Wiadomości z kategorii: Gardło
Jakie mogą być przyczyny obrzęku migdałków i jak złagodzić związane z tym problemem objawy?
Obrzęk migdałków to często spotykany problem, który pojawiać się może w przebiegu bardzo różnych schorzeń. Najczęściej przyczyną zjawiska są infekcje, zdarzać się jednak może, że do obrzęknięcia migdałków dochodzi w przebiegu nawet i choroby nowotworowej. Jakie dokładnie schorzenia mogą być związane z tym problemem i co zrobić, aby uśmierzyć skorelowane z nim dolegliwości?
Do kogo powinien się udać pacjent z obturacyjnym bezdechem sennym?
Obturacyjny bezdech senny to jednostka, która często bywa bagatelizowana, jej następstwa mogą być jednak bardzo nawet poważne. Pacjenci zmagający się z tym problemem często bywają zmęczeni w ciągu dnia, co pogarsza ich wydajność, ale i mają zwiększone ryzyko chociażby nadciśnienia tętniczego. Obturacyjny bezdech senny zdecydowanie trzeba więc leczyć. Pojawia się tutaj jednak pytanie: do jakiego specjalisty powinien się udać pacjent z tą jednostką?
Zdalna diagnoza – kamera rejestrująca pracę fałd głosowych jako projekt polskich naukowców
Polscy uczeni zaprojektowali innowacyjne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest rejestrowanie pracy fałd głosowych w nowoczesnej technologii slow motion. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe stanie się wykrycie nawet najmniejszych zmian, zaburzeń i nieprawidłowości w pracy aparatu mowy. Ma to swoje przełożenie nie tylko na laryngologię, ale także na onkologię i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Ja się okazuje, technologia ta może pomóc również w innych dziedzinach życia.
Mononukleoza: jak można się nią zarazić i jak długo chory na nią pacjent zaraża innych?
Mononukleoza to jedna z występujących u ludzi chorób zakaźnych. Zazwyczaj zachorowanie na nią nie skutkuje groźnymi powikłaniami, z drugiej jednak strony objawy mononukleozy bywają naprawdę dotkliwe – chore na tę jednostkę osoby skarżyć się mogą chociażby na ból gardła, który znacząco utrudnia im przełykanie. Ze względu na to część osób zastanawia się nad tym, jak ochronić się przed zakażeniem – w jaki więc sposób można zarazić się mononukleozą i przez jak długi czas chorująca na nią osoba może zarażać innych ludzi?
- Reklama
Zaburzenia smaku – z czym może się wiązać?
Każdy, kto choć raz w życiu cierpiał z powodu przeziębienia, wie, czym jest utrata węchu i co za tym idzie – utrata smaku. Choć obydwa z powyższych zmysłów nie są zaliczane do najważniejszych, to jednak ich brak (nawet przejściowy) potrafi być bardzo nieprzyjemny.
Problem z wędzidełkiem języka u dziecka
Wędzidełko podjęzykowe to cieniutka błonka pod językiem, która przytwierdza go do dna jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może wpływać na problemy ze ssaniem i rozwój mowy u dziecka. Co powinno zaniepokoić rodzica?
Zespół z Krakowa stworzył związek hamujący koronawirusa
Czy krakowski zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pyrcia okaże się czarnym koniem w wyścigu do znalezienia skutecznej substancji hamującej rozwój koronawirusa?
Leki przeciwalergiczne a infekcja koronowirusem. Na co uważać?
Alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego człowieka na alergeny pojawiające się w środowisku – np. powietrzu czy pożywieniu. Alergolodzy przestrzegają, że odstawienie leków przeciwalergicznych w dobie pandemii może przynieść tragiczne skutki.
Polski test na koronawirusa – wielki sukces naukowców z Poznania
Na tę informację czekaliśmy – badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk opracowali pierwszy polski test na koronawirusa. Co to zmieni dla nas, pacjentów?
Jakie mogą być przyczyny bólu przy połykaniu?
Ból przy przełykaniu jest dolegliwością, której w swoim życiu doświadcza w pewnym czasie zasadniczo każdy człowiek. W sytuacji, kiedy problem pojawia się epizodycznie, nie musi on stanowić powodu do niepokoju. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy ból przy połykaniu pojawia się u człowieka bardzo często lub gdy jest on na tyle silny, że pacjent nie jest w stanie przyjmować nawet płynów – w takich przypadkach konieczne staje się skonsultowanie z lekarzem i poszukiwanie przyczyny niepokojącego objawu.
- Reklama
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Koronawirus groźny dla palaczy!
Wiele mówi się o tym, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz osób z chorobami przewlekłymi. Najnowsze dane z USA pokazują, że również osoby palące, wśród których większość to mężczyźni, są kolejną grupą osób narażonych na zakażenie koronawirusem, częściej też umierają.
Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych
Migdałkami nazywamy skupiska tkanki limfatycznej położone na granicy części drogi oddechowej i pokarmowej. Tworzą one charakterystyczną strukturę nazywaną „pierścieniem Waldeyera”. W jego skład wchodzą migdałki podniebienne, migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), migdałek językowy, migdałki trąbkowe, sznury lub pasma boczne oraz rozsiane grudki chłonne tylnej ściany gardła.
Kamienie migdałkowe: częsty problem nieczęsto diagnozowany?
Wiele osób podczas całego swojego życia boryka się z problemem halitozy – przykrego zapachu z ust. Niewielu jednak poszukuje przyczyn jego powstawania, którymi mogą być patologie w obrębie drogi pokarmowej lub oddechowej. Szacuje się, że około 3-10% przypadków związana jest z chorobami migdałków podniebiennych, w tym z powstawaniem kamieni i czopów migdałkowych.
Ból gardła – czy to zawsze angina?
Ostre zapalenie gardła i migdałków, objawiające się bólem, jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła, nierzadko z zajęciem tkanki limfatycznej gardła. Jego etiologia zależy w dużej mierze od wieku, a to z kolei przekłada się na odpowiedni schemat leczenia. Co może być zaskakujące dla wielu pacjentów – nie zawsze, a nawet w zdecydowanej mniejszości należy wdrożyć kurację antybiotykową.
Suchość jamy ustnej: co zrobić, aby problem ustąpił?
Suchość jamy ustnej może mieć bardzo różne przyczyny – zdarza się, że jest ona skutkiem ubocznym zażywania przez pacjenta pewnych leków, czasami zaś jest ona jednym z objawów schorzenia, na które cierpi chory. Niezależnie jednak od tego, co do niej doprowadziło, potrafi ona być po prostu bardzo dokuczliwą dolegliwością. Co więc można zalecić osobom, które zmagają się często z suchością jamy ustnej – jakie środki mogą im pomóc?
Angina Ludwiga: co to za choroba i jak ją leczyć?
Angina Ludwiga to szczęśliwie rzadko występująca choroba, która z powszechnie znaną anginą – poza nazwą – nie ma wiele wspólnego. Jednostka wywoływana jest przez bakterie i jest ona problemem dość poważnym – zdarza się, że u pacjentów z anginą Ludwiga konieczne jest wykonanie nagłej tracheostomii. Z czym jednak dokładnie związana jest ta choroba, jakie są jej objawy i na czym opiera się leczenie anginy Ludwiga?
Angina Plauta-Vincenta – co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?
Z anginą zetknął się zapewne każdy z nas. Co wywołuje chorobę? Jak przebiega leczenie? Czy da się skutecznie zapobiegać chorobie?
Utrata głosu: co można zrobić, aby szybciej odzyskać głos?
Utrata głosu najczęściej wynika z wystąpienia u pacjenta zapalenia krtani. Różne bywają przyczyny tego problemu – doprowadzić do niego mogą zarówno zakażenia dróg oddechowych, jak i nadmierne używanie głosu czy podrażnienie dróg oddechowych przez jakieś szkodliwe czynniki (np. przez dym tytoniowy). Niemożność mówienia zazwyczaj jest dość uciążliwa, dlatego też pacjenci z zapaleniem krtani poszukują różnych sposobów, dzięki którym ich głos powróci – co można więc zrobić, aby utrata głosu trwała jak najkrócej?
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok u dzieci – postępowanie
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. W przeważającej większości jest następstwem infekcji wirusowej, a jedynie w niewielkim odsetku (5-13%) powikłane jest nadkażeniem bakteryjnym (przeważnie w wieku 3-6 lat).