Zaloguj
Reklama

Jak pozbyć się chrapania?

Chrapanie
Fot. panthermedia
Chrapanie
(0)

Chrapanie to bardzo często spotykane schorzenie, które jest nie tylko uciążliwe, ale może być również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jakie są sposoby na pozbycie się tego problemu? Kiedy udać się do lekarza?

Reklama

Spis treści:

 1. Przyczyny chrapania
 2. Leczenie chrapania

Przyczyny chrapania 

Chrapanie dla wielu osób jest nieodłącznym elementem snu. Jak wskazują statystyki chrapanie to dolegliwość, która dotyczy głównie mężczyzn. Wpływ na to może mieć zła dieta oraz późne chodzenie spać. U kobiet problem nasila się zwłaszcza po menopauzie, gdy równowaga hormonalna w organizmie jest zaburzona. Chrapanie w dużej mierze dotyczy osób otyłych, zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem, a także palących papierosy i spożywających alkohol bezpośrednio przed snem. Istotny jest również wiek - im starsi jesteśmy, tym większe ryzyko, że zaczniemy chrapać. 

Przyczyn chrapania może być jednak dużo więcej, wśród nich wyróżnić można:

 • obrzęk ścian dróg oddechowych w wyniku infekcji lub alergii,
 • zaburzoną drożność nosa w wyniku skrzywienia przegrody nosowej, obecności polipów w jamie nosa czy infekcji,
 • przerost migdałków podniebiennych lub gardłowych,
 • nieprawidłową budowę gardła - wydłużony języczek lub podniebienie miękkie, które zawężają drogę przepływu powietrza,
 • osłabienie mięśniówki gardła.

Leczenie chrapania 

Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które mogą nam pomóc ulżyć i złagodzić nieprzyjemne objawy. Wśród nich wyróżnić można:

 • wkładki do nosa - rozszerzają przegrody nosowe, usprawniając przepływ powietrza przez nos,
 • spraye do gardła - mają za zadanie wzmocnić tkanki mięśniowe gardła, co ma zmniejszać drgania odpowiadające za chrapanie,
 • krople do nosa - usprawniają przepływ powietrza przez nos i gardło,
 • listki doustne - mają działanie wzmacniające na ściany gardła i podniebienia.

Jak poradzić sobie z problemem chrapania?, fot. panthermedia

Warto również wyeliminować czynniki, które mają wpływ na to, że chrapiemy. Unikajmy więc palenia papierosów oraz starajmy się nie spożywać dużych ilości alkoholu przed snem, a ostatni posiłek zjedzmy na około dwie-trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Pozbądźmy się nadwagi, zwłaszcza nadmiarowej tkanki tłuszczowej w okolicach szyi i gardła. Starajmy się spać w pozycji na brzuchu lub na boku, nie na wznak. Sypialnie należy dobrze wywietrzyć przed snem, a także zapewnić w niej właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. Nadmierna suchość powietrza doprowadza bowiem do wysuszania śluzówek i tym samym może nasilać chrapanie. Ponadto, osoba chrapiąca powinna używać do spania odpowiednio wyprofilowanej poduszki. Poduszka taka nie powinna być zbyt duża ani też zbyt płaska i zbyt miękka. Aktywny tryb życia również będzie skuteczny w walce z chrapaniem.

W przypadku kiedy chrapanie jest dla nas uciążliwe i nie pomagają domowe i farmakologiczne metody warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który wskaże odpowiedni sposób leczenia. Bardzo często jedynym sposobem na pozbycie się chrapania jest zabieg chirurgiczny, np. w przypadku skrzywionej przegrody nosowej. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze