Inne tematy
Lasery w chorobach krtani
Laser, czyli fala elektromagnetyczna, z powodzeniem stosowany jest w różnych dziedzinach medycyny, w tym także chętnie wykorzystuje się ją w laryngologii. Dzięki precyzyjności metody możliwe jest dokładne usunięcie zmienionych tkanek, ograniczając jednocześnie krwawienie i zapewniając lepszą koagulcję. W porównaniu z klasycznymi metodami operacyjnymi nowotworów krtani czy głośni leczenie laserowe wykazuje taka samą skuteczność przy mniejszym ryzyku dla pacjenta, stąd jest to chętnie wybierana metoda przez lekarzy i specjalistów.
Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?
Halitoza jest problemem nieprzyjemnego zapachu z ust wyczuwalnego zarówno przez osobę nim dotkniętą, jak również ludzi znajdujących się w otoczeniu. Przyczyną zazwyczaj się nieprawidłowości stomatologiczne w postaci nalotu i płytki nazębnej, próchnicy, stanów zapalnych czy ropni w obrębie jamy ustnej, nosa czy gardła, jednak nie jest wykluczone, że źródłem tego typu problemów mogą być także czynniki i choroby ogólnoustrojowe.
Chrypka – czy może mieć groźne następstwa?
Chrypką nazywamy matowy i szorstki głos, który powstaje na skutek nieprawidłowego drgania, niedotykania bądź zaburzenia elastyczności strun głosowych w odpowiedzi na różne procesy chorobowe.
Jakie mogą być przyczyny częstego odchrząkiwania?
Odchrząkiwać zdarza się każdemu z nas – zjawisko to jest całkowicie naturalne i umożliwia m.in. eliminację zalegających w gardle śluzu czy jakichś zanieczyszczeń, które dostały się tam wraz z powietrzem. Niektórzy jednak ludzie wyjątkowo często odchrząkują – jakie mogą być tego przyczyny? Otóż okazuje się, że bardzo różne – problem tego rodzaju może pojawiać się u osób z różnymi alergiami, ale i może być przejawem tików czy refluksu żołądkowo-przełykowego.
- Reklama
Kręci Ci się w głowie? Sprawdź dlaczego!
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał zawrót głowy. Przyczyna zazwyczaj jest dość banalna. Mogła to być gwałtowna zmiana pozycji lub przyspieszona jazda samochodem. Jednak nie można bagatelizować zawrotów głowy, ponieważ mogą być one początkiem bardzo poważnych schorzeń.
Chrapanie – powód do kłótni, a nawet rozstania. Czy można to wyleczyć?
Chrapanie może skutecznie popsuć relacje, prowadzić do zaburzeń snu (głównie osoby śpiącej obok chrapiącego) i obniżyć ogólne poczucie komfortu życia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby położyć kres tej drażniącej dolegliwości.
Dzień Wszystkich Świętych
Pierwsze dni listopada to czas nie tylko relaksu – związanego z dniem czy dniami wolnymi od pracy – ale przede wszystkim refleksji, zadumy i wspomnień. Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, jest znakomitą okazją do zrealizowania wyżej wymienionych czynności.
Zawroty głowy – czy na pewno?
Zawroty głowy to zaburzenie polegające na złudzeniu kołowego ruchu otoczenia lub własnego ciała. Pacjenci często opisują je jako nieprzyjemne uczucia przemieszczania się ciała lub niepewności w utrzymaniu pozycji ciała – „jakbym miał za chwilę upaść na ziemię”, „wszystko wokół się kręci”, „tracę grunt pod nogami”. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zawrotom głowy mogą być nudności, wymioty oraz zaburzenia równowagi w postaci zaburzeń chodu. Wśród objawów neurologicznych zawroty głowy są drugą najczęstszą przyczyną konsultacji (po bólach głowy) w gabinecie lekarskim.
„Wsłuchaj się w emocje”, czyli jak nowoczesna metoda SPPS łączy zmysły i psychologię w terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego
Jeżeli wydaje Ci się, że dziecko ma trudności w słyszeniu w hałasie, nie spełnia poleceń słownych, wielokrotnie prosi o powtórzenie wypowiedzi, łatwo się rozprasza i ma problemy z koncentracją – warto je zdiagnozować pod kątem centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. Trudności w codziennym funkcjonowaniu, takie jak problemy z rozumieniem mowy, mylenie podobnie brzmiących słów, trudności w czytaniu lub pisaniu, a nawet kłopoty w nauce – mogą być błędnie kojarzone z problemami słuchowymi polegającymi na nieprawidłowej czułości słuchu. Objawy te wiążą się z kolejnymi trudnościami występującymi u dziecka powodującymi dalsze problemy rozwojowe. Dlatego tak istotna jest ich świadomość i prawidłowa specjalistyczna diagnostyka.
Co mają wspólnego nasze płuca i balon?
Czy nasze płuca mają coś wspólnego z balonem? Okazuje się, że tak. U osób chorych na POChP mogą zachowywać się jak nie do końca nadmuchany balon. Efekt? Czujemy np. duszność, mamy świszczący oddech, odczuwamy ucisk w klatce piersiowej oraz męczy nas uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.
- Reklama
Europejski Dzień Praw Pacjenta
18 kwietnia 2006 roku został ustanowiony Europejski Dzień Praw Pacjenta. Święto to obchodzone jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a jego cel stanowi uświadamianie bądź przypominanie o fundamentalnych prawach pacjentów, które im przysługują w ramach istnienia Europejskiej Karty Praw Pacjenta.
Zażółcenie języka – przyczyny
Zażółcenie języka wynikać może ze zwyczajnych zaniedbań higienicznych, ale i może ono być związane z różnymi jednostkami chorobowymi, takimi nawet jak żółtaczka czy grzybica. Kiedy więc zauważenie żółtej barwy języka powinno nas skłonić do dokładniejszego zadbania o higienę, a kiedy problem ten powinniśmy skonsultować z lekarzem?
Życzenia na Dzień Kobiet
Drogie Użytkowniczki,w tym szczególnym dniu dla wszystkich Kobiet pragniemy złożyć Wam najlepsze życzenia.
Jakie mogą być przyczyny bólu języka?
Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, do czego służy nam język. Pełni on jednak wiele ważnych funkcji, m.in. odgrywa rolę w przeżuwaniu pokarmów, ale i ma on znaczenie w procesie mówienia. O języku przypominamy sobie zasadniczo wtedy, kiedy zaczynamy doświadczać jakichś związanych z nim dolegliwości. Język może chociażby boleć – jakie jednak mogą być przyczyny bólu języka i czy jest to groźny objaw?
Inhalacja - nebulizacja
Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na wdychaniu pary wodnej lub preparatów leczniczych. Łączna powierzchnia układu oddechowego jest stosunkowo duża, stąd wchłanianie substancji leczniczych tą drogą, można w niektórych sytuacjach porównać do dożylnego podawania leków. Pojęciem podobnym, lecz węższym jest nebulizacja, jest to rodzaj inhalacji, polegającej na bezpośrednim podawaniu leków w formie mgiełki do dróg oddechowych. Konieczne jest do tego urządzenie – nebulizator. W inhalacjach natomiast oprócz substancji leczniczych można zastosować olejki w formie aromatoterapii.
Co to jest język geograficzny?
Język geograficzny to przewlekły stan zapalny błony śluzowej grzbietowej powierzchni języka. Przyczyna nie jest do końca poznana. Przyjmuje się, że wpływ mogą mieć zaburzenia hormonalne, alergia lub zespoły upośledzające wchłanianie jelitowe.
Bezdech nocny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z tego, iż bezdech nocny to bardzo poważna dolegliwość. Dotyka on zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się także u dzieci.