Zaloguj
Reklama

Ostre zapalenie gardła – objawy i sposoby leczenia

Badanie gardła
Fot. Panthermedia
Badanie gardła
(0)

Ból, drapanie, problemy z połykaniem – niepozorne objawy mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze ostre zapalenie gardła. Jak sobie pomóc? Co zrobić, gdy objawy znacznie się nasilają?

Reklama

Spis treści:

  1. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia gardła
  2. Zakażenia wirusowe
  3. Zakażenie bakteryjne

Ostre zapalenie gardła to przypadłość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wśród najczęstszych przyczyn wywołujących zapalenie gardła wymienia się wirusy, które powodują około 80% zachorowań u dzieci i ponad 90% u dorosłych. Zakażenia bakteryjne, które również mogą wywołać ostre zapalenie gardła, stanowią niewielki odsetek wszystkich zachorowań. Największą liczbę chorych ze zdiagnozowanym zapaleniem gardła odnotowuje się na początku sezonu jesiennego. Liczba zachorowań spada w okresie wiosenno-letnim.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia gardła 

Wśród czynników, które podwyższają ryzyko zachorowania na zapalenie gardła, wymienia się m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, oddychanie przez usta, niedobory żywieniowe, a nawet… nieleczone zęby, co powoduje namnażanie się bakterii wywołujących zapalenia ropne w obrębie jamy ustnej. 

Zakażenia wirusowe 

Zakażenia wirusowe przenoszone są drogą kropelkową poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wylęganie choroby trwa od 1 do 6 dni, co oznacza, że objawy mogą pojawić się nawet tydzień po kontakcie z chorym. Co ciekawe, udowodniono, że najwyższa zdolność wirusów do zarażania to 1-2 dni przed pojawieniem się objawów. Infekcja wirusowa charakteryzuje się nie tylko silnym bólem gardła, ale pojawiają się również bóle głowy, stawów, mięśni, katar, kaszel, a niekiedy zapalenie spojówek. Infekcji wirusowych nie leczy się antybiotykami – zaleca się odpoczynek, stosowanie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwonienia. Warto stosować leki przeciwbólowe zawierające np. ibuprofen. Preparaty zawierające cholinę czy benzydaminę działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Warto również zapatrzeć się w produkty zawierające np. xylometazolinę, które pomagają w obkurczaniu podrażnionej błony śluzowej nosa. Wśród domowych sposobów leczenia zakażeń wirusowych warto sięgnąć po wyciąg z liści podbiału, napary z kwiatów malwy oraz syrop z korzenia prawoślazu. Pamiętajmy – przed sięgnięciem po naturalne specyfiki warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty

Drapanie w gardle, fot. panthermedia

Zakażenie bakteryjne 

Bakterie wywołujące ostre zapalenie gardła to najczęściej paciorkowce, takie jak dobrze znany Streptococcus pyogenes, który wywołuje anginę paciorkowcową, charakteryzującą się ropną wydzieliną pojawiającą się m.in. na migdałkach podniebiennych. Do zakażenia, podobnie jak przy infekcji wirusowej, dochodzi na drodze kropelkowej – ze śliną, wydzieliną z nosa czy podczas zwykłego kasłania bądź kichania. Co ważne, zarażać może również osoba, która jest nosicielem bakterii, ponieważ okres wylęgania choroby sięga około 4 dni od kontaktu ze źródłem bakterii! Stąd niezwykle ważne unikanie osób, które właśnie zachorowały – ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla dzieci i osób o obniżonej odporności. Leczenie zakażeń bakteryjnych oparte jest na stosowaniu antybiotykoterapii. Co ważne, pomimo ustąpienia nieprzyjemnych objawów chorobowych, należy wybrać całe opakowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza. Objawy infekcji bakteryjnej charakteryzują się nagłym pojawieniem się objawów, wysoką gorączką, bardzo silnym bólem gardła. W przypadku infekcji bakteryjnej nie występuje kaszel i katar. Antybiotykoterapia w leczeniu zakażeń bakteryjnych jest ważna, ponieważ nieleczona infekcja może przechodzić w powstawanie ropni lub infekować inne narządy, jak chociażby serce. Wśród powikłań nieleczonych infekcji wirusowych zalicza się zapalenia płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, gorączkę reumatyczną, ostre paciorkowcowe zapalenie nerek.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze