Laryngologia dziecięca
Laryngologia dziecięca jest ważną dziedziną medycyny. Dzieci bardzo często narażone są na infekcje górnych dróg oddechowych - choroby nosa, uszu, gardła, krtani oraz zatok. Jeśli są to stany nawracające pediatra kieruje małego pacjenta do laryngologa.
Laryngolodzy zajmują się diagnostyką słuchu (badanie słuchu) u noworodków, niemowląt i starszych dzieci.
Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów u dzieci można wymienić: usunięcie trzeciego migdałka, usunięcie lub podcięcie migdałków, drenaż uszu, podcięcie wędzidełka języka, plastyka błony bębenkowej.
Usunięcie trzeciego migdałka (tonsillektomia) zaleca się w przypadku ograniczenia drożności części nosowej gardła, przez co pojawiają się trudności w oddychaniu. Jeśli dziecko oddycha przez otwarte usta i chrapie należy udać się do laryngologa.
Wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych są często nawracające infekcje. Kolejnym powodem, dla którego lekarze zalecają zabieg usunięcia migdałków podniebiennych, jest obturacyjny bezdech senny (bezdech nocny).
Drenaż uszu wykonuje się najczęściej w celu wentylacji ucha wewnętrznego. W przebiegu niektórych chorób ucha, wokół trąbki słuchowej występuje obrzęk - powietrze nie może dostać się do ucha środkowego, przez co proces słyszenia jest upośledzony. W uchu zbiera się także wydzielina. Drenaż uszu pozwala oczyścić ucho z gromadzącej się wydzieliny, a co za tym idzie - zmniejsza ciśnienie w uchu środkowym, niweluje ból i przywraca normalne słyszenie.
Krótkie wędzidełko języka u dzieci może zaburzać ssanie, połykanie i żucie (trudności w karmieniu piersią lub butelką). Może powodować wady wymowy, zaburzać oczyszczanie jamy ustnej, a to z kolei może prowadzić np. do rozwoju próchnicy.
Podcięcie wędzidełka języka u dziecka powinno być wykonane jak najwcześniej (pierwsze miesiące życia dziecka). Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, wiąże się z niewielką bolesnością i krwawieniem, które ustępuje samoistnie. Zaleca się także wdrożenie terapii logopedycznej.
Plastyka błony bębenkowej u dzieci to myringoplastyka. Lekarze laryngolodzy zalecają ją u dzieci, u których często pojawia się ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego lub występują urazy wywołane używaniem patyczków kosmetycznych.
Plastyka błony bębenkowej ma na celu jej zamknięcie. Jej efektem ma być poprawa słuchu, ustąpienie wycieków z ucha oraz zapobieganie wystąpieniu powikłań. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.