Nos
Przeziębienie a zapalenie zatok: jak można je rozróżniać?
Infekcje dróg oddechowych są jednymi z najczęściej występujących u ludzi zakażeń. Wyróżnia się wiele ich różnych rodzajów – jako ich przykłady można podać zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok czy przeziębienie. Dwie ostatnie z wymienionych jednostek dość łatwo ze sobą pomylić, a tak naprawdę wymagają one odmiennego leczenia. Po czym więc poznać, kiedy infekcja jest przeziębieniem, a kiedy zapaleniem zatok?
Hiperosmia: czym jest i jakie mogą być jej przyczyny?
Jednym z wyróżnianych zaburzeń węchu jest hiperosmia. Problem ten prowadzić może do wyjątkowej drażliwości obarczonego nim człowieka, ale nie tylko – możliwe jest również wystąpienie znacznie poważniejszych konsekwencji nadwrażliwości węchowej. Z jakich jednak powodów niektórzy ludzi doświadczają hiperosmii?
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
Problematyka przewlekłego zapalenia zatok jest tematem niezwykle ważnym z punktu widzenia populacyjnego, gdyż jest to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń związanych z niedrożnością górnych dróg oddechowych. Etiologicznie jest to problem nie do końca jasny jak również wieloczynnikowość, z jaką mamy do czynienia, mówiąc o zapaleniu zatok, sprawia, że diagnostyka oraz odpowiednie leczenia stanowią trudne zadanie dla lekarza laryngologa.
Występowanie bezsenności u Polaków
Sen stanowi fundamentalną część ludzkiego życia obok odpowiednio zbilansowanego odżywiania się i regularnej aktywności fizycznej.
- Reklama
Konsekwencje nadużywania kropli do nosa
Krople do nosa, które są dostępne bez recepty, wydają się w związku z tym bezpiecznymi lekami. Owszem, ich stosowanie nie powinno prowadzić do żadnych zagrożeń, ale pod jednym warunkiem – kropli na katar nie można stosować zbyt długo. Konsekwencje nadużywania kropli do nosa bywają różne: mogą nimi być zarówno nasilenie nieżytu nosa, jak i nawet… utrata węchu.
Ketotifen wycofany ze sprzedaży
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o zaprzestaniu handlowania popularnym lekiem przeciwhistaminowym.
Z jakich przyczyn w nosie mogą pojawiać się strupy?
Strupy w nosie – niejeden człowiek doświadczył tego problemu. Większość przyczyn pojawiania się tych zmian jest raczej niegroźna, do występowania strupów w nosie mogą jednak prowadzić i poważne choroby - nawet takie jak nowotwory. Jakie jednak w ogóle mogą być przyczyny występowania strupów w obrębie nosa?
Złamanie nosa - najważniejsze informacje
Złamanie nosa może wydarzyć się w wielu sytuacjach życia codziennego. Jest to uraz, który często towarzyszy sportowcom, ale może być również skutkiem wypadku drogowego. Charakteryzuje się pęknięciem w części kostnej lub chrzęstnej nosa. Złamania zwykle występują na mostku nosa lub w przegrodzie, czyli w obszarze, w którym dzielą się nozdrza.
Nie tylko geny wpływają na to, jak odczuwamy zapachy
Tak jak dla jednego człowieka dane perfumy mogą pachnieć po prostu obłędnie, tak dla innego ich zapach może być wręcz odstręczający. Powodem takich różnic jest to, że odmienni ludzie mogą po prostu różnie odczuwać takie same zapachy. O tym, że wpływ na odczuwanie przez nas zapachów mają głównie geny, wiadomo było od dawna. Niedawno zespół naukowców z kilku krajów odkrył jednak, jak wielką rolę w odczuwaniu przez ludzi bodźców zapachowych odgrywają czynniki środowiskowe.
Zespół pustego nosa: przyczyny, objawy i leczenie
Zespół pustego nosa jest jednostką dość kontrowersyjną – według niektórych otolaryngologów problem ten w ogóle tak naprawdę nie istnieje. U części pacjentów, którzy przebyli leczenie zabiegowe różnych schorzeń nosa, pojawiają się jednak podobne dolegliwości i to właśnie może stanowić o tym, że zespół pustego nosa jest jak najbardziej realnym problemem. Kiedy jednak jednostka ta miałaby występować u pacjentów i jaki jest jej wpływ na życie chorych – czy objawy zespołu pustego nosa są uciążliwe?
- Reklama
Nieżyt nosa pochodzenia alergicznego i niealergicznego
Nieżyt nosa jest zapaleniem i obrzękiem błony śluzowej nosa, charakteryzującym się katarem i obrzękiem, zwykle powodowanym przez zimno lub alergię sezonową.
Odkryto nowy lek dla chorych z utraconym węchem
Utrata węchu może wydawać się błahym problemem – w końcu inne zmysły teoretycznie wydają się zdecydowanie istotniejszymi dla funkcjonowania. W rzeczywistości jednak utrata zmysłu powonienia prowadzić może do wielu konsekwencji, wśród nich można wymienić znaczną utratę masy ciała spowodowaną drastycznym spadkiem apetytu (pacjenci z zaburzeniami węchu nierzadko doświadczają znacznie zmniejszonego apetytu z tego względu, że odczuwanie smaku pokarmów związane jest również z bodźcami węchowymi).
Biologia brodawczaka odwróconego
Brodawczak odwrócony jest łagodnym nowotworem, który pochodzi z tkanek nabłonka błon śluzowej nosa i zatok przynosowych. Praktyka lekarska dowodzi, że stanowi on istotny problem kliniczny, z tendencją do nawrotu po leczeniu operacyjnym. Problematyka związana w brodawczakiem, związana jest przede wszystkim z jego etiologią, epidemiologią, biologią a także jego transformacją w postać złośliwą. Sama biologia brodawczaka odwróconego stanowi przedmiot wielu badań, gdyż jest ona procesem niejednoznacznym.
Skrzywienie przegrody nosowej
Skrzywienie przegrody nosowej jest częstym schorzeniem z którym zgłaszają się pacjenci do lekarza laryngologa. Przyczyn jak i objawów tego schorzenia jest wiele, bardzo często gdy objawy są bardziej nasilone jedyną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny.
Zaburzenia węchu mogą negatywnie wpływać na życie społeczne
Utrata węchu może być dla pacjenta niezauważalna, ale i może ona prowadzić do znacznego pogorszenia odczuwania smaków pożywienia. Zaburzenia powonienia mogą skutkować również dość nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Co prawda mechanizm prowadzący do tego problemu na ten moment nie jest znany, aczkolwiek specjaliści z Filadelfii w swoich badaniach zauważyli, że utrata węchu może prowadzić do gorszego funkcjonowania społecznego pacjentek będących w zaawansowanym wieku.
Czy wiesz jak pachnie wiosna?
Wiosna zbliża się coraz większymi krokami i już lada moment zagości na dobre. Nadchodzący czas to przede wszystkim zapachy: woń mokrej ziemi, kwitnących kwiatów i budzącej się do życia natury. Zadbaj o swój układ oddechowy, aby nie przegapić ani jednego zapachu wiosny.
Krwawienie z nosa - pierwsza pomoc
Krwawienie z nosa może się pojawić u każdej osoby, bez względu na wiek. Co może być przyczyną krwawień z nosa i jak na nie reagować?
Zaburzenia oddychania podczas snu
Zaburzenia oddychania podczas snu są niebezpiecznym stanem mogącym doprowadzić do przewlekłego niedotlenienia organizmu. Do głównych objawów zalicza się chrapanie oraz obecność bezdechów sennych. Niezwykle istotna jest pogłębiona diagnostyka oraz wywiad przeprowadzony z pacjentem oraz z jego najbliższymi. Ponadto, ważne są badania przedmiotowe, takie jak badanie laryngologiczne, w celu określenia miejsca, w którym dochodzi do niedrożności dróg oddechowych. Leczenie opierać się może na metodach zachowawczych, co jest dość uciążliwe dla pacjenta lub na metodach chirurgicznych.
Ból twarzy - co może oznaczać?
Dolegliwości bólowe w obrębie twarzy mogą mieć różne podłoże - nie zawsze muszą świadczyć o groźnych schorzeniach (m.in. jaskra, nowotwory jamy ustnej). Bardzo często ból twarzy jest objawem towarzyszącym migrenom, problemom z zębami. Uskarżają się także na ten dyskomfort osoby cierpiące na zapalenie zatok przynosowych. Przyczyn pojawienia się bólu twarzy jest sporo - większość z nich jest niegroźna.
Aspekt psychologiczny w chirurgii nosa
Aspekt psychologiczny w chirurgii nosa, jak pokazują badania, odgrywa duże znaczenie. Chirurgia plastyczna nosa przychodzi z pewnością z pomocą w sytuacjach kiedy doszło do uszkodzenia szkieletu nosa podczas urazu czy wypadku. Jednak wiele osób decyduje się na zabieg z przyczyn niezadowolenia z kształtu swojego nosa. Jak nos może wpływać na postrzeganie nas samych i nas przez innych? Steven Dayan, chirurg plastyczny, przeprowadził badanie, w którym wyniki sugerują, że kształt nosa może wpływać na nasz odbiór. A może tylko nasze przekonania o wyglądzie kreują mylne wyobrażenia naszego odbioru?