Zaloguj
Reklama

Jak chronić gardło przed infekcjami?

Autorzy: Redakcja
Jak chronić gardło przed infekcjami?
Fot. Shutterstock
(0)

Okres od jesieni do wiosny jest czasem, kiedy najczęściej pojawiają się u nas różnego rodzaju infekcje. Dość trudno jest wtedy uchronić się przed przeziębieniem czy zapaleniem gardła, zdecydowanie nie jest to jednak niemożliwe. Co więc można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykrych objawów infekcji górnych dróg oddechowych?

Reklama

Doświadczać bólu gardła w ciągu życia zdarza się zasadniczo każdemu człowiekowi. Problem ten miewa różne podłoże – najczęściej odpowiedzialne za jego występowanie są zakażenia wirusowe, oprócz nich do bólu gardła mogą doprowadzać jednak również i infekcje bakteryjne oraz grzybicze, a także różnego typu podrażnienia błony śluzowej gardła (dochodzić do nich może chociażby u osób, które są uzależnione od nikotyny i palą papierosy).

Ze względu na to, jak łatwo – szczególnie w okresie od jesieni do wiosny – zakazić się różnymi drobnoustrojami, całkowicie zapobiec infekcjom gardła zwyczajnie się nie da. Istnieją jednak sposoby na to, aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim wtedy, kiedy dookoła większość ludzi zmaga się z przeziębieniem czy innymi zakażeniami, warto ograniczać udawanie się do miejsc, w których przebywają duże skupiska ludzi (dotyczy to chociażby wyjść do galerii handlowych). Choć wiele osób całkowicie to bagatelizuje, to jednak niezwykle ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej – myć ręce po każdym powrocie do domu powinnyśmy zawsze, w okresie, kiedy infekcje stają się najbardziej rozpowszechnione, staje się to jednak już bezwzględnie konieczne.

fot. panthermedia

W celu ograniczenia ryzyka infekcji gardła warto zadbać również o prawidłową odporność – ją można utrzymać chociażby dzięki korzystaniu ze zbilansowanej, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych, diety.

Warto również i pamiętać o tym, aby przy pojawieniu się pierwszych symptomów, które mogą zwiastować zapalenie gardła, od razu wykorzystywać sposoby, które ograniczą intensywność tychże dolegliwości. W tym celu można korzystać z różnych metod – pomaga chociażby zwiększenie spożycia płynów (zwyczajna woda mineralna zapobiega przesuszeniu błony śluzowej gardła, co w przebiegu infekcji mogłoby z kolei nasilać ból).

Przy wirusowych infekcjach warto sięgnąć również po apteczne środki, które wywierają wiele różnych działań łagodzących ból gardła. Jednymi z takowych są chociażby preparaty w postaci sprayu, które zawierają chlorowodorek benzydaminy. Środek ten jest stosowany do łagodzenia bólu gardła z powodu tego, że wykazuje on kilka korzystnych działań – chlorowodorek benzydaminy zmniejsza bowiem obrzęk błony śluzowej, ale i doprowadza do jej odkażenia oraz łagodzi ból dzięki wywieraniu działania miejscowo znieczulającego.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wolford R.W., Schaefer T.J.: Pharyngitis. The source is available on-line: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/

    Almarshad T.A. et al.: Pediatric pharyngitis: etiology and management approaches. „The Egyptian Journal of Hospital Medicine” 2018/01, vol. 70(11), pp. 2000-2003.

    Gowin E., Horst-Sikorska W.: Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 83-89.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze