Choroby zatok - jak leczyć, jak zapobiegać?

Deszcz i śnieg nie sprzyjają naszym zatokom - zwłaszcza, jeśli nie lubimy nosić czapki. Jak dbać o zatoki, aby nie cierpieć na ich zapalenie?
Spis treści:
Czym są zatoki?
Zatoki przynosowe (z łac. sinus paranasales) usytuowane są w kościach trzewioczaszki, gdzie mają połączenie z jamą nosową. Zbudowane są z pofałdowanej błony śluzowej. Rozwijają się już w życiu płodowym. Zatoki przynosowe składają się z zatoki czołowej, komórek sitowych, zatoki lub zatok klinowych oraz zatok szczękowych.
Choroby zatok
Ze względu na przebieg, można wyróżnić ostre zapalenie zatok - jest wynikiem infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Skutkiem ostrego zapalenia zatok jest zajęcie błony śluzowej, które może potrwać ok 2 tygodni. Kolejnym stanem chorobowym jest nawracające zapalenie zatok - minimum cztery zachorowania w ciągu roku, przeplatane ok 7 tygodniowym stanem zdrowia. Kolejną z chorób są przewlekłe zapalenia zatok, czyli stan gdy objawy zapalenia utrzymują się powyżej 6 tygodni bądź na przestrzeni roku odnotowano więcej niż cztery zachorowania na zapalenie zatok. Do głównych objawów zapalenia zatok zalicza się infekcje, z towarzyszącą wysoką gorączką oraz bólem czoła, szczęki czy nasady nosa. Istnieją czynniki, które wzmagają możliwość wystąpienia zapalenia zatok, są nosicielstwo paciorkowców z grupy A, alergiczny nieżyt nosa, skrzywienie przegrody nosa.
Leczenie
Do leczenia zapalenia zatok używa się przede wszystkim antybiotyków. Polecane są również zabiegi płukania zatok (tzw. Zabieg Proetza), stosowanie leków mukokinetycznych i mukolitycznych oraz kropel zmniejszających obrzęk.
Prewencja
- Myjesz rano głowę? Nie wychodź z mokrymi lub nie dosuszonymi włosami.
- Noś czapkę lub nauszniki.
- Chroń gardło - ubieraj chusty, szaliki.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroby nosa i zatok przynosowych, A. Krzeski (red). Wydawnictwo Medyczne Sanmedia. Warszawa 1997