Zaloguj
Reklama

Zapalenie ucha środkowego u dzieci - co o nim wiemy?

Matka opiekująca się dzieckiem
Fot. medforum
Matka opiekująca się dzieckiem
(0)

Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, które może pojawić się u każdego z nas, w każdym wieku. Niektórzy z nas nigdy nie doświadczyli bólu ucha środkowego, inni już od młodych lat, mają nawracające epizody jego zapalenia. Ból ucha jest częstym schorzeniem spotykanym u dzieci do około 3 roku życia. Im dziecko starsze tym zachorowalności jest mniejsza.

Reklama

Co ważne dzieci w wielu przypadkach bardzo ciężko znoszą ból ucha a w wielu przypadkach poprzedza go infekcja górnych dróg oddechowych. Zapalenie ucha wymaga bardzo dokładnego leczenia, gdyż może prowadzić do wielu powikłań np. niedosłuch bądź utrata słuchu.

Jakie są przyczyn oraz objawy zapalenia ucha środkowego u dzieci?

W większości przypadków, bo około aż w 90% przypadków, zapalenie ucha środkowego u dzieci, poprzedzone jest infekcją górnych dróg oddechowych. Główną przyczyną różnego rodzaju infekcji ucha u dzieci jest to, że trąbka słuchowa jest bardzo krótka, łączy jamę bębenkową z gardłem a co ważne jej ujście jest cały czas otwarte. Tak sytuacja prowadzi do tego, że różnego rodzaju wirusy oraz bakterie z nosogardzieli mogą spokojnie wnikać do ucha. Kolejnymi kwestiami sprzyjającymi zapaleniom ucha środkowego są niedojrzałość układu odpornościowego u dzieci, przerost migdałków, przewlekłe zapalenie zatok oraz podrażnianie śluzówki nosa i gardła.

Zapalenie ucha środkowego u dzieci w około 80% wywoływane jest przez bakterie a bardzo rzadko przez wirusy. Wśród objawów najczęściej występujących przy zapaleniu ucha środkowego wymienia się m.in.: gorączkę, niepokój, wymioty, niechęć do spożywani pokarmów, problemy ze ssaniem, bóle Glowy, biegunka, nudności, ból ucha (o bardzo nieprzyjemnym charakterze: kłująco- pulsujący), szum w uszach a nawet niedosłuch.      

fot. panthermedia

Diagnoza i leczenie zapalenia ucha środkowego u dzieci

W rozpoznaniu zapalenia ucha środkowego, konieczne jest zebranie wywiadu od rodziców dziecka bądź opisanie objawów przez dziecko (jeśli jest odpowiednio duże) a następnie wykonanie badań, są to badanie otoskopowe a w niektórych przypadkach także  zdjęcie RTG kości skroniowej. Po postawieniu diagnozy, koniecznością jest włączenia antybiotyków oraz leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i obkuczających błonę śluzową nosa. Po zakończeniu antybiotykoterapii należy z dzieckiem udać się na wizytę lekarska, potwierdzająca, że wszystko jest w porządku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze