Krwawienie z nosa - pierwsza pomoc

Krwawienie z nosa może się pojawić u każdej osoby, bez względu na wiek. Co może być przyczyną krwawień z nosa i jak na nie reagować?
Przyczyny krwawienia z nosa
Przyczyn krwawienia z nosa może być wiele, najważniejsze z nich to:
- urazy (np. związane z obecnością ciał obcych, złamaniem w przebiegu wypadku/pobicia),
- zapalenie zatok,
- polipy nosa,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca naczyń,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- przyjmowanie leków zaburzających krzepnięcie krwi (np. aspiryna),
- choroby wątroby,
- choroby układu krwiotwórczego (np. białaczka, niedokrwistość, hemofilia).
W większości sytuacji źródło krwotoku zlokalizowane jest w przedniej części jamy nosowej i nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Warto jednak pamiętać, że jeżeli krwawienie z nosa pojawia się regularnie należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż może być ono spowodowane, którąś z powyższych przyczyn.
Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa
Należy dbać nie tylko o bezpieczeństwo osoby poszkodowanej, ale również swoje, dlatego przy udzielaniu pomocy warto założyć rękawiczki ochronne (szczególnie jeżeli udzielana jest pomoc osobie obcej).
Osobie poszkodowanej zaleca się pozycję siedzącą i lekkie pochylenie głowy w dół. Nie należy pochylać głowy do góry, gdyż powoduje to spływanie krwi do gardła i może powodować nudności, wymioty, a nawet zachłyśnięcie!
Jeżeli jama nosa jest niedrożna (np. z powodu kataru lub skrzepu krwi) chory powinien wydmuchać nos, następnie należy rozpocząć tamowanie. Proces ten najlepiej dokonać ściskajac palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron.
W przypadku, kiedy krwotok nie chce ustąpić (trwa dłużej niż 15-20 min.) lub dodatkowo mamy do czynienia z urazem głowy należy zapewnić poszkodowanemu natychmiastową pomoc lekarza.
Jeżeli poszkodowany straci przytomność, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej), po wcześniejszym ustaleniu, że poszkodowany oddycha prawidłowo
Schładzanie przez zimne kompresy na czole i nosie nie jest do końca skuteczne, lecz może zwiększyć komfort psychiczny osoby poszkodowanej.