Laryngologia dziecięca
Przerost migdałków u dzieci
Układ chłonny gardła, tzw. pierścień Waldeyera jest utworzony przez: migdałki podniebienne, migdałek językowy, gardłowy, migdałki trąbkowe, grudki chłonne tylnej ściany gardła i pasma boczne.
Zbyt krótkie wędzidełko języka u dziecka - co robić?
Skrócenie wędzidełka języka u dziecka (wędzidełka podjęzykowego), nazywane jest inaczej ankyloglosją i zaliczane jest do jednej z najczęściej występujących wad anatomicznych w jamie ustnej.
Zapalenie krtani u dzieci
Wielu rodziców, nie zdaje sobie sprawy z tego, iż zapalenie krtani u dzieci, może być niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia. Zdarza się tak, że poważniejsze infekcje (wirusowe bądź grzybicze) u dzieci wymagają leczenie szpitalnego. Podobnie jest w sytuacji gdy dziecko ma nagłe i bardzo silne zapalenie krtani.Hospitalizacja w niektórych przypadkach jest konieczna gdyż uchroni ona dziecko przed uduszeniem się. Decyzję o leczeniu domowych bądź szpitalnym malca podejmuje lekarz.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem bardzo często występującym u dzieci. Ból ucha jest bardzo dotkliwy, dziecko nie może spać, jeść, mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, mdłości, wysoka temperatura, wymioty, biegunka oraz problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy.
- Reklama
Czy dziecko może żyć bez migdałków?
Migdałki, stanowią części układu odpornościowego, który chroni nas przed różnego rodzaju infekcjami (wirusowymi, bakteryjnymi, grzybiczymi). Migdałki położone są po obu stronach gardła i produkowane są w nich antygeny, których główna rolą jest wytwarzanie przeciwciał.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci - co o nim wiemy?
Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, które może pojawić się u każdego z nas, w każdym wieku. Niektórzy z nas nigdy nie doświadczyli bólu ucha środkowego, inni już od młodych lat, mają nawracające epizody jego zapalenia. Ból ucha jest częstym schorzeniem spotykanym u dzieci do około 3 roku życia. Im dziecko starsze tym zachorowalności jest mniejsza.
Wrodzony świst krtaniowy u dziecka
W wyniku działania czynników genetycznych lub zewnętrznych, które upośledzają rozwój płodu, może dojść do niedorozwoju i zwężenia dróg oddechowych. Wiotkość krtani, czyli laryngomalacja, jest najczęstszą przyczyną świstu krtaniowego, może wynikać z wiotkości mięśni i otaczających struktur lub niedojrzałości tkanki chrzęstnej.
Wymaz z gardła u dzieci
W sytuacji gdy dzieci często lub bardzo często chorują, a infekcje dotyczą górnych dróg oddechowych, lekarz może zlecić wykonanie wymazu z gardła. Ma ona na celu wykrycie bakterii chorobotwórczych, które nie powinny w normalnych warunkach bytować.
Ból gardła czy angina? - czyli kiedy wybrać się z dzieckiem do lekarza
Ból gardła jest częstym objawem w każdym wieku. Może być jednym z pierwszych oznak grypy, anginy, mononukleozy, przeziębienia. Najczęstszą jego przyczyną są wirusy.
Zapalenie ucha środkowego u dzieci, a szczepienie przeciwko pneumokokom
Cochrane Collaboration, niezależna organizacja międzynarodowa, która opracowuje dowody opierające się o zasadach EBM i publikuje je w postaci systematycznych przeglądów, doniosła w 2009 roku, że skuteczność szczepień przeciwko pneumokokom w populacji dziecięcej nie ma istotnego wpływu na częstość zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego.
- Reklama
Analiza sposobu diagnostyki i leczenia dzieci z zapaleniem gardła
Test na obecność paciorkowca beta-hemolizującego grupy A pozwala na zmniejszenie częstości zapisywania antybiotyku jednak nadal jest zbyt rzadko wykorzystywany do diagnostyki.