Zaloguj
Reklama

Korekcja przegrody nosowej

Zatkany nos
Fot. Panthermedia
Zatkany nos
(5)

Wielu pacjentów, w rożnym wieku zwraca się do laryngologa z problemem jakim jest skrzywiona przegroda nosowa. W wielu przypadkach skrzywienie przegrody nosowej, prowadzi do problemów z oddychaniem, uczucia zapchania nosa, bardzo częstych infekcji górnych dróg oddechowy oraz kataru.

Reklama

Spis treści:

  1. Najczęstsze przyczyny skrzywionej przegrody nosowej?
  2. Korekta skrzywionej przegrody nosowej

Dla wielu pacjentów, operacyjna korekta przegrody nosowej, prowadzi do poprawy jakości życia oraz ustąpienia wszelkich przykrych, nawracających objawów. Jest to także zabieg, który poprawia nasz wygląd. Warto zatem udać się do specjalisty (laryngologa, chirurga), w celu określenia czy możliwa jest korekta naszej skrzywionej przegrody nosa.

Najczęstsze przyczyny skrzywionej przegrody nosowej? 

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest wiele od różnego rodzaju urazów mechanicznych (upadki, uderzenia) ale także czynniki genetyczne. Skrzywienia przegrody nosowej bardzo często zdarzają się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz u młodych dorosłych. Związane jest to w większości przypadków, z niewłaściwym trybem życia (niebezpieczna jazda na rowerze, samochodem, na rolkach, bijatyki, upadki). W niektórych przypadkach, skrzywiona przegroda nosowa, uwidacznia się dopiero z wiekiem i nie jest to skutek uszkodzenia mechanicznego. Rosnąca przegroda nosowa, nie mieści się i zaczyna zmieniać swój kształt oraz prawidłowe położenia. Wygina się w literkę C lub S. każda taka sytuacja wymaga konsultacji ze specjalista, który podejmie decyzje o korekcie skrzywionej przegrody nosowej.

Skrzywiona przegoroda nosowa, fot. panthermedia

Korekta skrzywionej przegrody nosowej 

W chwili obecnej, operacja skrzywionej przegrody nosowej, wykonywana jest na dwa sposoby. Wyróżnia się tutaj:

  • plastykę przegrody nosowej, inaczej fachowa nazwa to septoplastyka. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej u dzieci a polega on na usunięcie wypukłości i ostróg po czy we właściwej pozycji ustawiany jest szkielet chrzęstno-kostny przegrody,
  • podśluzówkowa resekcja przegrody nosa, to zabieg wykonywany u osób starszych. Nie jest on raczej wykonywany u dzieci. Zabieg polega na nacięciu skóry na nosie, przecięciu błony śluzowej wraz z ochrzęstną po czy usuwana jest skrzywiona chrząstka i kość przegrody nosowej. Po tej operacji nie jest widoczne nacięcie na nosie (blizna) gdyż szwy po zabiegu operacyjnym są rozpuszczane.

Zabieg korekty przegrody nosowej, wykonywany jest na oddziale szpitalnym. Pacjent znajduje się w narkozie ogólnej. Nos po zabiegu jest opuchnięty i bolesny (stosowane są środki przeciwbólowe). Początkowo do 24 godzin w nosie po zabiegu pozostawiane są tampony. Po zabiegu pacjent musi przykładać do nosa, zimne okłady oraz leczenie na plecach z uniesiona głowa. Należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze