Zaloguj
Reklama

Jod a choroby górnych dróg oddechowych

Odpoczynek na świeżym powietrzu
Fot. pantherstock
Odpoczynek na świeżym powietrzu
(3)

Jod uznawany jest za jeden ważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnienie prawidłowej ilości jodu pozytywnie wpływa na syntezę hormonów tarczycy, ale również na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych.

Reklama

Blisko 75% jodu zmagazynowanego w naszym organizmie znajduje się w tarczycy. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na jod wynosi około 150-300 mikrogramów, co w zupełności wystarcza do zapewnienia i utrzymania prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Inhalacje z jodu wpływają pozytywnie na górne drogi oddechowe.

Górne drogi oddechowe

Do górnych dróg oddechowych zaliczamy jamę nosową, jamę ustną oraz gardło. To właśnie przez górne drogi oddechowe przechodzi powietrze, które ogrzewa się, oczyszcza, aby finalnie dostać się do płuc.  Drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie, wirusy czy grzyby, skutecznie uszkadzają strukturę nabłonka komórek dróg oddechowych, co ułatwia im wnikanie do organizmu i wywoływanie stanu zapalnego. Nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych mogą być wywołane przez alergię, refluks żołądkowo-przełykowy, zakażenia migdałków podniebiennych i gardłowego czy przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. 

Choroby górnych dróg oddechowych

Wśród najczęściej występujących chorób górnych dróg oddechowych wyróżnia się infekcje wirusowe stanowiące około 70% ogółu infekcji, jakie dotykają tej części układu oddechowego. Infekcje dróg oddechowych to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi u pediatry zjawiają się rodzice maluchów. U dzieci uczęszczających do żłobka czy przedszkola diagnozuje się od 8 do 10 infekcji górnych dróg oddechowych rocznie. Niektóre z nich, jak zapalenie płuc czy zapalenie oskrzelików, mogą wiązać się z powikłaniami i hospitalizacją. Wśród wirusów, które wiodą prym w wywoływaniu chorób, wymienia się rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy i wirus odry. Wśród bakterii, które również mogą wywoływać choroby górnych dróg oddechowych, wyróżnia się pneumokoki (Staphylococcus penumoniae), pałeczki hemofilne (Haemophilus influanze), pałeczki krztuśca (Bordetella pertussis), mikoplazmę (Mycoplasma pnuemoniae) czy Candida ssp. lub Aspergilus ssp. Do najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych zalicza się ostre zapalenie gardła i/lub migdałków podniebiennych, ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, ostre i przewlekłe zapalenie błony sluzowej nosa i zatok przynosowych, zapalenie nagłośni, zapalenie tchawicy. 

fot. panthermedia

Lecznicze właściwości jodu 

W przypadku nawracających chorób górnych dróg oddechowych warto wspomagać się wyjazdami do grot solnych lub uzdrowisk, gdzie można wdychać jod, którego dobroczynne właściwości na górne drogi oddechowe niejednokrotnie podkreślano. Zabiegi sanatoryjne przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci powyżej trzeciego roku, jednak w uzasadnionych przypadkach skierowanie może dostać również dwulatek. Inhalacje solankowe, które przeprowadza się w sanatoriach, uznawane są za jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania i wspomagania leczenia schorzeń układu oddechowego. Wdychanie aerozolu solankowego nawilża drogi oddechowe, rozrzedza śluz i ułatwia odksztuszanie. Co ważne, w trakcie takiej kuracji następuje lepsze wchłanianie jodu, dzięki czemu uzupełniane są jego ewentualne braki w organizmie. Jod, poza pozytywnym wpływem na drogi oddechowe, wykazuje działanie łagodzące stres i napięcie nerwowe. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jod jest jednym z tych pierwiastków, których przyjmowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szacuje się, że pond 38% ludności Ziemi może cierpieć na niedobory jodu. Noworodki i niemowlęta potrzebują dziennie około 40 mikrogramów jodu, dzieci do trzeciego roku – około 70 mikrogramów jodu, starsze dzieci i dorośli do 160 mikrogramów. Jod pozytywnie wpływa na stan skóry i śluzówek.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze