Reklama:

Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?

Panthermedia

Brzydki zapach

Halitoza jest problemem nieprzyjemnego zapachu z ust wyczuwalnego zarówno przez osobę nim dotkniętą, jak również ludzi znajdujących się w otoczeniu. Przyczyną zazwyczaj się nieprawidłowości stomatologiczne w postaci nalotu i płytki nazębnej, próchnicy, stanów zapalnych czy ropni w obrębie jamy ustnej, nosa czy gardła, jednak nie jest wykluczone, że źródłem tego typu problemów mogą być także czynniki i choroby ogólnoustrojowe.

Reklama:

Skala problemu

Nieprzyjemny oddech jest trzecim co do kolejności problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się do dentysty. Nieco częściej, w około 60%, problem ten dotyka mężczyzn oraz osób po 60. roku życia, co wynikać może z prowadzenia bardziej starannej higieny jamy ustnej przez kobiety [2].

W populacji światowej około 22-50% osób zmaga się z nieprzyjemnym oddechem, a na gruncie polskim około 50% społeczeństwa ma poczucie nieświeżego oddechu. Co więcej – około 12% osób nie ma świadomości, że ich nieprzyjemny zapach z ust odczuwalny jest przez społeczeństwo [3].

Diagnostyka

Oprócz badania przedmiotowego oraz zebrania wywiadu od pacjenta ważne jest przeprowadzenie diagnostyki przed wdrożeniem leczenia. Najłatwiejszym badaniem stwierdzającym o halitozie jest badanie organoleptyczne, które polega na wąchaniu oraz ocenie zapachu z ust pacjenta. Można także oceniać zapach zdrapanego nalotu nazębnego, a ciężkość danej postaci ocenia się na podstawie odległości, z jakiej jest wyczuwalny przykry zapach – jeśli odległość wynosi około 1 metra, mamy wówczas do czynienia z postacią ciężką.

Do wykorzystania lekarz ma także specjalistyczne badania obiektywne, takie jak badania laboratoryjne – chromatografia gazowa wydychanego powietrza przy wykorzystaniu halitometru, czyli urządzenia badającego skład powietrza wydychanego i określającego poziom stężenia lotnych związków siarki [3].

Proces leczenia

Jak w przypadku innych schorzeń, tak i tu ważna jest likwidacja przyczyny. W pierwszej kolejności podejmowane jest leczenie stomatologiczne, a jeśli nie nastąpi poprawa, konieczne jest leczenie ogólnoustrojowe. Ważne jest usunięcie wszystkich źródeł nieświeżego oddechu pochodzenia zębowego, czyli wszelkie ogniska stanu zapalnego i zakażenia. Należy przeformułować zasady związane z higieną jamy ustnej – usunąć płytkę nazębną i wszelkie osady. Pomocne stają się także dostępne na rynku płukanki i tabletki do ssania na bazie cynku, dzięki którym dochodzi do ograniczenia flory beztlenowej. Warto także ograniczyć, a nawet zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek: kawy, mocnej herbaty, palenia tytoniu, picia alkoholu oraz zastosowanie się do reguły regularnego spożywania posiłków. Jeżeli powyższe działania nie przyniosą efektów, konieczne jest pogłębienie diagnostyki w kierunku schorzeń ogólnoustrojowych [3].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
ubytek słuchu-wyliczenie średniej z częstotliwości
Witam, Czy to możliwe, że od 1.01.2024 weszła tak rewolucyjna zmiana jak rozpoznanie wyniku badania słuchu jak wyliczenie średniej dB z dwój częstotliwości (do tej pory było z 4)?
gość
Szumy / Piski uszne
Witam kilka lat temu w wyniku urazu mechanicznego / ciśnieniowego ucha pękła mi błona bębenkowa i uszkodziła się trąbka słuchowa , jest w tym uchu ubytek słuchu ale nie jakiś wielki , akceptuje to , ...
gość
Pękniety bębenek
Mam pytanie wczoraj dostałem uderzenie w ucho po którym pękł mi bębenek. Czy to normalne że slysze w tym uchu lekki pisk i szum? Bylem u lekarza ktory mnie zbadał i powiedział że nie kwalifikuje sie ...
gość
Zawał ucha
Witam. Czy ktoś przeszedł zawał ucha? Nagle zaczęłam odczuwać pulsowanie w uchu. Po kilku dniach miałam wrażenie przytkania ucha. Jak pojechałam do lekarza, co niestety nie nastąpiło prędko (przymuso...
Reklama:
Reklama: