Nos
Chirurgia nawigowana obrazem (ChNO) w zabiegach laryngologicznych
Chirurgia nawigowana obrazem jest jedną z najnowocześniejszych metod zabiegowych w medycynie. Znalazła zastosowanie w zabiegach laryngologicznych, które charakteryzują się małym polem operacyjnym. Szczególnie w operacjach zatok nawigacja stała się wsparciem dla operatora. System ten umożliwia skrócenie procedury chirurgicznej, minimalizowanie ryzyka komplikacji oraz szybszy powrót do zdrowia oraz pełnej funkcjonalności pacjenta.
Funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych - zabieg jednego dnia
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) to jedna z najczęstszych schorzeń laryngologicznych. Zwiększająca się wykrywalność tej jednostki wynika z ciągłego udoskonalania i upowszechniania metod diagnostycznych, a w szczególności radiologicznych technik obrazowych. Podstawową metodą leczenia zapalenia zatok przynosowych jest farmakoterapia. Niemniej w niektórych przypadkach leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i konieczny jest zabieg.
Balonikowanie zatok przynosowych - nowoczesna metoda leczenia zapalenia zatok
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) jest jednym z najpopularniejszych schorzeń laryngologicznych. Do typowych objawów należą: ból głowy, ograniczenie drożności nosa oraz wydzielina nosowa powszechnie zwana katarem. Balonikowanie zatok przynosowych to rewolucyjna metoda leczenia PZZP, będąca alternatywną dla klasycznej chirurgii. Należy do metod minimalnie inwazyjnych, które wykorzystują specjalne mikro-narzędzia umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc we wnętrzu jamy nosa.
Wszystko o krwawieniach z nosa
W większości przypadków trwa ono chwilę i ustępuje samoistnie. W sytuacji gdy pojawia się częściej, towarzyszą mu dodatkowe objawy jak np. zawroty głowy, omdlenia, nudności czy ból głowy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
- Reklama
Choroby zatok - jak leczyć, jak zapobiegać?
Deszcz i śnieg nie sprzyjają naszym zatokom - zwłaszcza, jeśli nie lubimy nosić czapki. Jak dbać o zatoki, aby nie cierpieć na ich zapalenie?
Wirusowe i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
Wielu pacjentów nie wie, że ma problemy z zatokami przynosowymi. Zmiany zapalne bardzo utrudniają sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także zdrowy sen. Bardzo często problemy z zatokami pojawiają się w okresie jesienno- zimowym. Jeśli towarzyszące temu objawy nie ustąpią po 10 dniach należy zgłosić się do laryngologa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia zatok przynosowych? W jaki sposób są one leczone?
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, inaczej alergiczny nieżyt nosa jest chorobą, która występuje coraz częściej. Jej główną przyczyną jest reakcja alergiczna błony śluzowej nosa na kontakt z określonym alergenem. Schorzenie to dzieli się na okresowe, inaczej sezonowe czy okazjonalne (objawy trwają krócej niż cztery tygodnie) oraz przewlekłe, nazywane długotrwałym czy całorocznym (objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie). W chwili obecnej powstała nowa klasyfikacja tej choroby, która dzieli ją na łagodną, umiarkowaną oraz ciężką.Pacjent klasyfikowany jest to danej grupy na podstawie odczuwanych przez siebie dolegliwości, ich ciężkości oraz długości trwania. Pod uwagę brane jest także to, w jaki sposób wpływają one na jakość życia osoby dotkniętej tym schorzeniem.
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zapalenie zatok przynosowych (łac. sinusitis paranasales) może pojawić się po zwykłym przeziębieniu. Przyczyn zapalenie zatok jest bardzo wiele i mogą one wystąpić u pacjentów w każdym wieku (od dzieci po osoby dorosłe i starsze). Pierwsze objawy stanu zapalnego zatok są przez większość pacjentów bagatelizowane, gdyż jak wiadomo mogą stanowić pozostałości po chorobie.
Opryszczka w nosie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał opryszczkę. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku. Bardzo często pojawia się u osób chorych bądź z niedoborami odporności. Zdarzają się przypadki, że pacjent zgłasza się z opryszczką do lekarza bardzo często (np. raz w miesiącu). Najczęściej umiejscawia się ona na ustach (dolna bądź górna warg), pod nosem bądź w nosie.U dzieci opryszczka może roznieść się po całej buzi (obejmując powiekę, łuk brwiowy a nawet ucho). Za rozwój opryszczki odpowiada wirus HSV-1. Dolegliwość ta jest bardzo zakaźna, dlatego kluczową kwestią jest jej dokładne wyleczenie. Nie ulega wątpliwości, że opryszczka w nosie jest bardzo bolesna, a przy zajęciu większej powierzchni utrudnia normalne oddychanie.
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie - od nagrzewania i oczyszczania powietrza przechodzącego przez jamy nosowe po udział w wytwarzaniu barwy głosu czy ochronę narządów zmysłów. Często ludzie bagatelizują pierwsze objawy zapalenia zatok.
- Reklama
Endoskopowa operacja przegrody nosa
Endoskopowa operacja przegrody nosa jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym na oddziale szpitalnym Jej celem jest całkowite usunięcie komórek sitowych przednich oraz tylnych. Pacjent do zabiegu klasyfikowany jest przez laryngologa. Konieczne jest wykonanie przez niego badań takich jak: morfologia krwi, badania biochemiczne, grupa krwi, badanie moczu, mocznik, kreatynina oraz EKG i RTG.
Nieżyt nosa
Nos zewnętrzny, w anatomicznej budowie określany jest kształtem nieregularnej piramidy. Opiera się na szkielecie kostnym oraz szkielecie chrzęstnym, które pokryte są błoną włóknistą, tkanką mięśniową oraz warstwą tkanki skórnej. Nieżyt nosa, z klinicznego punktu widzenia może być spowodowany wieloma czynnikami.
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Problem z zatokami przynosowymi dotyczy bardzo dużej grupy osób. Pojawia się u pacjentów w różnym wieku (od dzieci, po osoby dorosłe a nawet starsze) najczęściej w okresie jesienno- zimowym. Towarzyszy nam wtedy katar, bóle głowy, uczucie ciężkości w górnej części nasady nosa, ból i swędzenie oczu, brak węchu oraz smaku a także zawroty głowy i problemy z apetytem.
Endoskopowa operacja zatok przynosowych
Endoskopowa operacja zatok w chwili obecnej zaliczana jest do jednej z najlepszych i najnowocześniejszych metod, których zadaniem jest leczenie stanów zapalnych zatok przynosowych. Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu przez specjalistę- laryngologa.
Małżowiny nosowe
Budowa nosa jest bardzo skomplikowana, a co ważne jego funkcje są nieocenione (oczyszczanie wdychanego powietrza, jego ogrzewanie oraz nawilżanie). Małżowiny nosowe to struktury przez nas widoczne, zlokalizowane są w jamach nosowych (na bocznych ścianach).
Zapalenie zatok
Zapalenie zatok to schorzenie będące jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do poradni otolaryngologicznych.
Skuteczność szczepionki podjęzykowej w immunoterapii alergicznego nieżytu nosa
Na podstawie badań przeprowadzonych w Europie i Ameryce wśród dzieci i dorosłych wykazano dużą skuteczność szczepionki podjęzykowej "pięciu traw", która ma zastosowanie w immunoterapii.
Przewlekłe nawracające problemy z zatokami przynosowymi - przyczyny
Zapalenie zatok, to dolegliwość na którą jedne osoby zapadają bardzo często, innych nie dotyka ona wcale. Wielu pacjentów, nie wie, że ma problemy z zatokami, do momentu gdy nie zaczną im towarzyszyć takie objawy jak np.: ucisk w górnej nasadzie nosa, bóle i zawroty głowy, zielona wydzielina z nosa oraz bóle oczu. Nieleczone bądź niedoleczone zapalenie zatok może prowadzić do wielu powikłań, a leczenie może trwać wiele tygodni czy nawet miesięcy.
Problemy z zatokami przynosowymi
Zatoki przynosowe, definiowane są jako dwie przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki, które mają połączenie z jamą nosową.
Powikłania przewlekłego zapalenia zatok
Przewlekłe zapalenie zatok to obecnie dosyć powszechne schorzenie, jest jednym z częstszych powodów zgłaszania się pacjentów do lekarzy otolaryngologów.