Zaloguj
Reklama

Krwawienie z nosa - pierwsza pomoc

Ból zatok
Fot. panthermedia
Ból zatok
(0)

Krwawienie z nosa może się pojawić u każdej osoby, bez względu na wiek. Co może być przyczyną krwawień z nosa i jak na nie reagować?

Reklama

Przyczyny krwawienia z nosa

Przyczyn krwawienia z nosa może być wiele, najważniejsze z nich to:

  • urazy (np. związane z obecnością ciał obcych, złamaniem w przebiegu wypadku/pobicia),
  • zapalenie zatok,
  • polipy nosa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca naczyń,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • przyjmowanie leków zaburzających krzepnięcie krwi (np. aspiryna),
  • choroby wątroby,
  • choroby układu krwiotwórczego  (np. białaczka, niedokrwistość, hemofilia).

W większości sytuacji źródło krwotoku zlokalizowane jest w przedniej części jamy nosowej i nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Warto jednak pamiętać, że jeżeli krwawienie z nosa pojawia się regularnie należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż może być ono spowodowane, którąś z powyższych przyczyn.

Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa

Należy dbać nie tylko o bezpieczeństwo osoby poszkodowanej, ale również swoje, dlatego przy udzielaniu pomocy warto założyć rękawiczki ochronne (szczególnie jeżeli udzielana jest pomoc osobie obcej). 

Osobie poszkodowanej zaleca się pozycję siedzącą i lekkie pochylenie głowy w dół. Nie należy pochylać głowy do góry, gdyż powoduje to spływanie krwi do gardła i może powodować nudności, wymioty, a nawet zachłyśnięcie! 

Jeżeli jama nosa jest niedrożna (np. z powodu kataru lub skrzepu krwi) chory powinien wydmuchać nos, następnie należy rozpocząć tamowanie. Proces ten najlepiej dokonać ściskajac palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron.

W przypadku, kiedy krwotok nie chce ustąpić (trwa dłużej niż 15-20 min.) lub dodatkowo mamy do czynienia z urazem głowy należy zapewnić poszkodowanemu natychmiastową pomoc lekarza. 

Jeżeli poszkodowany straci przytomność, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej), po wcześniejszym ustaleniu, że poszkodowany oddycha prawidłowo

Schładzanie przez zimne kompresy na czole i nosie nie jest do końca skuteczne, lecz może zwiększyć komfort psychiczny osoby poszkodowanej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze