Reklama:

Konsekwencje nadużywania kropli do nosa

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Konsekwencje nadużywania kropli do nosa

panthermedia

Chore zatoki

Krople do nosa, które są dostępne bez recepty, wydają się w związku z tym bezpiecznymi lekami. Owszem, ich stosowanie nie powinno prowadzić do żadnych zagrożeń, ale pod jednym warunkiem – kropli na katar nie można stosować zbyt długo. Konsekwencje nadużywania kropli do nosa bywają różne: mogą nimi być zarówno nasilenie nieżytu nosa, jak i nawet… utrata węchu.

Reklama:

Konsekwencje nadużywania kropli do nosa: nie tylko katar, ale i nawet… utrata węchu

Powyżej opisane problemy doprowadzają ostatecznie do rozwinięcia się schorzenia, które jest określane jako polekowy nieżyt nosa. Samo jednak ciągłe występowanie kataru, pomimo stosowania leków, nie jest jedyną dolegliwością, z którą zmagać się mogą pacjenci nadużywający kropli do nosa. Pojawiać się u nich może również i przesuszenie śluzówek jamy nosowej, ale i tendencja do tworzenia się strupów w nosie, a nawet zaburzenia oddychania podczas snu.

Już powyżej wymienione konsekwencje nadużywania kropli do nosa można uznać za poważne, oprócz nich u pacjentów mogą rozwijać się również i inne problemy. Przede wszystkim mowa tutaj o zaburzeniach powonienia. Przy długotrwałym stosowaniu kropli do nosa dochodzić może bowiem zarówno do osłabienia węchu, jak i nawet do całkowitej utraty powonienia.

W jaki sposób można zaprzestać stosowania kropli do nosa?

Pacjent, który postanawia skończyć ze stosowaniem kropli do nosa, może to zrobić od razu – niektórym ludziom udaje się dość szybko wygrać z chęcią zażycia leku, który dotychczas stosowali wyjątkowo często. Nie zawsze jednak tak jest – uciążliwość kataru po zaprzestaniu stosowania kropli bywa tak duża, że pacjenci i tak wracają do swojego nawyku. Szczęśliwie istnieje co najmniej kilka różnych sposobów, które mogą ułatwić przebieg rozstania z kroplami do nosa.

Pacjentom zaproponować można zamianę dotychczas stosowanych kropli na inne leki. Możliwe jest zalecenie im chociażby stosowania leków doustnych, które zawierają substancje o działaniu podobnych do tych, które wywierają środki obecne w donosowych lekach na katar. Istnieje również możliwość krótkotrwałego wdrożenia u nich leczenia sterydami donosowymi – tego rodzaju leki, stosowane bezpośrednio po zakończeniu przyjmowania kropli do nosa, mogą znacząco łagodzić nieżyt nosa. Pomocne bywa również stosowanie przez pacjentów roztworów soli morskiej. Część z wymienionych środków dostępna jest na receptę, dlatego też – chcąc skończyć z nadużywaniem kropli do nosa – najkorzystniej jest porozmawiać o tym z lekarzem.

Krople do nosa całkowicie bezpieczne więc nie są, dlatego też tak istotne jest to, aby pracownicy ochrony zdrowia – zarówno lekarze, jak i farmaceuci – uczulali pacjentów na to, iż środki te stosowane powinny być wyłącznie przez krótki, sięgający kilku dni, czas.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nos

Dziwna wydzielina z nosa
Dzien dobry. W sierpniu zeszłego roku przeszłam prawdopodobnie zapalenie ucha/zatok- ból ucha, nosa, zębów. Dostałam antybiotyk jednak katar i zatkany nos utrzymuje się nadal z większym lub mniejsz...
gość
TK zatok
Mam pytanko czy mając zabieg w lipcu przegrody nosowej a tomograf zatok zrobię teraz w lutym to opis będzie adekwatny czy lepiej zrobić bliżej terminu zabiegu?Czy nie będzie to miało znaczenia?
zespół pustego nosa
Czy zespół pustego nosa może zrobić się tylko w jednej dziurce nosa? Mój syn ma takie objawy a jest po zabiegu septoplastyki + konchoplastyki małżowin dolnych
gość
Narośl w nosie
Od dłuższego czasu mam narośl w nosie. Jest twarda, nie boli, nie przeszkadza. Zamieszczam zdjęcie, nie jest wyraźne, samemu ciężko wykonać dobre zdjęcie, ale mam nadzieję, że uda się to zdiagnozować...
gość
Zatoki?
Dzień Dobry Wynik TK 02.04.2021 Zatoki przynosowe prawidłowo do wieku rozwinięte i upowietrzone. Kompleksy ujściowo przewodowe obustronnie drożne. Skrzywienie kostnej przegrody nosa w lewo. Wynik R...
Reklama:
Reklama: