Reklama:

Zespół pustego nosa: przyczyny, objawy i leczenie

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Zespół pustego nosa: przyczyny, objawy i leczenie

Panthermedia

Chore zatoki

Zespół pustego nosa jest jednostką dość kontrowersyjną – według niektórych otolaryngologów problem ten w ogóle tak naprawdę nie istnieje. U części pacjentów, którzy przebyli leczenie zabiegowe różnych schorzeń nosa, pojawiają się jednak podobne dolegliwości i to właśnie może stanowić o tym, że zespół pustego nosa jest jak najbardziej realnym problemem. Kiedy jednak jednostka ta miałaby występować u pacjentów i jaki jest jej wpływ na życie chorych – czy objawy zespołu pustego nosa są uciążliwe?

Reklama:

Ze względu na kontrowersje związane z zespołem pustego nosa, na ten moment dostępne są raczej hipotezy, a nie wystarczająco przekonujące dowody, dotyczące dokładnych przyczyn tej jednostki. O możliwość związku z pojawiającymi się u pacjentów odchyleniami podejrzewane jest m.in. to, że małżowiny nosowe ogrzewają i nawilżają powietrze, które jest wdychane przez jamę nosową – kiedy małżowiny te zostaną usunięte, u pacjentów powietrze miałoby nie być w odpowiednim stopniu nawilżone i ocieplone i przez to właśnie miałyby się pojawiać objawy zespołu pustego nosa.

Zespół pustego nosa – objawy

Wśród dolegliwości, których mogą doświadczać pacjenci z zespołem pustego nosa, wyróżnia się szereg rozmaitych problemów – do objawów zespołu pustego nosa należeć mogą bowiem:

  • uczucie stałego zatkania nosa,
  • uczucie, że wdychane powietrze jest wyjątkowo zimne lub odwrotnie – wyjątkowo ciepłe,
  • suchość śluzówek jamy nosowej,
  • problemy z oddychaniem przez nos,
  • zmienione odczuwanie zapachów i smaków,
  • pojawianie się strupowatych zmian we wnętrzu nosa,
  • zaburzenia oddychania podczas snu.


fot. shutterstock

Jak rozpoznaje się zespół pustego nosa?

Dotychczas nie zostały wyszczególnione dokładne kryteria rozpoznawania zespołu pustego nosa ani nie są podawane konkretne badania, dzięki którym możliwa byłaby diagnostyka tej jednostki. Z wymienionych względów zespół pustego nosa rozpoznaje się u pacjentów biorąc pod uwagę to, że przeszli oni jakiś zabieg (szczególnie turbinektomię) dotyczący struktur nosa oraz to, że występują u nich charakterystyczne dla tej jednostki dolegliwości. Zanim jednak u chorego postawione zostanie takie właśnie rozpoznanie, najpierw konieczne jest wykluczenie innych, częstszych możliwych przyczyn pojawiających się u pacjenta dolegliwości.

Możliwości leczenia zespołu pustego nosa

U pacjentów z zespołem pustego nosa wdrażane jest przede wszystkim postępowanie łagodzące występujące objawy. Skupia się ono głównie na stosowaniu przez chorych preparatów nawilżających wnętrze nosa, w postaci np. roztworów soli fizjologicznej.

Inną metodą leczenia zespołu pustego nosa są zabiegi chirurgiczne. Nie są one przeprowadzane często, jednakże są one jak najbardziej możliwe – pacjentom proponowane mogą być np. procedury korekty małżowin nosowych przy pomocy przeszczepów tkankowych. Inną możliwością leczenia zespołu pustego nosa są np. iniekcje preparatów kwasu hialuronowego do wnętrza małżowin nosowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nos

Dziwna wydzielina z nosa
Dzien dobry. W sierpniu zeszłego roku przeszłam prawdopodobnie zapalenie ucha/zatok- ból ucha, nosa, zębów. Dostałam antybiotyk jednak katar i zatkany nos utrzymuje się nadal z większym lub mniejsz...
gość
TK zatok
Mam pytanko czy mając zabieg w lipcu przegrody nosowej a tomograf zatok zrobię teraz w lutym to opis będzie adekwatny czy lepiej zrobić bliżej terminu zabiegu?Czy nie będzie to miało znaczenia?
zespół pustego nosa
Czy zespół pustego nosa może zrobić się tylko w jednej dziurce nosa? Mój syn ma takie objawy a jest po zabiegu septoplastyki + konchoplastyki małżowin dolnych
gość
Narośl w nosie
Od dłuższego czasu mam narośl w nosie. Jest twarda, nie boli, nie przeszkadza. Zamieszczam zdjęcie, nie jest wyraźne, samemu ciężko wykonać dobre zdjęcie, ale mam nadzieję, że uda się to zdiagnozować...
gość
Zatoki?
Dzień Dobry Wynik TK 02.04.2021 Zatoki przynosowe prawidłowo do wieku rozwinięte i upowietrzone. Kompleksy ujściowo przewodowe obustronnie drożne. Skrzywienie kostnej przegrody nosa w lewo. Wynik R...
Reklama:
Reklama: