Zaloguj
Reklama

Ślinotok i jego przyczyny

Wizyta w gabinecie lekarza dermatologa
Fot. Panthermedia
Wizyta w gabinecie lekarza dermatologa
(0)

Ślinotok fachowo nazywany jest hipersaliwacją i może mieć różne podłoże. Problem ten dotyka nie tylko dzieci czy niemowlęta ale może także pojawić się u osób dorosłych, starszych czy chorych. Pamiętajmy o tym, że ślinotok to objaw a nie choroba.

Reklama

Przyczyny pojawienia sie ślinotoku

Przyczyn pojawienia się ślinotoku jest bardzo wiele.

Wśród najważniejszych znajdują się:

  1. Ząbkowanie u dzieci (nadmierne ślinienie pojawia się około piątego/ szóstego miesiąca życia gdy dziecko wkłada różne przedmioty do buzi, dotyka warg, języka i zaczynają wychodzić mu ząbki).
  2. Ropowica dna jamy ustnej, za rozwój której odpowiada wirus opryszczki.
  3. Afty czyli niewielkie bolesne owrzodzenie, które występują u pacjentów w różnym wieku. Podrażniają one błonę śluzową jamy ustnej.
  4. Nowotwory jamy ustnej (rak policzka, dna jamy ustnej czy języka).
  5. Opryszczkowe zapalenie dna jamy ustnej za rozwój którego odpowiada wirus opryszczki. Prowadzi on do powstania w buzi pęcherzyków wypełnionych płynem, które prowadzą do nadmiernego wydzielania śliny.
  6. Zapalenie nagłośni, które dość często spotykane jest u dzieci. Towarzyszy mu nie tylko ślinotok ale także ból gardła, duszności, zaleganie śliny w jamie ustnej.
  7. Ropnie (zagardłowy oraz okołomigdałkowy) którym towarzyszy gorączka, silny ból oraz powiększone węzły chłonne.
  8. Nowotwory gardła (rak krtani rak gardła) maja one najczęściej charakter złośliwy. Wymagają operacyjnego usunięcia i włączenia hemioterapii.
  9. Rak przełyku, który w większości przypadków jest wynikiem picia dużych ilości alkoholu oraz palenia tytoniu.
  10. Refluks żołądkowo - przełykowy, któremu towarzyszą nudności, zgaga, ból w nadbrzuszu, problemy z połykaniem czy ulewanie.

Ślinotok bardzo często występuje gdy do gardła podczas jedzenie dostanie się jakieś ciało obce np. pestka, duży kawałek owocu, ość, kość czy orzech. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci gdyż może dojść do uduszenia. Ważne jest także to by pamiętać, że ślinotok jest jednym  z objawów zatrucia pokarmowego. Towarzyszą mu oczywiście inne objawy, których nie powinniśmy bagatelizować.

Nadmierne wydzielanie śliny, utrzymujące się przez dłuższy czas powinno być zawsze skonsultowane z laryngologiem. Oprócz wywiadu z pacjentem powinny zostać przeprowadzone szczegółowe badania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze