Porady specjalisty z kategorii: Nos
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, inaczej alergiczny nieżyt nosa jest chorobą, która występuje coraz częściej. Jej główną przyczyną jest reakcja alergiczna błony śluzowej nosa na kontakt z określonym alergenem. Schorzenie to dzieli się na okresowe, inaczej sezonowe czy okazjonalne (objawy trwają krócej niż cztery tygodnie) oraz przewlekłe, nazywane długotrwałym czy całorocznym (objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie). W chwili obecnej powstała nowa klasyfikacja tej choroby, która dzieli ją na łagodną, umiarkowaną oraz ciężką.Pacjent klasyfikowany jest to danej grupy na podstawie odczuwanych przez siebie dolegliwości, ich ciężkości oraz długości trwania. Pod uwagę brane jest także to, w jaki sposób wpływają one na jakość życia osoby dotkniętej tym schorzeniem.
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zapalenie zatok przynosowych (łac. sinusitis paranasales) może pojawić się po zwykłym przeziębieniu. Przyczyn zapalenie zatok jest bardzo wiele i mogą one wystąpić u pacjentów w każdym wieku (od dzieci po osoby dorosłe i starsze). Pierwsze objawy stanu zapalnego zatok są przez większość pacjentów bagatelizowane, gdyż jak wiadomo mogą stanowić pozostałości po chorobie.
Opryszczka w nosie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał opryszczkę. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Bardzo często pojawia się u osób chorych bądź z niedoborami odporności. Zdarzają się przypadki, że pacjent zgłasza się z opryszczką do lekarza bardzo często (np. raz w miesiącu). Najczęściej umiejscawia się ona na ustach (dolna bądź górna warg), pod nosem bądź w nosie.U dzieci opryszczka może roznieść się po całej buzi (obejmując powiekę, łuk brwiowy a nawet ucho). Za rozwój opryszczki odpowiada wirus HSV-1. Dolegliwość ta jest bardzo zakaźna, dlatego kluczową kwestią jest jej dokładne wyleczenie. Nie ulega wątpliwości, że opryszczka w nosie jest bardzo bolesna, a przy zajęciu większej powierzchni utrudnia normalne oddychanie.
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie - od nagrzewania i oczyszczania powietrza przechodzącego przez jamy nosowe po udział w wytwarzaniu barwy głosu czy ochronę narządów zmysłów. Często ludzie bagatelizują pierwsze objawy zapalenia zatok.
- Reklama
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Problem z zatokami przynosowymi dotyczy bardzo dużej grupy osób. Pojawia się u pacjentów w różnym wieku (od dzieci, po osoby dorosłe a nawet starsze) najczęściej w okresie jesienno- zimowym. Towarzyszy nam wtedy katar, bóle głowy, uczucie ciężkości w górnej części nasady nosa, ból i swędzenie oczu, brak węchu oraz smaku a także zawroty głowy i problemy z apetytem.
Endoskopowa operacja zatok przynosowych
Endoskopowa operacja zatok w chwili obecnej zaliczana jest do jednej z najlepszych i najnowocześniejszych metod, których zadaniem jest leczenie stanów zapalnych zatok przynosowych. Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu przez specjalistę- laryngologa.
Krwawienie z nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Krwawienie z nosa to jedno z częstszych schorzeń laryngologicznych.
Polip nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Polip to uwypuklenie błony śluzowej w kierunku jamy nosa. Widoczne są jako miękkie, szarawe, okrągłe zmiany średnicy do kilku centymetrów. Mogą występować pojedynczo lub w liczbie kilkunastu.Występują często u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, w przebiegu alergii oraz są częstym objawem w przypadku mukowiscydozy.Szczególnym typem jest polip choanalny, który występuje jednostronnie w okolicy ujścia zatoki szczękowej. Może rozrastać się przez nozdrza tylnego w kierunku części nosowej gardła.
Polekowy nieżyt nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Polekowy nieżyt nosa oznacza obrzęk i stan zapalny błon śluzowych jamy nosowej, wywołany przewlekłym stosowaniem substancji miejscowo obkurczających naczynia krwionośne. Oprócz zwężania naczyń krwionośnych błony śluzowej jamy nosowej, dochodzi do jej wysuszenia, co może powodować wtórne infekcje.
Nieżyt nosa i zapalenie zatok - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, podłoże genetyczne
Stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych może przybierać postać ostrą lub przewlekłą. W pierwszym przypadku, objawy choroby trwają od 5 dni do 12 tygodni. Postać ostrą charakteryzują najczęściej infekcje wirusowe. Wywołane są one zazwyczaj przez rinowirusy odpowiedzialne za objawy przeziębienia, rzadziej przez wirusy grypy. O przewlekłym stanie zapalnym błony śluzowej nosa i zatok przynosowych mówimy wówczas, gdy objawy trwają dłużej niż 12 tygodni. Niejednokrotnie, w postaci przewlekłej opisywanej choroby dochodzi również do powstania polipów, a więc rozrostu tkanki łącznej pochodzącej z blaszki właściwej błony śluzowej nosa.
- Reklama
Ostre infekcyjne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ostre infekcyjne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest jednym z najczęstszych schorzeń u człowieka, a szczególnie w populacji dziecięcej. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby trwa 24-36 godzin. Czynnikiem etiologicznym w przeważającej większości przypadków są wirusy.
Ostre infekcyjne zapalenie nosa i zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Leczenie ostrego infekcyjnego nieżytu nosa jest objawowe:środki przeciwzapalne,preparaty uszczelniające śródbłonek naczyń - witamina C, rutyna,leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa,płukanie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną w celu oczyszczenia jam nosa.
Czyrak przedsionka nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Czyrak przedsionka nosa jest gronkowcowym zakażeniem mieszka włosowego lub gruczołu łojowego skóry w następstwie doznanego zazwyczaj urazu mechanicznego tej okolicy.