Gardło
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
Rak przełyku – objawy, przyczyny i rokowanie
Palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy choroba refluksowa to najczęstsze przyczyny powstawania raka przełyku. Nowotwór ten dotyka przede wszystkim osoby starsze. Jak objawia się rak przełyku, kiedy udać się do lekarza i jakie są rokowania pacjentów z tym rodzajem nowotworu?
COVID-19 a ból gardła
COVID-19 miewa bardzo różne objawy – tak jak początkowo zakażenie charakteryzowały przede wszystkim utrata odczuwania smaków i zapachów, tak obecnie doskonale widoczne jest to, że w przebiegu infekcji występować mogą również i całkowicie inne dolegliwości. Jedną z możliwych jest ból gardła – czy istnieją jakieś charakterystyczne właśnie dla COVID-19 cechy bólu w tej okolicy ciała?
Biały nalot na języku: skąd się bierze i czy stanowi powód do niepokoju?
Biały osad na języku nie jest rzadko spotykanym zjawiskiem – pojawia się okresowo u bardzo wielu osób. Najczęściej problem ten spowodowany jest przez pewne zaniedbania higieniczne, czasami jednak występowanie białawego nalotu na języku może stanowić objaw poważnej choroby. Kiedy więc pacjent, który widzi u siebie biały nalot w jamie ustnej, powinien zgłosić się do lekarza?
- Reklama
Od alergii aż do tików – przyczyny częstego odchrząkiwania
Tak jak odchrząkiwanie jest naturalnym odruchem, tak już wtedy, gdy człowiek robi to bardzo często, może to być przejawem jakichś schorzeń. Wyjątkowo często odchrząkiwać mogą m.in. alergicy, osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym, ale i pacjenci przyjmujący pewne leki. Kiedy częste odchrząkiwanie powinno zwrócić uwagę i jak sobie poradzić z tym problemem?
Ból ucha i gardła - czy to może być koronawirus?
Ból gardła i ucha są powszechną dolegliwością i mogą pojawić się przy zakażeniu COVID-19. Jednak nie zawsze są one powodem do niepokoju. Ból gardła i ucha są zazwyczaj symptomem niegroźnego przeziębienia. Mogą być one spowodowane również stanem zapalnym, który towarzyszy infekcjom ucha środkowego lub górnych dróg oddechowych.
Skrobanie języka – zbędne czy konieczne?
Skrobanie języka to coraz popularniejszy trend obecny w sieci i mediach społecznościowych. Niektóre z badań sugerują, że nie tylko zapewnimy sobie w ten sposób świeży oddech, ale także zmniejszymy ryzyko próchnicy, chorób dziąseł, grzybicy jamy ustnej i tzw. włochatego języka.
Angina latem? Tak, to możliwe!
Angina może stać się zmorą wakacyjnego wyjazdu. Paciorkowce beta hemolizujące z grupy A, które wywołują anginę namnażają się w sprzyjających warunkach bez względu na porę roku.
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Jedna z przyczyn silnego bólu gardła – mononukleoza zakaźna
Mononukleoza zakaźna to choroba, która objawiać się może bardzo różnorodnie – w jej przebiegu możliwy jest bowiem zarówno silny ból gardła, jak i obrzęk migdałków, powiększenie śledziony czy uczucie ogólnego zmęczenia. Ze względu na sposób, w jaki można się nią zarazić, bywa ona czasami nazywana chorobą pocałunków. Jakie więc dokładnie objawy mogą sugerować mononukleozę i jak leczy się tę chorobę?
- Reklama
Jakie mogą być przyczyny obrzęku migdałków i jak złagodzić związane z tym problemem objawy?
Obrzęk migdałków to często spotykany problem, który pojawiać się może w przebiegu bardzo różnych schorzeń. Najczęściej przyczyną zjawiska są infekcje, zdarzać się jednak może, że do obrzęknięcia migdałków dochodzi w przebiegu nawet i choroby nowotworowej. Jakie dokładnie schorzenia mogą być związane z tym problemem i co zrobić, aby uśmierzyć skorelowane z nim dolegliwości?
Do kogo powinien się udać pacjent z obturacyjnym bezdechem sennym?
Obturacyjny bezdech senny to jednostka, która często bywa bagatelizowana, jej następstwa mogą być jednak bardzo nawet poważne. Pacjenci zmagający się z tym problemem często bywają zmęczeni w ciągu dnia, co pogarsza ich wydajność, ale i mają zwiększone ryzyko chociażby nadciśnienia tętniczego. Obturacyjny bezdech senny zdecydowanie trzeba więc leczyć. Pojawia się tutaj jednak pytanie: do jakiego specjalisty powinien się udać pacjent z tą jednostką?
Usunięcie migdałka – jak przygotować dziecko do zabiegu?
Problemy z migdałkami są zmorą wielu rodziców. Jak przygotować dziecko do zabiegu? Na co zwrócić uwagę? Kiedy zabieg usunięcia migdałka jest niezbędny?
Zdalna diagnoza – kamera rejestrująca pracę fałd głosowych jako projekt polskich naukowców
Polscy uczeni zaprojektowali innowacyjne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest rejestrowanie pracy fałd głosowych w nowoczesnej technologii slow motion. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe stanie się wykrycie nawet najmniejszych zmian, zaburzeń i nieprawidłowości w pracy aparatu mowy. Ma to swoje przełożenie nie tylko na laryngologię, ale także na onkologię i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Ja się okazuje, technologia ta może pomóc również w innych dziedzinach życia.
Mononukleoza: jak można się nią zarazić i jak długo chory na nią pacjent zaraża innych?
Mononukleoza to jedna z występujących u ludzi chorób zakaźnych. Zazwyczaj zachorowanie na nią nie skutkuje groźnymi powikłaniami, z drugiej jednak strony objawy mononukleozy bywają naprawdę dotkliwe – chore na tę jednostkę osoby skarżyć się mogą chociażby na ból gardła, który znacząco utrudnia im przełykanie. Ze względu na to część osób zastanawia się nad tym, jak ochronić się przed zakażeniem – w jaki więc sposób można zarazić się mononukleozą i przez jak długi czas chorująca na nią osoba może zarażać innych ludzi?
Zaburzenia smaku – z czym może się wiązać?
Każdy, kto choć raz w życiu cierpiał z powodu przeziębienia, wie, czym jest utrata węchu i co za tym idzie – utrata smaku. Choć obydwa z powyższych zmysłów nie są zaliczane do najważniejszych, to jednak ich brak (nawet przejściowy) potrafi być bardzo nieprzyjemny.
Aftowe zapalenie jamy ustnej
Afty są przypadłością około 20% populacji, stanowiąc problem o etiologii do końca niepoznanej. Nadżerki wywołują silny ból, ograniczając możliwość jedzenia, picia, a nawet czasami mówienia. Z uwagi na umiejscowienie i nieznaną etiologię stosowane jest leczenie objawowe, mające na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przyspieszające gojenie się ubytków błony śluzowej.
Problem z wędzidełkiem języka u dziecka
Wędzidełko podjęzykowe to cieniutka błonka pod językiem, która przytwierdza go do dna jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może wpływać na problemy ze ssaniem i rozwój mowy u dziecka. Co powinno zaniepokoić rodzica?
Zespół z Krakowa stworzył związek hamujący koronawirusa
Czy krakowski zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pyrcia okaże się czarnym koniem w wyścigu do znalezienia skutecznej substancji hamującej rozwój koronawirusa?
Leki przeciwalergiczne a infekcja koronowirusem. Na co uważać?
Alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego człowieka na alergeny pojawiające się w środowisku – np. powietrzu czy pożywieniu. Alergolodzy przestrzegają, że odstawienie leków przeciwalergicznych w dobie pandemii może przynieść tragiczne skutki.