Nos
Zatkany nos bez kataru u dziecka – co oznacza?
Zatkany nos jest objawem kataru, jednakże bardzo często pojawia się bez kataru. Przypadłość jest męcząca zwłaszcza dla dzieci. Przyczyny pojawienia się tego objawu są różne i wynikają z wielu chorób, w tym także nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.
Choroby układu oddechowego najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w Polsce
Choroby układu oddechowego są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i niemowląt, co wynika ze specyficznej budowy tego układu– drogi są krótsze oraz węższe, a ponadto system immunologiczny u takiego dziecka jest nierozwinięty w pełni i nie posiada na tyle dużych zdolności obronnych. Zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików, astma czy przerost migdałków to najczęstsze powody leczenia szpitalnego z powodu chorób układu oddechowego u małych dzieci.
Poprawa słuchu – czy jest alternatywa dla aparatów słuchowych?
Niedosłuch jest problemem obejmującym coraz więcej ludzi w społeczeństwie. Niezależnie, co stanowi jego przyczynę, istnieje wiele możliwości jego kompensacji – począwszy od aparatów słuchowych, przez wzmacniacze dźwięku, aż po nowoczesne programy komputerowe wspomagające słuch. Niektóre z urządzeń są skierowane do osób niedosłyszących, jednak nie wszystkie w/w są im dedykowane, co nie oznacza, że nie mogą być przez nie z powodzeniem wykorzystane.
Leki na katar – jaki jest mechanizm ich działania?
Mawia się, że nieleczony katar trwa siedem dni, a przy stosowaniu leczenia – tydzień. Nieżyt nosa rzeczywiście, zazwyczaj całkowicie samoistnie ustępuje po upływie zaledwie kilku dni od jego wystąpienia, niemniej jednak wielu osobom zwyczajnie źle się z nim funkcjonuje i poszukują one różnych leków na katar. Dostępne są tabletki, krople czy specjalne spraye do nosa – co jednak wybrać i jaki jest w ogóle mechanizm działania takich środków?
- Reklama
Hiposomia, ansomia, kakasomia – parę słów o zaburzeniach węchu
Zaburzenia węchu mogą mieć różnorodne przyczyny – choroby górnych dróg oddechowych wywołane infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi, skutki wypadku i uszkodzenia kości bądź tkanek miękkich to tylko niektóre z przyczyn, jakie mogą wywołać poważne w skutkach zaburzenia węchu. Co o nich wiemy?
Guzy Potta w przebiegu zapalenia zatok czołowych i przynosowych
Zapalenie zatok jest patologicznym procesem, którego powikłaniem może być guz Potta, stanowiący bardzo duże zagrożenie ze względu na możliwość wystąpienia szerokich powikłań wewnątrzczaszkowych. Pierwsze objawy zapalenia zatok i guza Potta są niespecyficzne, przez co często podejmowaną próbą leczenia jest antybiotykoterapia. Niestety może ona zamaskować lub opóźnić pojawienie się objawów specyficznych, a wczesna diagnoza i podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia możliwych powikłań.
Zabieg septoplastyki – charakterystyka
Mianem septoplastyki nazywa się zabieg chirurgiczny, którego celem jest prostowanie przegrody nosowej. Ten rodzaj operacji przeprowadza się u osób, u których skrzywienie przegrody nosowej wiąże się ze sporym dyskomfortem w codziennym życiu (m.in. znaczne upośledzenie drożności nosa, nawracające zapalenie zatok przynosowych, obturacyjny bezdech śródsenny).
Przeziębienie a zapalenie zatok: jak można je rozróżniać?
Infekcje dróg oddechowych są jednymi z najczęściej występujących u ludzi zakażeń. Wyróżnia się wiele ich różnych rodzajów – jako ich przykłady można podać zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok czy przeziębienie. Dwie ostatnie z wymienionych jednostek dość łatwo ze sobą pomylić, a tak naprawdę wymagają one odmiennego leczenia. Po czym więc poznać, kiedy infekcja jest przeziębieniem, a kiedy zapaleniem zatok?
Hiperosmia: czym jest i jakie mogą być jej przyczyny?
Jednym z wyróżnianych zaburzeń węchu jest hiperosmia. Problem ten prowadzić może do wyjątkowej drażliwości obarczonego nim człowieka, ale nie tylko – możliwe jest również wystąpienie znacznie poważniejszych konsekwencji nadwrażliwości węchowej. Z jakich jednak powodów niektórzy ludzi doświadczają hiperosmii?
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
Problematyka przewlekłego zapalenia zatok jest tematem niezwykle ważnym z punktu widzenia populacyjnego, gdyż jest to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń związanych z niedrożnością górnych dróg oddechowych. Etiologicznie jest to problem nie do końca jasny jak również wieloczynnikowość, z jaką mamy do czynienia, mówiąc o zapaleniu zatok, sprawia, że diagnostyka oraz odpowiednie leczenia stanowią trudne zadanie dla lekarza laryngologa.
- Reklama
Europejski Dzień Praw Pacjenta
18 kwietnia 2006 roku został ustanowiony Europejski Dzień Praw Pacjenta. Święto to obchodzone jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a jego cel stanowi uświadamianie bądź przypominanie o fundamentalnych prawach pacjentów, które im przysługują w ramach istnienia Europejskiej Karty Praw Pacjenta.
Występowanie bezsenności u Polaków
Sen stanowi fundamentalną część ludzkiego życia obok odpowiednio zbilansowanego odżywiania się i regularnej aktywności fizycznej.
Konsekwencje nadużywania kropli do nosa
Krople do nosa, które są dostępne bez recepty, wydają się w związku z tym bezpiecznymi lekami. Owszem, ich stosowanie nie powinno prowadzić do żadnych zagrożeń, ale pod jednym warunkiem – kropli na katar nie można stosować zbyt długo. Konsekwencje nadużywania kropli do nosa bywają różne: mogą nimi być zarówno nasilenie nieżytu nosa, jak i nawet… utrata węchu.
Ketotifen wycofany ze sprzedaży
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o zaprzestaniu handlowania popularnym lekiem przeciwhistaminowym.
Z jakich przyczyn w nosie mogą pojawiać się strupy?
Strupy w nosie – niejeden człowiek doświadczył tego problemu. Większość przyczyn pojawiania się tych zmian jest raczej niegroźna, do występowania strupów w nosie mogą jednak prowadzić i poważne choroby - nawet takie jak nowotwory. Jakie jednak w ogóle mogą być przyczyny występowania strupów w obrębie nosa?
Złamanie nosa - najważniejsze informacje
Złamanie nosa może wydarzyć się w wielu sytuacjach życia codziennego. Jest to uraz, który często towarzyszy sportowcom, ale może być również skutkiem wypadku drogowego. Charakteryzuje się pęknięciem w części kostnej lub chrzęstnej nosa. Złamania zwykle występują na mostku nosa lub w przegrodzie, czyli w obszarze, w którym dzielą się nozdrza.
Nie tylko geny wpływają na to, jak odczuwamy zapachy
Tak jak dla jednego człowieka dane perfumy mogą pachnieć po prostu obłędnie, tak dla innego ich zapach może być wręcz odstręczający. Powodem takich różnic jest to, że odmienni ludzie mogą po prostu różnie odczuwać takie same zapachy. O tym, że wpływ na odczuwanie przez nas zapachów mają głównie geny, wiadomo było od dawna. Niedawno zespół naukowców z kilku krajów odkrył jednak, jak wielką rolę w odczuwaniu przez ludzi bodźców zapachowych odgrywają czynniki środowiskowe.
Zespół pustego nosa: przyczyny, objawy i leczenie
Zespół pustego nosa jest jednostką dość kontrowersyjną – według niektórych otolaryngologów problem ten w ogóle tak naprawdę nie istnieje. U części pacjentów, którzy przebyli leczenie zabiegowe różnych schorzeń nosa, pojawiają się jednak podobne dolegliwości i to właśnie może stanowić o tym, że zespół pustego nosa jest jak najbardziej realnym problemem. Kiedy jednak jednostka ta miałaby występować u pacjentów i jaki jest jej wpływ na życie chorych – czy objawy zespołu pustego nosa są uciążliwe?
Nieżyt nosa pochodzenia alergicznego i niealergicznego
Nieżyt nosa jest zapaleniem i obrzękiem błony śluzowej nosa, charakteryzującym się katarem i obrzękiem, zwykle powodowanym przez zimno lub alergię sezonową.
Odkryto nowy lek dla chorych z utraconym węchem
Utrata węchu może wydawać się błahym problemem – w końcu inne zmysły teoretycznie wydają się zdecydowanie istotniejszymi dla funkcjonowania. W rzeczywistości jednak utrata zmysłu powonienia prowadzić może do wielu konsekwencji, wśród nich można wymienić znaczną utratę masy ciała spowodowaną drastycznym spadkiem apetytu (pacjenci z zaburzeniami węchu nierzadko doświadczają znacznie zmniejszonego apetytu z tego względu, że odczuwanie smaku pokarmów związane jest również z bodźcami węchowymi).