Skrzywienie przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej jest częstym schorzeniem z którym zgłaszają się pacjenci do lekarza laryngologa. Przyczyn jak i objawów tego schorzenia jest wiele, bardzo często gdy objawy są bardziej nasilone jedyną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny.
Objawy
Głównymi objawami skrzywionej przegrody nosowej są: zatkany nos (zarówno jednostronnie, jak i dwustronnie) oraz nawracające zapalenie zatok przynosowych i ból. Nie należy również bagatelizować sytuacji w której pogarsza nam się słuch, bowiem również to może być jednym z objawów skrzywionej przegrody. Innymi objawami mogą być:
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła),
- zapalenie ucha lub ich przewlekły stan zapalny,
- chrapanie,
- okresowe zatykanie uszu, spowodowane gorszym wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym,
- bóle głowy,
- krwawienia z nosa,
- pogorszenie odczuwania zapachów.
Przyczyny
Przyczyn skrzywionej przegrody nosowej może być wiele, wyróżniamy zarówno przyczyny wrodzone jak i nabyte. Sytuacja wrodzona występuje wtedy, gdy pacjent nie miał żadnego urazu twarzoczaszki, nos zewnętrzny nie jest zdeformowany, a skrzywienie dotyczy dystalnej części przegrody nosa. Przyczyną nabytych skrzywień nosa są także urazy okołoporodowe. Natomiast w przypadku urazów mechanicznych innego rodzaju mamy do czynienia z przyczynami nabytymi.
Leczenie
Nie każde leczenie skrzywionej przegrody nosowej wiąże się z zabiegiem operacyjnym. Pacjent jest kwalifikowany na zabieg septoplastyki w momencie kiedy objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zabieg można wykonać niezależnie od wieku, chociaż zalecanym wiekiem jest 15 r.ż. (szczególnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia tylko ze skrzywieniem przegrody). Zdarzają się sytuacje, że sam zabieg septoplastyki nie wystarcza i należy wykonać również plastykę nosa.