Gardło
Ciało obce w drogach oddechowych
Ciało obce w drogach oddechowych stanowi groźny problem, gdyż może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, jak również stać się przyczyną zgonu. Najczęściej, problem ten dotyka okresu dziecięcego, ale również pojawia się u dorosłych. W diagnostyce wywiad ma kluczowe znaczenie, po czym konieczne jest wykonanie badania przedmiotowego lub badań dodatkowych, obrazowych celem potwierdzenia diagnozy i zlokalizowania ciał obcego. Bronchoskopia jest standardem w usuwaniu przeszkody, jednak kiedy jest niemożliwa do wykonania, konieczna staje się interwencja chirurgiczna i tracheotomia.
Zmiany i choroby fałdów głosowych
Zmiany w obrębie narządu głosu, a w szczególności fałdów głosowych, występują w zdecydowanej większości u osób, których praca zawodowa, wymaga korzystania z głosu oraz jego emisji. Zmiany powstające pod wpływem różnego rodzaju czynników, mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie narządu mowy, a zbyt późna interwencji i diagnostyka, może doprowadzić do rozwoju zmian o charakterze nowotworowym. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia diagnostyka różnicowa, szczególnie z uwzględnieniem profilaktyki u osób będących w grupie ryzyka.
Zapalenie nagłośni
Zapalenie nagłośni (zwane również zapaleniem tchawicy) należy do przypadłości niebezpiecznych - brak szybkiej interwencji medycznej może skutkować poważnymi konsekwencjami (w wyniku infekcji dochodzi do obrzęku błony śluzowej krtani. Czasem w skutek obrzęku następuje całkowite zamknięcie dróg oddechowych). Chorobę wywołuje głównie bakteria Haemophilus influenzae, paciorkowiec oraz w rzadkich przypadkach pneumokok czy wirus opryszczki.
Duszność krtaniowa - czy możemy pomóc?
Duszność to stan zwężenia dróg oddechowych, który może stanowić stan zagrażający naszemu życiu, jeśli dojdzie do sytuacji całkowitej niedrożności dróg oddechowych. Duszność może mieć różne przyczyny, w tym jedną z nich może być ciało obce zalegające w drogach oddechowych. Duszność może mieć charakter stały, przewlekły, jak również może pojawiać się po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie określić przyczyny, a objawy się nasilają, konieczne jest wezwanie pomocy medycznej.
- Reklama
Przerost migdałka gardłowego u dzieci
Migdałek gardłowy u dziecka znajduje się w nosowej części gardła i nie jest widoczny w czasie badania ogólnego. Pełni rolę obronną w obrębie nosa i zatok przynosowych. Przerost migdałka gardłowego występuje najczęściej u dzieci w wieku 3-7 rż. Wiąże się to z częstymi infekcjami dróg oddechowych w tej grupie wiekowej.
Adenotomia - kwalifikacja do zabiegu usunięcia trzeciego migdałka u dzieci
Adenotomia czyli usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego migdałka). Nadmierny przerost migdałka gardłowego manifestuje się zaburzeniem drożności nosa, przewlekłą wydzieliną, zaburzeniami snu, koncentracji oraz częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Adenotomia jest często zaliczana do zabiegów małoinwazyjnych, które są bezpieczne i niosą minimalne ryzyko powikłań. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji laryngologicznej, która obejmuje wywiad lekarski, badanie laryngologiczne oraz niekiedy badania obrazowe.
Trzeci migdał - usuwać czy nie?
Migdałek gardłowy (trzeci) jest niewidoczny gołym okiem. Umiejscowiony jest za podniebieniem miękkim oraz języczkiem do tyłu i do góry podążając po tylnej ścianie gardła. Organ ten tworzy tkanka limfatyczna obejmująca komórki likwidujące drobnoustroje a także wytwarzającej przeciwciała. Migdałek gardłowy wraz z migdałkami bocznymi (podniebiennymi) i innymi mniejszymi zbiorowiskami tkanki limfatycznej (m.in. migdałki trąbkowe, językowe) - buduje barierę ochronną organizmu (tzw. pierścień chłonny gardłowy).
Inhalacja - nebulizacja
Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na wdychaniu pary wodnej lub preparatów leczniczych. Łączna powierzchnia układu oddechowego jest stosunkowo duża, stąd wchłanianie substancji leczniczych tą drogą, można w niektórych sytuacjach porównać do dożylnego podawania leków. Pojęciem podobnym, lecz węższym jest nebulizacja, jest to rodzaj inhalacji, polegającej na bezpośrednim podawaniu leków w formie mgiełki do dróg oddechowych. Konieczne jest do tego urządzenie – nebulizator. W inhalacjach natomiast oprócz substancji leczniczych można zastosować olejki w formie aromatoterapii.
Ślinotok i jego przyczyny
Ślinotok fachowo nazywany jest hipersaliwacją i może mieć różne podłoże. Problem ten dotyka nie tylko dzieci czy niemowlęta ale może także pojawić się u osób dorosłych, starszych czy chorych. Pamiętajmy o tym, że ślinotok to objaw a nie choroba.
Kamica ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z problemem jakim są punktowe bóle w jakie ustnej. Pojawiają się one najczęściej w trakcie połykania pokarmów czy napojów oraz przy poruszaniu językiem. Początkowo nie są one uciążliwe dla pacjenta z czasem utrudniają mu jednak normalne funkcjonowanie. Fachowo nazywane są one kamicą ślinianek.Pacjent zgłasza się do lekarza sądząc, że ma problemy z gardłem (stan zapalny) bądź migdałkami. Kamicy ślinianek bardzo często towarzyszy suchość w ustach oraz silny obrzęk w gardle. Do dziś nie udało się ustalić i wyją nić co odpowiada za rozwój tego schorzenia.Wszelkie dolegliwości bólowe w przypadku kamicy ślinianek spowodowane są powstawaniem złogów w przewodzie wyprowadzającym ślinę ze ślinianek. Co ważne kamienie mogą także rozwijać się w tkankach samego gruczołu. Ponieważ kamica ślinianek utrudnia sprawne funkcjonowanie i powoduje odczuwanie nieprzyjemnego bólu wymaga ona leczenia. Najnowsze badania naukowe pokazują, że częściej dotyka ona mężczyzn aniżeli kobiet, około czterdziestego roku życia.
- Reklama
Nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust to duży problem i uczucie dyskomfortu dla pacjenta. Wśród przyczyn wymienia się zarówno stany miejscowe w jamie ustnej a także schorzenia ogólne, przewlekłe.
Rodzaje gruźlicy
Gruźlica, w dawnych czasach nazywana była chorobą biedaków. Dziś wiemy, ze może ona dopaść każdego z nas. W Polsce najczęściej spotykana jest gruźlica płuc. Jakie znamy rodzaje gruźlicy?
Zaburzenia smaku
Zaburzenia smaku dotyczyć mogą kubków smakowych bądź dróg nerwowych doprowadzających bodźce do kory mózgu. Wśród przyczyn wymienić można zaburzenia przejściowe towarzyszące infekcjom lub stanom zapalnym jamy ustnej, bądź trwałe uszkodzenie w konsekwencji na przykład chorób ośrodkowego układu nerwowego.
Bruksizm – co to takiego?
Bruksizm, czyli inaczej zgrzytanie zębami związany jest z zaburzeniem funkcji mięśni żwaczy. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi. Konsekwencją schorzenia jest ścieranie górnej powierzchni zębów oraz powstawanie nierówności.
Obturacyjny bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, w którym dochodzi do zapadania się dróg oddechowych podczas snu przy zachowanych ruchach klatki piersiowej. Wśród czynników ryzyka wymienia się otyłość, wady anatomiczne dróg oddechowych, leki.
Torbiel skrzelopochodna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Torbiel skrzelopochodna, inaczej torbiel bronchogenna, torbiel boczna szyi (branchial cleft cyst) zaliczana jest do wad rozwojowych. Powstaje ona w wyniku niewłaściwego zamykania się kieszonek skrzelowych w okresie embriogenezy. Wywodzi się ona z pozostałości łuków skrzelowych. Dokładna lokalizacji torbieli jest związana z tym, z której kieszonki skrzelowej (pięć par kieszonek skrzelowych) się wywodzi. Jakie objawy daje torbiel skrzelopochodna? Jak się ją diagnozuje i leczy?
Zabieg „kolumnowania” sposobem na chrapanie
Chrapanie to dolegliwość, która przeszkadza nie tylko pacjentowi ale także wszystkim bliskim tej osoby. Dotyka ona około 75% Polaków, a jeśli towarzyszy jej bezdech staje się niebezpieczna dla zdrowia oraz życia.
Wskazania do zabiegu tonsillektomii
Tonsillektomia, to fachowa nazwa zabiegu chirurgicznego wycięcia migdałków podniebiennych. Zabieg ten wykonywany jest u pacjentów w różnym wieku (od dzieci po osoby dorosłe a nawet starsze).
Sialozy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Nazwą sialozy określa się powiększenie gruczołów ślinowych. Zwykle choroba ta ma charakter nawrotowy, natomiast nie ma podłoża zapalnego lub nowotworowego. Najczęściej powiększeniu ulegają ślinianki przyuszne. Sialozy głównie mają związek z zaburzeniami hormonalnymi w przebiegu na przykład cukrzycy, mocznicy, nadczynności tarczycy czy w czasie ciąży i laktacji. Towarzyszyć mogą również stanom niedożywienia przy niedoborach witamin lub białek, przy niedożywieniu alkoholowym lub marskości wątroby. Uważa się, że do powiększenia ślinianek dochodzi wskutek zaburzenia funkcjonowania układu autonomicznego, jest to wspólna cecha podanych wyżej przyczyn.
Chrapania - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Chrapanie dotyka w większości przypadków mężczyzn ale zdarza się także, że jest przypadłością występującą u kobiet. Dlaczego chrapiemy i czy istnieje tak naprawdę skuteczna i sprawdzona metoda by pozbyć się chrapania?