Gardło
Dzień Wszystkich Świętych
Pierwsze dni listopada to czas nie tylko relaksu – związanego z dniem czy dniami wolnymi od pracy – ale przede wszystkim refleksji, zadumy i wspomnień. Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, jest znakomitą okazją do zrealizowania wyżej wymienionych czynności.
IPF – groźna choroba szerzej nieznana Polakom
Idiopatyczne włóknienie płuc to przewlekła i nieuleczalna choroba dotykająca głównie osoby starsze. Rozwija się w pęcherzykach płucnych, powodując ich włóknienie. Chorzy mają coraz większe trudności z oddychaniem, często kaszlą. Aby móc kontrolować przebieg choroby, ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza. Niestety w dużej mierze przychodzi ona zbyt późno lub nie jest właściwa. Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF od lat angażuje się w szerzenie wiedzy i podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej tej choroby.
Cukrzyca zwiększa ryzyko raka jamy ustnej
Czynnikami, które zwiększają ryzyko raka jamy ustnej, są między innymi zakażenia wirusem HPV, palenie papierosów oraz nadmierne spożycie alkoholu. Brytyjscy i australijscy naukowcy zwracają jednak uwagę na to, że z rakiem jamy ustnej związana może być jednak również i pewna choroba, która jest niestety stosunkowo często spotykana. Okazuje się bowiem, że zwiększone ryzyko raka jamy ustnej występuje także i u tych pacjentów, którzy chorują na cukrzycę.
Jakie mogą być przyczyny krwawienia z języka?
Krwawienie z języka jest problemem dość rzadkim. Jeżeli jednak takowy wystąpi, powinno to zdecydowanie wzbudzić czujność – krwawienie z języka może być bowiem spowodowane tak błahym zdarzeniem, jak przygryzienie języka, ale i jego przyczyną może być nawet rozwinięcie się w obrębie tego narządu zmiany nowotworowej.
- Reklama
Co mają wspólnego nasze płuca i balon?
Czy nasze płuca mają coś wspólnego z balonem? Okazuje się, że tak. U osób chorych na POChP mogą zachowywać się jak nie do końca nadmuchany balon. Efekt? Czujemy np. duszność, mamy świszczący oddech, odczuwamy ucisk w klatce piersiowej oraz męczy nas uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.
Przyczyny ślinienia się
Kiedy ślinienie się widzimy u niemowlęcia, zazwyczaj odbieramy to za zjawisko całkowicie naturalne. Inaczej odbierane jest już to, kiedy niekontrolowany wypływ śliny występuje u starszego dziecka lub u dorosłego – osoba, która doświadcza tego problemu, może być wyjątkowo zawstydzona z powodu swojej przypadłości. Możliwych przyczyn ślinienia się jest kilka – są nimi przede wszystkim choroby neurologiczne, ale nie tylko.
Światowy Dzień Astmy
1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD), święto zostało ustanowione z inicjatywy Globalnej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA) w 1998 roku. W pierwszym roku obchody zorganizowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy celebrowany jest w blisko 100 państwach. Zgodnie z hasłem tego święta: „Nigdy nie jest za wcześnie, nigdy nie jest za późno – zawsze jest odpowiedni moment, aby zająć się chorobą dróg oddechowych”.
Zażółcenie języka – przyczyny
Zażółcenie języka wynikać może ze zwyczajnych zaniedbań higienicznych, ale i może ono być związane z różnymi jednostkami chorobowymi, takimi nawet jak żółtaczka czy grzybica. Kiedy więc zauważenie żółtej barwy języka powinno nas skłonić do dokładniejszego zadbania o higienę, a kiedy problem ten powinniśmy skonsultować z lekarzem?
Światowy Dzień Gruźlicy
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ma na celu pogłębianie wiedzy dotyczącej choroby.
Odynofagia – przyczyny, objawy, leczenie
Odynofagią określa się problem, w którym u pacjenta przełykanie czegokolwiek prowadzi do bólu. Odynofagia może trwać krótko i szybko ustępować, może ona jednak utrzymywać się u człowieka przez dłuższy czas. Druga z wymienionych sytuacji jest szczególnie ważna nie tylko z powodu konsekwencji odynofagii, ale i przez to, że problem ten może być spowodowany nawet tak poważnymi schorzeniami, jak choroby nowotworowe.
- Reklama
Wadliwa seria leku Omnisolvan
Omnisolvan, produkt stosowany w leczeniu mokrego kaszlu przy ostrej i przewlekłej chorobie oskrzeli i płuc, został wycofany z dniem 02.03.2018 z obrotu. Taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Foniatra – kiedy powinnaś się do niego udać ?
Mało kto słyszał o foniatrach, jednak zakres ich działania jest ogromny. Lekarze tej specjalności skupiają się na leczeniu m.in. zaburzeń i schorzeń głosu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na zaburzenia mowy i/lub słuchu – nie przerywaj czytania!
Czego nie wiesz o strunach głosowych?
Głos – używamy go każdego dnia, jednak czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, skąd bierze się głos? Co odpowiada za jego ton? Struny głosowe – bo o nich mowa, pełnią ważną rolę w życiu każdego człowieka. Czy wiesz o nich wystarczająco dużo?
Niemy stres
Dysfonia, czyli zaburzenia funkcji głosowych, stanowią bardzo istotny wyznacznik poczucia funkcjonowania w społeczeństwie, a dokładniej komunikowania się z otaczającym światem. Odczuwanie niepełnosprawności z tego tytułu wiąże się z ograniczeniami codziennego funkcjonowania i znacznym spadkiem jakości życia. Istnieje wiele czynników mających pośredni oraz bezpośredni wpływ na dysfunkcje głosowe, a jednym z najbardziej istotnych jest stres, który – jak pokazują badania – ma znaczący wpływ na powstawanie zjawiska dysfonii.
Ból gardła - kiedy trzeba udać się do lekarza?
Ból gardła jest jedną z dolegliwości, które zasadniczo znane są każdemu. W większości przypadków bólu gardła nie ma konieczności odwiedzania lekarza – można je leczyć domowymi sposobami – czasami skonsultowanie się z medykiem jest jednak po prostu niezbędne. Kiedy więc z bólem gardła trzeba iść do lekarza – jakie problemy mogą sugerować taką konieczność?
Domowe sposoby na ból gardła
Z bólem gardła czasami rzeczywiście trzeba udać się do lekarza, w większości jednak przypadków opanować tę dolegliwość można jednak dzięki domowym sposobom. Jakie one jednak są? Otóż przy bólu gardła skorzystać można z zarówno ze sprawdzonych, powszechnienie znanych sposobów, jak i można podjąć próbę zlikwidowania bólu gardła przy pomocy różnych innych metod, o których mówi się zdecydowanie mniej.
Jakie mogą być przyczyny bólu języka?
Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, do czego służy nam język. Pełni on jednak wiele ważnych funkcji, m.in. odgrywa rolę w przeżuwaniu pokarmów, ale i ma on znaczenie w procesie mówienia. O języku przypominamy sobie zasadniczo wtedy, kiedy zaczynamy doświadczać jakichś związanych z nim dolegliwości. Język może chociażby boleć – jakie jednak mogą być przyczyny bólu języka i czy jest to groźny objaw?
Przewlekłe zapalenie gardła u dzieci
U większości dzieci zapalenie gardła prowadzi do problemów z połykaniem pokarmów, oddychaniem czy z zatykaniem uszu. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż 10 dni, cały czas nawraca, mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym gardła.
Jak zlikwidować uciążliwe chrapanie?
Po ciężkim dniu, nie ma to jak położyć się w wygodnym łóżku i zasnąć. Niestety, często nie jest to takie proste … Co zrobić w sytuacji, gdy osoba z którą dzielimy łóżko natarczywie chrapie? Jak dobrać odpowiednią metodę,która pozwoli zlikwidować niekomfortowe odgłosy, które uniemożliwiają spokojny sen ?
Zaburzenia połykania czyli problem dysfagii
Dysfagia, czyli zaburzenia związane z połykaniem, są problemem, który dotyczy nieprawidłowości w przedostawaniu się pokarmów z jamy ustnej do dalszych odcinków drogi pokarmowej. Zaburzenia te mogą mieć swoją przyczynę zarówno w zaburzeniach morfologicznych, nerwowych czy mięśniowych, stąd też konieczna jest wielospecjalistyczna konsultacja by diagnoza została trafnie postawiona. Podobnie kwestia podjęcia odpowiedniej terapii – konieczne jest współdziałanie specjalistów z wielu dziedzin, by kompleksowo podjąć odpowiednie działania lecznicze.