Zaloguj
Reklama

Konsekwencje nadużywania kropli do nosa

Konsekwencje nadużywania kropli do nosa
Fot. panthermedia
(0)

Krople do nosa, które są dostępne bez recepty, wydają się w związku z tym bezpiecznymi lekami. Owszem, ich stosowanie nie powinno prowadzić do żadnych zagrożeń, ale pod jednym warunkiem – kropli na katar nie można stosować zbyt długo. Konsekwencje nadużywania kropli do nosa bywają różne: mogą nimi być zarówno nasilenie nieżytu nosa, jak i nawet… utrata węchu.

Reklama

Konsekwencje nadużywania kropli do nosa: nie tylko katar, ale i nawet… utrata węchu

Powyżej opisane problemy doprowadzają ostatecznie do rozwinięcia się schorzenia, które jest określane jako polekowy nieżyt nosa. Samo jednak ciągłe występowanie kataru, pomimo stosowania leków, nie jest jedyną dolegliwością, z którą zmagać się mogą pacjenci nadużywający kropli do nosa. Pojawiać się u nich może również i przesuszenie śluzówek jamy nosowej, ale i tendencja do tworzenia się strupów w nosie, a nawet zaburzenia oddychania podczas snu.

Już powyżej wymienione konsekwencje nadużywania kropli do nosa można uznać za poważne, oprócz nich u pacjentów mogą rozwijać się również i inne problemy. Przede wszystkim mowa tutaj o zaburzeniach powonienia. Przy długotrwałym stosowaniu kropli do nosa dochodzić może bowiem zarówno do osłabienia węchu, jak i nawet do całkowitej utraty powonienia.

W jaki sposób można zaprzestać stosowania kropli do nosa?

Pacjent, który postanawia skończyć ze stosowaniem kropli do nosa, może to zrobić od razu – niektórym ludziom udaje się dość szybko wygrać z chęcią zażycia leku, który dotychczas stosowali wyjątkowo często. Nie zawsze jednak tak jest – uciążliwość kataru po zaprzestaniu stosowania kropli bywa tak duża, że pacjenci i tak wracają do swojego nawyku. Szczęśliwie istnieje co najmniej kilka różnych sposobów, które mogą ułatwić przebieg rozstania z kroplami do nosa.

Pacjentom zaproponować można zamianę dotychczas stosowanych kropli na inne leki. Możliwe jest zalecenie im chociażby stosowania leków doustnych, które zawierają substancje o działaniu podobnych do tych, które wywierają środki obecne w donosowych lekach na katar. Istnieje również możliwość krótkotrwałego wdrożenia u nich leczenia sterydami donosowymi – tego rodzaju leki, stosowane bezpośrednio po zakończeniu przyjmowania kropli do nosa, mogą znacząco łagodzić nieżyt nosa. Pomocne bywa również stosowanie przez pacjentów roztworów soli morskiej. Część z wymienionych środków dostępna jest na receptę, dlatego też – chcąc skończyć z nadużywaniem kropli do nosa – najkorzystniej jest porozmawiać o tym z lekarzem.

Krople do nosa całkowicie bezpieczne więc nie są, dlatego też tak istotne jest to, aby pracownicy ochrony zdrowia – zarówno lekarze, jak i farmaceuci – uczulali pacjentów na to, iż środki te stosowane powinny być wyłącznie przez krótki, sięgający kilku dni, czas.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze