie w/w są im dedykowane, co nie oznacza, że nie mogą być przez nie z powodzeniem wykorzystane.
Leki na katar – jaki jest mechanizm ich działania?
Mawia się, że nieleczony katar trwa siedem dni, a przy stosowaniu leczenia – tydzień. Nieżyt nosa rzeczywiście, zazwyczaj całkowicie samoistnie ustępuje po upływie zaledwie kilku dni od jego wystąpienia, niemniej jednak wielu osobom zwyczajnie źle się z nim funkcjonuje i poszukują one różnych leków na katar. Dostępne są tabletki, krople czy specjalne spraye do nosa – co jednak wybrać i jaki jest w ogóle mechanizm działania takich środków?
Przeziębienie a zapalenie zatok: jak można je rozróżniać?
Infekcje dróg oddechowych są jednymi z najczęściej występujących u ludzi zakażeń. Wyróżnia się wiele ich różnych rodzajów – jako ich przykłady można podać zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok czy przeziębienie. Dwie ostatnie z wymienionych jednostek dość łatwo ze sobą pomylić, a tak naprawdę wymagają one odmiennego leczenia. Po czym więc poznać, kiedy infekcja jest przeziębieniem, a kiedy zapaleniem zatok?
Hiperosmia: czym jest i jakie mogą być jej przyczyny?
Jednym z wyróżnianych zaburzeń węchu jest hiperosmia. Problem ten prowadzić może do wyjątkowej drażliwości obarczonego nim człowieka, ale nie tylko – możliwe jest również wystąpienie znacznie poważniejszych konsekwencji nadwrażliwości węchowej. Z jakich jednak powodów niektórzy ludzi doświadczają hiperosmii?
Europejski Dzień Praw Pacjenta
18 kwietnia 2006 roku został ustanowiony Europejski Dzień Praw Pacjenta. Święto to obchodzone jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a jego cel stanowi uświadamianie bądź przypominanie o fundamentalnych prawach pacjentów, które im przysługują w ramach istnienia Europejskiej Karty Praw Pacjenta.