Wiadomości z kategorii: Laryngologia dziecięca
Co zrobić, gdy dziecko słyszy trzaski w uszach?
Czy Twoje dziecko mówi, że słyszy traszki w uszach? Szum, „uczucie wiatru”, trzaski to sygnały, które nas, rodziców, powinny zaniepokoić i zachęcić do wizyty u laryngologa. Co może oznaczać trzask w uchu? Czy jest to powód do niepokoju?
Nietypowe przedmioty połykane przez dzieci – pierwsza pomoc
Wystarczy chwila i nieszczęście gotowe. Dzieci – i te mniejsze, i te większe – niestety potrafią włożyć sobie do ucha czy nosa różne przedmioty. Zdarza się, że również połykają nietypowe przedmioty. Jak pomóc dziecku? Odpowiadamy!
Badanie słuchu u dzieci – kiedy się na nie zdecydować?
Program przesiewowych badań słuchu u noworodków pozwala na szybkie i wczesne zdiagnozowanie problemów ze słuchem u maluchów. Co jednak w sytuacji, kiedy niepokoi nas słuch naszego starszego dziecka? Kiedy przeprowadzić badanie?
Zapalenie zatok u dziecka – objawy, leczenie
Uczucie zatkanego nosa, rosnący ucisk w pobliżu kości policzkowych, czoła i oczu, gorączka – to pierwsze objawy wskazujące, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok.
- Reklama
Problem z wędzidełkiem języka u dziecka
Wędzidełko podjęzykowe to cieniutka błonka pod językiem, która przytwierdza go do dna jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może wpływać na problemy ze ssaniem i rozwój mowy u dziecka. Co powinno zaniepokoić rodzica?
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok u dzieci – postępowanie
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. W przeważającej większości jest następstwem infekcji wirusowej, a jedynie w niewielkim odsetku (5-13%) powikłane jest nadkażeniem bakteryjnym (przeważnie w wieku 3-6 lat).
Choroby układu oddechowego najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w Polsce
Choroby układu oddechowego są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i niemowląt, co wynika ze specyficznej budowy tego układu– drogi są krótsze oraz węższe, a ponadto system immunologiczny u takiego dziecka jest nierozwinięty w pełni i nie posiada na tyle dużych zdolności obronnych. Zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików, astma czy przerost migdałków to najczęstsze powody leczenia szpitalnego z powodu chorób układu oddechowego u małych dzieci.
Zbyt krótkie wędzidełko języka u dziecka - co robić?
Skrócenie wędzidełka języka u dziecka (wędzidełka podjęzykowego), nazywane jest inaczej ankyloglosją i zaliczane jest do jednej z najczęściej występujących wad anatomicznych w jamie ustnej.
Czy dziecko może żyć bez migdałków?
Migdałki, stanowią części układu odpornościowego, który chroni nas przed różnego rodzaju infekcjami (wirusowymi, bakteryjnymi, grzybiczymi). Migdałki położone są po obu stronach gardła i produkowane są w nich antygeny, których główna rolą jest wytwarzanie przeciwciał.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem bardzo często występującym u dzieci. Ból ucha jest bardzo dotkliwy, dziecko nie może spać, jeść, mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, mdłości, wysoka temperatura, wymioty, biegunka oraz problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy.
- Reklama
Wrodzony świst krtaniowy u dziecka
W wyniku działania czynników genetycznych lub zewnętrznych, które upośledzają rozwój płodu, może dojść do niedorozwoju i zwężenia dróg oddechowych. Wiotkość krtani, czyli laryngomalacja, jest najczęstszą przyczyną świstu krtaniowego, może wynikać z wiotkości mięśni i otaczających struktur lub niedojrzałości tkanki chrzęstnej.
Wymaz z gardła u dzieci
W sytuacji gdy dzieci często lub bardzo często chorują, a infekcje dotyczą górnych dróg oddechowych, lekarz może zlecić wykonanie wymazu z gardła. Ma ona na celu wykrycie bakterii chorobotwórczych, które nie powinny w normalnych warunkach bytować.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci, a szczepienie przeciwko pneumokokom
Cochrane Collaboration, niezależna organizacja międzynarodowa, która opracowuje dowody opierające się o zasadach EBM i publikuje je w postaci systematycznych przeglądów, doniosła w 2009 roku, że skuteczność szczepień przeciwko pneumokokom w populacji dziecięcej nie ma istotnego wpływu na częstość zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego.
Analiza sposobu diagnostyki i leczenia dzieci z zapaleniem gardła
Test na obecność paciorkowca beta-hemolizującego grupy A pozwala na zmniejszenie częstości zapisywania antybiotyku jednak nadal jest zbyt rzadko wykorzystywany do diagnostyki.