Zaloguj
Reklama

Zapalenie gardła, migdałków i jamy ustnej

Autorzy: Redakcja serwisu
Badanie gardła
Fot. Panthermedia
Badanie gardła
(4)

Do objawów zapalenia gardła, migdałków i jamy ustnej należy ból samoistny podczas połykania, czasami promieniujący do uszu, podwyższona temperatura ciała, ból głowy, mięśni, złe samopoczucie i częściej stwierdzane u dzieci niż u dorosłych objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Reklama

W celu zmniejszenia dolegliwości stosuje się preparaty odkażające błonę śluzową i działające przeciwzapalnie w postaci aerozolu, płynów do płukania jamy ustnej i tabletek do ssania. Zastosowanie znajdują również leki o działaniu znieczulającym i ściągającym. Ważnym składnikiem tych preparatów są substancje o działaniu przeciwbólowym, które przynoszą okresowe ustąpienie bólu.

W stanach zapalnych gardła, migdałków i jamy ustnej, oprócz leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych stosowanych ogólnie, doskonale sprawdzają się preparaty o działaniu miejscowym, takie jak Uniben, zawierający chlorowodorek benzydaminy, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek ten dobrze wchłania się przez śluzówkę jamy ustnej i w miejscu podania osiąga wysokie stężenie, a poprzez działanie również przeciwbólowe, znieczulające i odkażające, doprowadza do szybkiego ustąpienia dolegliwości. Uniben jest dobrze tolerowany, wyjątkowo rzadko daje objawy niepożądane mogące wynikać z nadwrażliwości na substancję czynną i inne składniki lub w przypadku przekraczania czasu terapii (7 dni) i zalecanej dawki. Preparat zawiera niewielkie ilości etanolu, ale nie stwierdzono negatywnego wpływu na zdolność koncentracji, sprawność psychofizyczną, które uniemożliwiłyby prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy tylko zachować czujność i skontaktować się z lekarzem jeżeli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się po kilku dniach stosowania chlorowodorku benzydaminy.

Stan zapalny ustępuje zwykle w ciągu 3-7 dni, a leczenie w przeważającej większości przypadków powinno mieć charakter objawowy, doprowadzający do jak najszybszego ustąpienia infekcji błony śluzowej gardła, migdałków czy jamy ustnej i poprawienia samopoczucia chorego. Powszechność i łatwa dostępność antybiotyków oraz ich nadużywanie i niekontrolowane stosowanie nie tylko w medycynie, ale również w przemyśle kosmetycznym, weterynarii czy rolnictwie stanowią ogromne zagrożenie dla skutecznego leczenia ciężkich chorób bakteryjnych wymagających ich zastosowania. Dlatego obecność preparatów do miejscowego stosowania w stanach zapalnych gardła, migdałków i jamy ustnej daje lekarzom i pacjentom możliwość skutecznego i rozsądnego leczenia większości infekcji górnych dróg oddechowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze