Zaloguj
Reklama

Przeziębienie

Autorzy: Mgr farm. Michał Mańka
Migrenowy ból głowy
Fot. Panthermedia
Migrenowy ból głowy
(0)

Aby łatwiej uwidocznić przebieg objawów przeziębienia, schorzenie można podzielić na trzy fazy.

Reklama

I faza (naczyniowa)

Trwa od 2 do 4 dni. Organizm atakowany przez wirusy powoduje uruchomienie rezerw obronnych. Pojawiają się pierwsze objawy choroby – pogorszenie samopoczucia, uczucie wysychania nosa, ból gardła, chrypka, stan podgorączkowy, uczucie zatkanego nosa w wyniku obrzęku oraz katar.

Złe samopoczucie, „wysychanie” nosa, ból gardła

Objawy przeziębienia występują około 1—2 dni po zakażeniu. Okres złego samopoczucia, to pierwszy symptom choroby. Chorzy skarżą się w tym czasie na uczucie wysychania, pieczenia lub drapania w nosie. Są to wczesne objawy towarzyszące inwazji wirusów na nabłonek błony śluzowej nosa. Kolejny etap przeziębienia  charakteryzuje się bólem gardła, u niektórych osób również chrypką.

Stan podgorączkowy i katar

Warto przypomnieć, że pomiaru temperatury dokonuje się zwykle pod pachą – prawidłowa temperatura 36,6°C (z medycznego punktu widzenia jest to najmniej dokładny pomiar), w jamie ustnej – tam mierzona temperatura powinna wynosić 36,9°C. Natomiast najbardziej dokładny pomiar temperatury daje metoda rektalna, w odbycie - gdzie temperatura wynosi 37,1 st. C. W przedziale temperatury 37-38 st. C mierzonej pod pachą istnieje stan podgorączkowy – jeden z pierwszych objawów przeziębienia. Nieżyt nosa może powodować rozprzestrzenienie się infekcji na zatoki przynosowe.


fot. panthermedia

II faza (komórkowa)

Dochodzi do zmian w strukturze śluzu. Zmianom tym towarzyszy uczucie ogólnego rozbicia oraz osłabienie. U chorego pojawiają się trudności w odkrztuszaniu. Zmienia się również gęstość wydzieliny z nosa. Może występować czasowe upośledzenie zmysłu węchu i słuchu.

III faza

Po około 14 dniach dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Niejednokrotnie proces zapalny rozprzestrzenia się na zatoki, ucho, oskrzela, czy płuca.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze