Zaloguj
Reklama

Halitoza – czy i Ciebie dotyczy ten problem?

Brzydki zapach
Fot. Panthermedia
Brzydki zapach
(0)

Halitoza jest problemem nieprzyjemnego zapachu z ust wyczuwalnego zarówno przez osobę nim dotkniętą, jak również ludzi znajdujących się w otoczeniu. Przyczyną zazwyczaj się nieprawidłowości stomatologiczne w postaci nalotu i płytki nazębnej, próchnicy, stanów zapalnych czy ropni w obrębie jamy ustnej, nosa czy gardła, jednak nie jest wykluczone, że źródłem tego typu problemów mogą być także czynniki i choroby ogólnoustrojowe.

Reklama

Skala problemu

Nieprzyjemny oddech jest trzecim co do kolejności problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się do dentysty. Nieco częściej, w około 60%, problem ten dotyka mężczyzn oraz osób po 60. roku życia, co wynikać może z prowadzenia bardziej starannej higieny jamy ustnej przez kobiety [2].

W populacji światowej około 22-50% osób zmaga się z nieprzyjemnym oddechem, a na gruncie polskim około 50% społeczeństwa ma poczucie nieświeżego oddechu. Co więcej – około 12% osób nie ma świadomości, że ich nieprzyjemny zapach z ust odczuwalny jest przez społeczeństwo [3].

Diagnostyka

Oprócz badania przedmiotowego oraz zebrania wywiadu od pacjenta ważne jest przeprowadzenie diagnostyki przed wdrożeniem leczenia. Najłatwiejszym badaniem stwierdzającym o halitozie jest badanie organoleptyczne, które polega na wąchaniu oraz ocenie zapachu z ust pacjenta. Można także oceniać zapach zdrapanego nalotu nazębnego, a ciężkość danej postaci ocenia się na podstawie odległości, z jakiej jest wyczuwalny przykry zapach – jeśli odległość wynosi około 1 metra, mamy wówczas do czynienia z postacią ciężką.

Do wykorzystania lekarz ma także specjalistyczne badania obiektywne, takie jak badania laboratoryjne – chromatografia gazowa wydychanego powietrza przy wykorzystaniu halitometru, czyli urządzenia badającego skład powietrza wydychanego i określającego poziom stężenia lotnych związków siarki [3].

Proces leczenia

Jak w przypadku innych schorzeń, tak i tu ważna jest likwidacja przyczyny. W pierwszej kolejności podejmowane jest leczenie stomatologiczne, a jeśli nie nastąpi poprawa, konieczne jest leczenie ogólnoustrojowe. Ważne jest usunięcie wszystkich źródeł nieświeżego oddechu pochodzenia zębowego, czyli wszelkie ogniska stanu zapalnego i zakażenia. Należy przeformułować zasady związane z higieną jamy ustnej – usunąć płytkę nazębną i wszelkie osady. Pomocne stają się także dostępne na rynku płukanki i tabletki do ssania na bazie cynku, dzięki którym dochodzi do ograniczenia flory beztlenowej. Warto także ograniczyć, a nawet zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek: kawy, mocnej herbaty, palenia tytoniu, picia alkoholu oraz zastosowanie się do reguły regularnego spożywania posiłków. Jeżeli powyższe działania nie przyniosą efektów, konieczne jest pogłębienie diagnostyki w kierunku schorzeń ogólnoustrojowych [3].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] M. Chomyszyn- Gajewska, A. Skrzypek: Halitoza- diagnostyka i leczenie. „Przegląd Lekarski” 2013, nr 70(2), s. 65-68.
    [2] A. Pieniążek, M. Pietrzak: Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie. „Journal of Health Study and Medicine” 2017, no. 2, pp. 101-122.
    [3] B. Lewandowski, W. Niedziela, S. de Sternberg-Stojałowski i in.: Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny. „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów” 2013, nr 2, s. 219–225.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze