Zaloguj
Reklama

Choroby zatok - jak leczyć, jak zapobiegać?

Krople do nosa, katar
Fot. medforum
Krople do nosa, katar
(5)

Deszcz i śnieg nie sprzyjają naszym zatokom - zwłaszcza, jeśli nie lubimy nosić czapki. Jak dbać o zatoki, aby nie cierpieć na ich zapalenie?

Reklama

Spis treści:

  1. Czym są zatoki?
  2. Choroby zatok
  3. Leczenie
  4. Prewencja

Czym są zatoki? 

Zatoki przynosowe (z łac. sinus paranasales) usytuowane są w kościach trzewioczaszki, gdzie mają połączenie z jamą nosową. Zbudowane są z pofałdowanej błony śluzowej. Rozwijają się już w życiu płodowym. Zatoki przynosowe składają się z zatoki czołowej, komórek sitowych, zatoki lub zatok klinowych oraz zatok szczękowych.

Choroby zatok 

Ze względu na przebieg, można wyróżnić ostre zapalenie zatok - jest wynikiem infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Skutkiem ostrego zapalenia zatok jest zajęcie błony śluzowej, które może potrwać ok 2 tygodni. Kolejnym stanem chorobowym jest nawracające zapalenie zatok - minimum cztery zachorowania w ciągu roku, przeplatane ok 7 tygodniowym stanem zdrowia. Kolejną z chorób są przewlekłe zapalenia zatok, czyli stan gdy objawy zapalenia utrzymują się powyżej 6 tygodni bądź na przestrzeni roku odnotowano więcej niż cztery zachorowania na zapalenie zatok. Do głównych objawów zapalenia zatok zalicza się infekcje, z towarzyszącą wysoką gorączką oraz bólem czoła, szczęki czy nasady nosa. Istnieją czynniki, które wzmagają możliwość wystąpienia zapalenia zatok, są nosicielstwo paciorkowców z grupy A, alergiczny nieżyt nosa, skrzywienie przegrody nosa.

Leczenie 

Do leczenia zapalenia zatok używa się przede wszystkim antybiotyków. Polecane są również zabiegi płukania zatok (tzw. Zabieg Proetza), stosowanie leków mukokinetycznych i mukolitycznych oraz kropel zmniejszających obrzęk.

Prewencja 

  • Myjesz rano głowę? Nie wychodź z mokrymi lub nie dosuszonymi włosami.
  • Noś czapkę lub nauszniki.
  • Chroń gardło - ubieraj chusty, szaliki.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby nosa i zatok przynosowych, A. Krzeski (red). Wydawnictwo Medyczne Sanmedia. Warszawa 1997

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze