Ślinotok i jego przyczyny

Ślinotok fachowo nazywany jest hipersaliwacją i może mieć różne podłoże. Problem ten dotyka nie tylko dzieci czy niemowlęta ale może także pojawić się u osób dorosłych, starszych czy chorych. Pamiętajmy o tym, że ślinotok to objaw a nie choroba.
Przyczyny pojawienia sie ślinotoku
Przyczyn pojawienia się ślinotoku jest bardzo wiele.
Wśród najważniejszych znajdują się:
- Ząbkowanie u dzieci (nadmierne ślinienie pojawia się około piątego/ szóstego miesiąca życia gdy dziecko wkłada różne przedmioty do buzi, dotyka warg, języka i zaczynają wychodzić mu ząbki).
- Ropowica dna jamy ustnej, za rozwój której odpowiada wirus opryszczki.
- Afty czyli niewielkie bolesne owrzodzenie, które występują u pacjentów w różnym wieku. Podrażniają one błonę śluzową jamy ustnej.
- Nowotwory jamy ustnej (rak policzka, dna jamy ustnej czy języka).
- Opryszczkowe zapalenie dna jamy ustnej za rozwój którego odpowiada wirus opryszczki. Prowadzi on do powstania w buzi pęcherzyków wypełnionych płynem, które prowadzą do nadmiernego wydzielania śliny.
- Zapalenie nagłośni, które dość często spotykane jest u dzieci. Towarzyszy mu nie tylko ślinotok ale także ból gardła, duszności, zaleganie śliny w jamie ustnej.
- Ropnie (zagardłowy oraz okołomigdałkowy) którym towarzyszy gorączka, silny ból oraz powiększone węzły chłonne.
- Nowotwory gardła (rak krtani rak gardła) maja one najczęściej charakter złośliwy. Wymagają operacyjnego usunięcia i włączenia hemioterapii.
- Rak przełyku, który w większości przypadków jest wynikiem picia dużych ilości alkoholu oraz palenia tytoniu.
- Refluks żołądkowo - przełykowy, któremu towarzyszą nudności, zgaga, ból w nadbrzuszu, problemy z połykaniem czy ulewanie.
Ślinotok bardzo często występuje gdy do gardła podczas jedzenie dostanie się jakieś ciało obce np. pestka, duży kawałek owocu, ość, kość czy orzech. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci gdyż może dojść do uduszenia. Ważne jest także to by pamiętać, że ślinotok jest jednym z objawów zatrucia pokarmowego. Towarzyszą mu oczywiście inne objawy, których nie powinniśmy bagatelizować.
Nadmierne wydzielanie śliny, utrzymujące się przez dłuższy czas powinno być zawsze skonsultowane z laryngologiem. Oprócz wywiadu z pacjentem powinny zostać przeprowadzone szczegółowe badania.