Zaloguj
Reklama

Nos

Anatomicznie nos można podzielić na część zewnętrzną i wewnętrzną (jamę nosa). Pośrodkowo jamę nosową, na dwie części, przedziela przegroda nosowa. We wnętrzu jamy nosowej znajdują się małżowiny: górna, dolna i środkowa. Do głównych laryngologicznych schorzeń w obrębie nosa należą: alergiczny lub niealergiczny nieżyt nosa (powszechnie zwany katarem), stany zapalne o etologii wirusowej lub bakteryjnej, niedrożność jamy nosowej, nieprawidłowości anatomiczne. Często pacjenci skarżą się na problemy z chrapaniem. Skrzywiona przegroda nosowa może byc przyczyną chrapania.

Często zadajemy sobie pytanie jak leczyć zatoki?. W obrębie nosa leżą zatoki przynosowe do których zaliczamy: zatoki czołowe, zatokę klinową (może być parzysta), zatoki szczękowe oraz komórki sitowe. Ich główną rolą jest termoizolacja oraz ogrzewanie podstawy czaszki i oczodołu, zmniejszenie wagi szkieletu twarzoczaszki, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza oraz wyrównanie różnicy ciśnień podczas oddychania lub podczas gwałtownego wzrostu jego wartości.

Badanie nosa ma kilka elementów. Należy do niego badanie palpacyjne, obejmujące badanie skóry, kształtu i symetrii nosa, oraz ocenę struktur sąsiadujących. Do właściwych badań laryngologicznych, w obrębie tej struktury, należy rynoskopia przednia i tylna. Dosyć często po wykonaniu badań okazuje się, że pacjenci mają problemy z oddychaniem lub chrapaniem i konieczny jest do wykonania zabieg przegrody nosowej.

Rynoskopia przednia polega na badania wnętrza jamy nosa za pomocą wziernika nosowego (Hartmana), natomiast rynoskopia tylna polega na badaniu nosa od strony gardła za pomocą lusterka laryngologicznego. Podczas rynoskopii możliwa jest ocena małżowin nosowych oraz błony śluzowej, obecności wydzieliny, nieprawidłowej tkanki, obrzęku, ciał obcych, polipów, owrzodzeń, perforacji, deformacji przegrody nosa. Do innych badań diagnostycznych można zaliczyć rhinomanometrię, czyli badanie przepływu powietrza przez nos, badanie radiologiczne, endoskopowe oraz cytologiczne z popraniem fragmentów tkanek i oceny ich pod mikroskopem.

Należy wspomnieć, że dość częstą przypadłością jest krwawienie z nosa. Najczęściej ma ono niegroźną przyczynę związaną z delikatnym charakterem naczyń oplatających przegrodę nosową, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Jednak w rzadkich przypadkach może być ono objawem poważnych chorób, jak nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia układu krzepnięcia.