Reklama:

Teleinformatyka w audiologii

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Teleinformatyka w audiologii

iStock

Wideoporada

Systemy telemetryczne oraz teleinformatyczne rozwijają się coraz prężniej pod wpływem postępu w zakresie innowacyjnych technologii. Medycyna również korzysta z tego typu rozwiązań, co przynosi wymierne efekty i korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy specjalistów. Wiele dziedzin opieki medycznej korzysta już tego typu rozwiązań, dając mozliwość ciągłego monitorowania pacjenta w przypadku kardiologii czy dokonywania pomiarów i programowania urządzenia na odległość w przypadku audiologii.

Reklama:

Jak zmierzyć skuteczność zastosowań teleinformatycznych?

Najlepszym wskaźnikiem skuteczności stosowania rozwiązań teleinformatycznych jest opinia samych użytkowników, czyli pacjentów. Wyrażają oni w zdecydowanej większości zadowolenie z takiego sposobu udzielania świadczeń. Co więcej, wielokrotnie wiąże się to z podniesieniem jakości życia pacjenta, który zaoszczędzając swój czas, może skorzystać z opieki medycznej wedle potrzeby, a wszelkie postępy chorób czy też pojawiające się wady słuchu są szybko i łatwo wykrywalne [2].

Metody i techniki

Wśród badań, jakie wykorzystują systemy telemetryczne czy tez teleinformatyczne, są badania audiologiczne wykorzystywane często w codziennej praktyce klinicznej, a należą do nich otoemisje akustyczne (OAE), słuchowe potencjały wywołane (ABR), audiometria tonalna czy przesiewowe badania słuchu z wykorzystaniem otoskopu.

Podobną powszechnością cieszą się metody, jakie wykorzystywane są w telefittingu – pomiar telemetryczny wewnętrznej części systemu implantu ślimakowego (ART./NRT/NRI), jak również badanie odruchu z mięśnia strzemiączkowego, wywołanego impulsem elektrycznym.

Z techniczno-organizacyjnego punktu widzenia, po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, konieczne jest połączenie się z ośrodkiem docelowym, do czego niezbędne są takie elementy, jak komputer z dedykowanym oprogramowaniem, system obsługujący aplikacje i programy oraz łącze internetowe [2].

Możliwości, jakie dostarczają nam nowoczesne technologie, nie wykluczają odpowiedniego przygotowania przez lekarzy i specjalistów do wykonywania badań oraz do obsługi programu niezbędnego do komunikacji pomiędzy ośrodkami. Sama wiedza ogólna, dotycząca obszaru funkcjonowania telemedycyny, także jest znacząca [2].

Jak widać, wykorzystanie systemów teleinformatycznych w audiologii niesie za sobą wiele korzyści poprzez skrócenie czasu dotarcia do specjalisty, co pociąga za sobą obniżenie kosztów, większe zadowolenie pacjentów z wizyt, zwiększoną dostępność do badań specjalistycznych i szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości, czego efektem jest poprawa jakości życia pacjentów [2].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ucho

słuchawki kostne
Witam Posiadam spory ubytek słuch oraz szumy uszne. Z tego powodu boję się używać zwykłych słuchawek, a uwielbiam słuchać audiobooki. Niedawno dowiedziałem się o słuchawkach kostnych, a nawet jedne ...
gość
ubytek słuchu-wyliczenie średniej z częstotliwości
Witam, Czy to możliwe, że od 1.01.2024 weszła tak rewolucyjna zmiana jak rozpoznanie wyniku badania słuchu jak wyliczenie średniej dB z dwój częstotliwości (do tej pory było z 4)?
gość
Szumy / Piski uszne
Witam kilka lat temu w wyniku urazu mechanicznego / ciśnieniowego ucha pękła mi błona bębenkowa i uszkodziła się trąbka słuchowa , jest w tym uchu ubytek słuchu ale nie jakiś wielki , akceptuje to , ...
gość
Pękniety bębenek
Mam pytanie wczoraj dostałem uderzenie w ucho po którym pękł mi bębenek. Czy to normalne że slysze w tym uchu lekki pisk i szum? Bylem u lekarza ktory mnie zbadał i powiedział że nie kwalifikuje sie ...
gość
Zawał ucha
Witam. Czy ktoś przeszedł zawał ucha? Nagle zaczęłam odczuwać pulsowanie w uchu. Po kilku dniach miałam wrażenie przytkania ucha. Jak pojechałam do lekarza, co niestety nie nastąpiło prędko (przymuso...
Reklama:
Reklama: