Zaloguj
Reklama

Gardło

Gardło to podłużna struktura rozciągająca się od podstawy czaszki do VI kręgu szyjnego. Jest to narząd, w którym znajduje się połączenie układu oddechowego z pokarmowym. Główne trzy części gardła to: część nosowa gardła, część ustna gardła i część krtaniowa gardła.

Gardło pełni funkcję oddechową jak również bierze udział procesie połykania i przesuwania kęsów pokarmowych w dalsze partie układu pokarmowego. Gardło zbudowane jest z błony śluzowej, tkanki podśluzowej i warstwy mięśniowej. Jest to element układu oddechowego, który dość często objęty jest stanem zapalnym.

Najczęstszym schorzeniem gardła jest zapalenie gardła o etiologii wirusowej i bakteryjnej. U dzieci w wieku przedszkolnym pojawiają się przewlekłe zapalenie gardła.
Częstym schorzeniem jest także torbiel ślinianki podjęzykowej (żabka). Jest to torbiel, która rozwija się w obrębie dużego gruczołu ślinowego - głównie ślinianki podjęzykowej. Przyczyną torbieli podjęzykowej jest zaburzenie odpływu śliny wskutek zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki.

Często pojawiające się afty mogą być objawami zapalenia jamy ustnej. Angina (ostre zapalenie migdałków podniebiennych), infekcja o podłożu bakteryjnym wywołanym przez patogen z rodziny paciorkowców (streptoccocus pyogenes), to jedna z najpowszechniejszych chorób gardła. Dotyka ona głównie dzieci i wymaga antybiotykoterapii. Innym dość częstym schorzeniem jest ostre nieżytowe zapalenie gardła. Jest to stan zapalny błony śluzowej tylnej ściany gardła i tkanki chłonnej gardła.

Na zapalenie krtani szczególnie narażone są osoby, które pracują głosem - np. nauczyciele, lektorzy.
W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych. Do objawów możemy zaliczyć: ból gardła, chrypkę, kaszel. Najczęściej infekcje wirusowe mają łagodny przebieg i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

W obrębie szyi można wyróżnić torbiel skrzelopochodną - jest to torbiel boczna szyi i jest wadą rozwojową. Objawy torbieli skrzelopochodnej to problem z oddychaniem, problemy z pobieraniem pokarmów, odczuwanie bólu na szyi w miejscu położenia torbieli.