Wiadomości z kategorii: Gardło
Popularne chrapanie powinno nas zaniepokoić
Wbrew pozorom tzw. chrapanie nie jest tylko defektem uciążliwym dla naszego otoczenia, ale może świadczyć również o poważnych problemach zdrowotnych. Na początku trzeba wyjaśnić, że jest to objaw niewłaściwego przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie, gdy śpimy. U osoby zdrowej wydychane powietrze nie napotyka na żadne przeszkody. Gdy jednak tkanki gardła tracą swoją elastyczność, to pojawiają się charakterystyczne dźwięki o różnym natężeniu.
COVID-19 a ból gardła
COVID-19 miewa bardzo różne objawy – tak jak początkowo zakażenie charakteryzowały przede wszystkim utrata odczuwania smaków i zapachów, tak obecnie doskonale widoczne jest to, że w przebiegu infekcji występować mogą również i całkowicie inne dolegliwości. Jedną z możliwych jest ból gardła – czy istnieją jakieś charakterystyczne właśnie dla COVID-19 cechy bólu w tej okolicy ciała?
Od alergii aż do tików – przyczyny częstego odchrząkiwania
Tak jak odchrząkiwanie jest naturalnym odruchem, tak już wtedy, gdy człowiek robi to bardzo często, może to być przejawem jakichś schorzeń. Wyjątkowo często odchrząkiwać mogą m.in. alergicy, osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym, ale i pacjenci przyjmujący pewne leki. Kiedy częste odchrząkiwanie powinno zwrócić uwagę i jak sobie poradzić z tym problemem?
Angina latem? Tak, to możliwe!
Angina może stać się zmorą wakacyjnego wyjazdu. Paciorkowce beta hemolizujące z grupy A, które wywołują anginę namnażają się w sprzyjających warunkach bez względu na porę roku.
- Reklama
Jakie mogą być przyczyny obrzęku migdałków i jak złagodzić związane z tym problemem objawy?
Obrzęk migdałków to często spotykany problem, który pojawiać się może w przebiegu bardzo różnych schorzeń. Najczęściej przyczyną zjawiska są infekcje, zdarzać się jednak może, że do obrzęknięcia migdałków dochodzi w przebiegu nawet i choroby nowotworowej. Jakie dokładnie schorzenia mogą być związane z tym problemem i co zrobić, aby uśmierzyć skorelowane z nim dolegliwości?
Zdalna diagnoza – kamera rejestrująca pracę fałd głosowych jako projekt polskich naukowców
Polscy uczeni zaprojektowali innowacyjne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest rejestrowanie pracy fałd głosowych w nowoczesnej technologii slow motion. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe stanie się wykrycie nawet najmniejszych zmian, zaburzeń i nieprawidłowości w pracy aparatu mowy. Ma to swoje przełożenie nie tylko na laryngologię, ale także na onkologię i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Ja się okazuje, technologia ta może pomóc również w innych dziedzinach życia.
Mononukleoza: jak można się nią zarazić i jak długo chory na nią pacjent zaraża innych?
Mononukleoza to jedna z występujących u ludzi chorób zakaźnych. Zazwyczaj zachorowanie na nią nie skutkuje groźnymi powikłaniami, z drugiej jednak strony objawy mononukleozy bywają naprawdę dotkliwe – chore na tę jednostkę osoby skarżyć się mogą chociażby na ból gardła, który znacząco utrudnia im przełykanie. Ze względu na to część osób zastanawia się nad tym, jak ochronić się przed zakażeniem – w jaki więc sposób można zarazić się mononukleozą i przez jak długi czas chorująca na nią osoba może zarażać innych ludzi?
Jakie mogą być przyczyny bólu przy połykaniu?
Ból przy przełykaniu jest dolegliwością, której w swoim życiu doświadcza w pewnym czasie zasadniczo każdy człowiek. W sytuacji, kiedy problem pojawia się epizodycznie, nie musi on stanowić powodu do niepokoju. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy ból przy połykaniu pojawia się u człowieka bardzo często lub gdy jest on na tyle silny, że pacjent nie jest w stanie przyjmować nawet płynów – w takich przypadkach konieczne staje się skonsultowanie z lekarzem i poszukiwanie przyczyny niepokojącego objawu.
Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych
Migdałkami nazywamy skupiska tkanki limfatycznej położone na granicy części drogi oddechowej i pokarmowej. Tworzą one charakterystyczną strukturę nazywaną „pierścieniem Waldeyera”. W jego skład wchodzą migdałki podniebienne, migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), migdałek językowy, migdałki trąbkowe, sznury lub pasma boczne oraz rozsiane grudki chłonne tylnej ściany gardła.
Kamienie migdałkowe: częsty problem nieczęsto diagnozowany?
Wiele osób podczas całego swojego życia boryka się z problemem halitozy – przykrego zapachu z ust. Niewielu jednak poszukuje przyczyn jego powstawania, którymi mogą być patologie w obrębie drogi pokarmowej lub oddechowej. Szacuje się, że około 3-10% przypadków związana jest z chorobami migdałków podniebiennych, w tym z powstawaniem kamieni i czopów migdałkowych.
- Reklama
Ból gardła – czy to zawsze angina?
Ostre zapalenie gardła i migdałków, objawiające się bólem, jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła, nierzadko z zajęciem tkanki limfatycznej gardła. Jego etiologia zależy w dużej mierze od wieku, a to z kolei przekłada się na odpowiedni schemat leczenia. Co może być zaskakujące dla wielu pacjentów – nie zawsze, a nawet w zdecydowanej mniejszości należy wdrożyć kurację antybiotykową.
Suchość jamy ustnej: co zrobić, aby problem ustąpił?
Suchość jamy ustnej może mieć bardzo różne przyczyny – zdarza się, że jest ona skutkiem ubocznym zażywania przez pacjenta pewnych leków, czasami zaś jest ona jednym z objawów schorzenia, na które cierpi chory. Niezależnie jednak od tego, co do niej doprowadziło, potrafi ona być po prostu bardzo dokuczliwą dolegliwością. Co więc można zalecić osobom, które zmagają się często z suchością jamy ustnej – jakie środki mogą im pomóc?
Angina Ludwiga: co to za choroba i jak ją leczyć?
Angina Ludwiga to szczęśliwie rzadko występująca choroba, która z powszechnie znaną anginą – poza nazwą – nie ma wiele wspólnego. Jednostka wywoływana jest przez bakterie i jest ona problemem dość poważnym – zdarza się, że u pacjentów z anginą Ludwiga konieczne jest wykonanie nagłej tracheostomii. Z czym jednak dokładnie związana jest ta choroba, jakie są jej objawy i na czym opiera się leczenie anginy Ludwiga?
Angina Plauta-Vincenta – co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?
Z anginą zetknął się zapewne każdy z nas. Co wywołuje chorobę? Jak przebiega leczenie? Czy da się skutecznie zapobiegać chorobie?
Utrata głosu: co można zrobić, aby szybciej odzyskać głos?
Utrata głosu najczęściej wynika z wystąpienia u pacjenta zapalenia krtani. Różne bywają przyczyny tego problemu – doprowadzić do niego mogą zarówno zakażenia dróg oddechowych, jak i nadmierne używanie głosu czy podrażnienie dróg oddechowych przez jakieś szkodliwe czynniki (np. przez dym tytoniowy). Niemożność mówienia zazwyczaj jest dość uciążliwa, dlatego też pacjenci z zapaleniem krtani poszukują różnych sposobów, dzięki którym ich głos powróci – co można więc zrobić, aby utrata głosu trwała jak najkrócej?
Płukanki na chore gardło – w co warto zainwestować?
Drapie Cię w gardle? Boli? Może to początek infekcji wirusowej lub bakteryjnej? W takiej sytuacji warto sięgnąć po domowe specyfiki, które pomogą w walce z nieznośnym bólem.
Jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu gardła?
Ból gardła sporadycznie zdarza się odczuwać każdemu, w takiej jednak sytuacji, gdy towarzyszy on pacjentowi przez dłuższy czas, zdecydowanie konieczne staje się już bliższe przyjrzenie tej dolegliwości i poszukiwanie jej przyczyn. Do przewlekłego bólu gardła mogą bowiem doprowadzić bardzo różne problemy, takie jak infekcje, ale i alergie czy nawet i rzeżączka oraz nowotwory gardła. Jakie jeszcze mogą być przyczyny długotrwale utrzymującego się bólu gardła i kiedy objaw ten powinien wzbudzić szczególne zaniepokojenie?
Utracony zmysł smaku: jakie mogą być tego przyczyny?
Jedną z dolegliwości, z którymi mogą się zgłaszać do lekarzy pacjenci, jest utrata smaku. Przyczyn takiego problemu wyróżnia się zdecydowanie więcej, niż można by potencjalnie tylko przypuszczać – do zaburzeń odczuwania smaku doprowadzać mogą zarówno infekcje, jak i problemy stomatologiczne czy radioterapia. Co ciekawe, czasami zmienione odczuwanie smaku powiązane jest z wiekiem lub z… zaburzeniami węchu.
Polipy krtani – czy operacja to ostateczność?
Polipy to miękkie guzki, które wyrastają ze zmienionej przez stan zapalny śluzówki. Polipy krtani najczęściej zlokalizowane są na strunach głosowych. Jakie są przyczyny powstawania polipów? Czy operacja to ostateczność?
Volume-Viscosity Screening Test jako przesiewowe narzędzie diagnostyczne w zaburzeniach połykania
Zaburzenia połykania są patologią obecną w społeczeństwie, a obecnie zauważa się coraz większą populacje osób cierpiących z tego powodu. Konsekwencje zdrowotne z tego powodu dotyczą jednak nie tylko jednostki, dla której zagrożenie stanowi niedożywienie czy odwodnienie, ale także dla dobra społecznego, powodując wzrost kosztów hospitalizacji, podwyższone koszty leczenia czy wzrost śmiertelności. Zauważa się więc potrzebę wdrażania badań przesiewowych, do jakich zalicza się badanie Volume-Viscosity Screening Test (VVST).